Saabunud kiri: Re: Tartu linna üldplaneering (linna ja end. Tähtvere valla maa-alal)

Asja number: UP-18-003
Sari: 9-3.2 Kirjavahetus üld- ja detailplaneeringute ning linnaarengu küsimustes (s.h. algatamise ettepanekud ja lähteseisukohad) juriidiliste isikutega
Teema: Re: Tartu linna üldplaneering (linna ja end. Tähtvere valla maa-alal)
Registreeritud: 22.11.2021
Kellele saadetud: Jaanika Koppel, Teivi Siimon
Dokumendi liik: e-kiri
Edastamise viis: E-post

Saatja:
Organisatsioon: Maa-amet
Saatja kuupäev: 22.11.2021

Menetlemine:
Seisund: Lõpetatud
Vastutav töötaja: Teivi Siimon
Vastamise tähtaeg: 22.12.2021
Seotud dokumendid:
Hide details for Asja sisukordAsja sisukord
Show details for Saabunud kiri:Saabunud kiri:
Hide details for Saabunud kiri:Saabunud kiri:

From: Maili Hirlak <Maili.Hirlak@maaamet.ee>
Sent: esmaspäev, 22. november 2021 11:30 AM
To: Tiiu Kelviste <Tiiu.Kelviste@tartu.ee>; Anneli Apuhtin <Anneli.Apuhtin@tartu.ee>; Marili Jõesuu <Marili.Joesuu@tartu.ee>; Indrek Ranniku <Indrek.Ranniku@tartu.ee>; Tõnis Arjus <Tonis.Arjus@tartu.ee>; Taavi.Pipar@fin.ee; Merje.Muiso@fin.ee; Kermo.Magi@fin.ee
Cc: Pille-Riin Meltsas <Pille-Riin.Meltsas@maaamet.ee>
Subject: FW: Tartu linna üldplaneering (linna ja end. Tähtvere valla maa-alal)

Tere

Maa-ameti jaoks on määruse hetkel kehtiv kokkulepe ja andmeid valideeritakse selle normi vastu. Norm on loodud sihiga muuta planeeringute andmed taaskasutatavaks masinloetavalt. Masinloetavus on tagatud selle kokkuleppega kindlaks määratud vormis ja kõiki omavalitsusi koheldakse võrdselt. Täpselt samamoodi toimivad kõik registrid ja direktiivid, et need näevad ette normid, kuidas andmeid vastu võetakse.

Minu teada on hetkel Eestis nii, et vorm kuidas omavalitsus otsustab planeeringu kehtestada ja kättesaadavaks teha avalikkusele on omavalitsuse otsustada. See ei mängi rolli andmete kesksesse registrisse/digitaalsele kihile esitamisel. Maa-amet ei saa asuda siin rolli, kes loob ise andmebaasi tabelitest uuesti planeeringu. Tartu linnal on võimalik ise koostada määrusele vastavad ruumiandmete kihid või esitada Maa-ametile üldplaneeringu andmed standardse ruumiandmeteenusena (milles on planeering juba tõlgitud määrusele vastavasse vormi). Kui selline soov andmeid kättesaadavaks teha on Tartu linnal olemas, siis saame teile anda juhiseid, kui ei ole, siis Maa-ametil ei ole ühtegi õiguslikku hooba teid selleks sundida. Sama kehtib ka Tartu linna kohta – linnal pole ühtegi hooba sundida Maa-ametit oma ÜP-d meie planeeringute kihile kandmast, kui need ei ole esitatud nõuete kohaselt.

Üldplaneeringut ei looda ainult selleks, et kinnistu kaupa oleks ülevaade sellel lubatud ja piiratud tegevustest. ÜP-le on paljude õigusaktidega usaldatud roll olla registritele sisendandmete allikaks. KOV ÜP koostajana peab sellega arvestama. Olukord, kus omavalitsus selle rolliga üldse ei arvesta on väljakutse eelkõige tulevasele PLANK registrile, sest Maa-amet nagu ka kõik teised planeeringute andmete kasutajad loodab andmed saada üsna varsti just selle registri teenuste vahendusel.

Maa-ameti planeeringute andmekiht on hetkel ainus infoallikas, mille kaudu nt metsaregiter (rohealad) ja maksuamet (tihealad) saavad kätte neile vajalikul kujul ÜP andmed. See pole lõplik nimekiri ja ka neis registrites on ees kindel standard, kuidas ja milliseid andmeid on kasutajale vaja.

Tervitades

Maili Hirlak

665 0610 |56 99 51 51
maili.hirlak@maaamet.ee