Saabunud kiri:
From: "EKO koordinaator" <info@eko.org.ee>
To: Kerttu.Ahuna@raad.tartu.ee
Date: 03.12.2018 08:03
Subject: Re: Saadame Teile digitaalselt allkirjastatud dokumendi: Koostöö Tartu linna üldplaneeringu koostamisel
Tere!
Lubasin 30. novembriks võimaluse korral saata Tartu linna ÜP ja KSH VTK kohta Eesti Keskkonnaühenduste Koja (EKO) kommentaarid. EKO ametlikku seisukohta ja ettepanekuid paraku siiski kokku ei saanud, sest sellisel puhul peaksid ühinema kõik 11 liiget, aga kõigil siiski ei olnud aega ega võimalust materjali läbi töötada. EKO üldine tõdemus on ka, et omavalitsuste planeeringute materjale üldjuhul ei jõua EKO üheskoos läbi töötada ja ametlikku seisukohta võtta ja sellega võiksid pigem tegelda EKO liikmed eraldi.
Seega saadan edasi täiendusettepanekud, millele andsid oma kooskõlastuse neli liiget: EKO liikmetest Pärandkoosluste Kaitse Ühing, Läänerannik, Nõmme Tee Selts ja Balti Keskkonnafoorum. Seega ei saa neid käsitleda EKO ametlike ettepanekutena ja ma lisan need siia allapoole lihtsalt lahtise kirjana, et ehk leiate sealt kasulikke soovitusi hiljem dokumentide koostamisel.
Parimate soovidega
Vivika Veski
EKO koordinaator
tel 55694874
------------------------------------------------
Keskkonnaühenduste ettepanekud Tartu linna üldplaneeringu ja selle keskkonnamõju strateegilise hindamise väljatöötamise kavatsusele
1. Üldplaneeringu lähteseisukohad
1.1. Lisada põhimõte, et üldplaneering peab tagama linna toimimiseks ja elanike heaoluks oluliste ökosüsteemiteenuste olemasolu ja kättesaadavuse.
1.2. Linnaruum saab oskusliku planeerimise korral panustada nii elanike heaolusse kui ka looduskeskkonna seisundi parandamisse (ja seeläbi ka erinevate ökosüsteemiteenuste kättesaadavusse). Soovitame lisada põhimõtte, et linnaruumi rohevõrgustiku kujundamisel, rohealade loomisel ning hajaastustuse planeerimisel soositakse iseloomuliku looduskeskkonna säilimist ning looduslikel liikidel tuginevat mitmekesist haljastust.
1.3.8 Lisada “Määrata rohevõrgustik ja sinivõrgustik ning nendega seotud ökosüsteemiteenused.”
1.3.22. Lisada “Hinnata trammiliinide JA KÖISRAUDTEE kui PERSPEKTIIVSETE ühistranspordiliikide …”
1.3.24. Veevarustus ja kanalisatsioon – lisada “Tartu linnas tegutseva kahe veefirma – Tartu Veevärgi ja Emajõe Veevärgi – arenguperspektiivid, sh võrkude sidusus, koostöö teenuste osas, rollijaotus, perspektiivne liitumine.”
2. Üldplaneeringu keskkonnamõjude strateegilise hindamise kavatsus
2.1. Lisada planeeringu põhjendusena “KSH on iseäranis vajalik, kuna erinevalt Tartu linna üldplaneeringutest pole endise Tähvere valla üldplaneeringutele KSH-d läbi viidud.”
2.2. Üldplaneeringu ja selle KSH puhul on ebaadekvaatselt vähe viiteid nii plaanitavate tegevuste kliimamõjule kui kliimamuutuste mõjudele linnas. Lisada uue uuritava alajaotusena “Üldplaneeringuga kavandatavate tegevuste panus kliimamuutustele” või “Üldplaneeringuga kavandatavate tegevuste mõju linna süsinikujalajäljele”.
Lisaks peab pikemaajaliseid arenguid silmas pidades arvestama ökosüsteemiteenuste integreerimisega planeeringutesse ja majandusarvestusse. Selleks peab üldplaneerigu raames kaardistama ja hindama ökosüsteemiteenuseid ning tagama, et KSH puhul hinnatakse erinevate ökosüsteemiteenuste pakkumise ja kättesaadavuse muutumist.
2.3. Alajaotuses “Mõju pinnaveele ja põhjaveele” lisada “Uurida tegevuste mõju Emajõe vesikonna veemajanduskavas sätestatud veekvaliteedi eesmärkide täitmisele.”
2.4. Alajaotuses “Mõju välisõhu kvaliteedile” lisada “Uurida planeeringus plaanitavate tegevuste mõju peenosakeste PM2,5 ja PM10 emissioonidele, nagu transpordisektorist ja elamute küttest (sh ahiküttest) lähtuvalt.”
2.5. Alajaotuses “Mõju ajaloolis-kultuurilisele keskkonnale, kultuuripärandile ja vääärtuslikele maastikele” lisada “Hinnata tegevuste mõju oluliste ökosüsteemiteenuste pakkumisele ja kättesaadavusele maastikes”.
Lugupidamisega
Pärandkoosluste Kaitse Ühing
Läänerannik
Nõmme Tee Selts
Balti Keskkonnafoorum
Kontakt EKO koordinaator (<
info@eko.org.ee>) kirjutas kuupäeval N, 22. november 2018 kell 14:42:
Oleme selle tõesti kätte saanud. Tegelen sellega ja ehk õnnestub 30. novembriks mingit tagasisidet anda.
Lugupidamisega
Vivika Veski
EKO koordinaator
Kontakt Kerttu Ahuna (<
Kerttu.Ahuna@raad.tartu.ee>) kirjutas kuupäeval E, 22. oktoober 2018 kell 09:34:
Saadame Teile digitaalselt allkirjastatud dokumendi.
Dokumendi väljaandja: Tartu Linnavalitsus
Dokumendi liik: Kiri
Dokumendi number: UP-18-003 .
Dokumendi kuupäev: 22.10.2018
Teema: Koostöö Tartu linna üldplaneeringu koostamisel.
Kiri sisaldab digitaalselt allkirjastatud dokumenti DigiDoc (*.bdoc) formaadis. Dokumendi allkirja kontrollida ja allkirjastatud faili lugeda saab Digidoc'i kliendiga (
http://www.id.ee ) või DigiDocCheck portaalis :
https://digidoccheck.sk.ee.
DigiDoc'i konteiner sisaldab samanimelist "Portable Document Format" (pdf) vormingus faili. "Portable Document Format" (pdf) faile saab lugeda näiteks Adobe Acrobat Readeriga (
http://www.adobe.com/)
(See attached file: Tartu_Linnavalitsus_Kiri_20181022_UP-18-003.bdoc)