Meie 29.06.2020 nr 9-3.2/UP-18-003 |
Tartu linna üldplaneeringu koostamine ja keskkonnamõju strateegiline hindamine (KSH) on algatatud Tartu Linnavolikogu 13.09.2018 otsusega nr 93. Planeeringu lähteseisukohad ja KSH väljatöötamise kavatsus kinnitati Tartu Linnavolikogu 24.01.2019 otsusega nr 131.
Tartu linna üldplaneeringu koostamise peamine eesmärk on siduda Tartu linn haldusterritoriaalse reformi järgsete piirides (ca 160 km2) üheks ruumiliseks tervikuks ja kujundada linna ruumilise arengu põhimõtted. Üldplaneeringu üks ülesanne on arvestada linna naabrusaladelt lähtuvate mõjudega ja suurendada Tartu, kui toimepiirkonna keskuse ruumilist sidusust linna lähipiirkonnaga.
Üldplaneeringu eelnõuga on määratud ruumilise arengu üldised suundumused, maa-alade ja veekogude üldised kasutustingimused, piirkondade üldised ehitus- ja haljastustingimused, transpordivõrgustik, miljööväärtusega alade, rohevõrgustiku, väärtusliku põllumajandusmaa kaitse- ja kasutustingimused, kõrgveepiir, asustuse arengualad, Emajõe matkaraja asukoht ja kasutupõhimõtted. Üldplaneeringus tähtsustatakse Tartu, kui ülikoolilinna ja regiooni keskuse rolli Eestis. Üldplaneeringuga nähakse muudatusi Tartu linna asustusüksuse liiklusskeemis, kus keskendutakse linna välisringi ja jalgrattateede võrgustiku eelisarendamisele, kesklinnas kompaktse ja jalakäigusõbraliku keskkonna loomisele ning maalises piirkonnas asustuse arengualade suunamisele. Tehnovõrkude ja -rajatiste üldised asukohad määratakse üldplaneeringu edasise koostamise käigus.
Uus üldplaneering võimaldab võrreldes kehtivaga ühelt poolt paindlikumat maakasutuse käsitlemist, teisalt on maakasutus selgemalt defineeritud ning linna ruumiline areng arusaadavam.
KSH eesmärgiks on selgitada, kirjeldada ja hinnata üldplaneeringu elluviimisega kaasnevaid olulisi keskkonnamõjusid ja analüüsida negatiivsete mõjude vältimise või leevendamise võimalusi, et aidata kaasa keskkonnakaalutluste integreerimisele üldplaneeringu koostamisel. KSH läbiviimisel lähtutakse olemasolevatest andmetest ja alusuuringutest. Mõjude hindamisel keskendutakse olulisematele üldplaneeringuga kavandatavatele muudatustele kogu Tartu linna haldusterritooriumil, sealhulgas 2017. a. kehtestatud Tartu linna üldplaneeringu lahenduse muudatustele. KSH aruandes toodud hindamistulemustega ning leevendusmeetmetega arvestamisel üldplaneeringu elluviimisel olulisi keskkonnamõjusid eeldatavalt ei kaasne. Piiriülest keskkonnamõju eeldatavalt üldplaneeringu elluviimisega ei kaasne.
Planeeringu koostaja ja korraldaja: Tartu Linnavalitsus (Raekoda, 50089 Tartu);
Planeeringu kehtestaja: Tartu Linnavolikogu (Raekoda, 50089 Tartu);
KSH teostaja: Osaühing Alkranel (Riia 15b, 51010, Tartu, info@alkranel.ee), kontaktisik keskkonnaekspert ja tegevjuht Alar Noorvee, tel 55 40 579, e-post alar@alkranel.ee .
Üldplaneeringu eelnõu koosneb seletuskirjast (lisatud) ja üldplaneeringu joonistest, mis esitatakse andmekihtidena kaardirakenduses. Käesolevale kirjale on lisatud ka KSH aruanne koos lisadega. Üldplaneeringu ja KSH aruande eelnõu ning seonduvate materjalidega on võimalik tutvuda Tartu linna veebilehel www.tartu.ee/et/uldplaneering2040 (Tartu linna uue üldplaneeringu koostamine).
Üldplaneeringu ja KSH aruande eelnõu avalik väljapanek toimub 13.07─16.08.2020. a. Tartu infokeskuses raekojas ning Ilmatsalu Huvikeskuses. Arvamusi saab esitada Tartu Linnavalitsuse linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnale (Raekoja plats 3, 51003 Tartu; e-post: lpmko@raad.tartu.ee) hiljemalt 16.08.2020. a. Arvamusi saab esitada ka üldplaneeringu avalikustamise veebirakenduses, mis on leitav avaliku väljapaneku jooksul alates 13. juulist üldplaneeringu kodulehel aadressiga www.tartu.ee/et/uldplaneering2040 .
Lugupidamisega Jaanika Koppel 736 1259 jaanika.koppel@raad.tartu.ee |