Saabunud kiri: MTÜ Päästame Tartu Keskpargi ja Janek Maadi ettepanekud Uueturu 1 ja lähiala detailplaneeringule

Asja number: DP-21-030
Sari: 9-3.2 Kirjavahetus üld- ja detailplaneeringute ning linnaarengu küsimustes sh algatamise ettepanekud ja lähteseisukohad juriidiliste isikutega
Teema: MTÜ Päästame Tartu Keskpargi ja Janek Maadi ettepanekud Uueturu 1 ja lähiala detailplaneeringule
Registreeritud: 04.02.2025
Kellele saadetud: Liis Randmets, Aire Priks, Kertu Vuks
Dokumendi liik: E-post
Edastamise viis: E-post

Saatja:
Kontaktisik JM

Menetlemine:
Seisund: Vastatud
Vastutav töötaja: Liis Randmets
Kellele suunatud: Aire Priks; Liis Randmets
Vastamise tähtaeg: 19.02.2025
Failid: ettepanekud uueturu 1 ja lähiala detailplaneeringule.002.002.pdf ( 41 kb )
Seotud dokumendid:
Hide details for Asja sisukordAsja sisukord
Show details for Saabunud kiri:Saabunud kiri:
Hide details for Saabunud kiri:Saabunud kiri:
________________________________
Sent: Monday, February 3, 2025 9:22:54 PM
To: RLO üldaadress <RLO.uldaadress@tartu.ee>
Subject: MTÜ Päästame Tartu Keskpargi ja Janek Maadi ettepanekud Uueturu 1 ja lähiala detailplaneeringule

ettepanekud uueturu 1 ja lähiala detailplaneeringule.pdfettepanekud uueturu 1 ja lähiala detailplaneeringule.pdf

Tere!


Saadame MTÜ Päästame Tartu Keskpargi ja Janek Maadi ettepanekud Uueturu 1 ja lähiala detailplaneeringule.


  1.  Detailplaneeringusse lisada „ Lisa 6“ alla viide dokumendile, mis tõendab, et Tartu linn on kaalunud ja analüüsinud erinevaid asukohti suuremahulise ühiskondliku hoone (kultuurikeskuse) püstitamiseks ja Uueturu 1 krunt on osutunud analüüsi tulemusel parimaks valikuks.

  2.  Detailplaneeringusse lisada „ Lisa 6“ alla viide dokumendile, mis tõendab, et Tartu linn on kaalunud ja analüüsinud Uueturu 1 krundi sihtotstarve osakaalu ja analüüsi tulemusel parimaks ostunud osakaalud 50% haljasala maa, 50% kultuuriasutuse maa.

  3.  Detailplaneeringusse lisada rahvaküsitluse korraldamise nõue pargi arvelt suuremahulise hoone ehitamise kohta, toetudes kohaliku omavalitsuse korralduse seadusel §2 lg2 p2.

  4.  Detailplaneeringust ei nähtu, et Uueturu 1 krundile on koostatud hoone mahu- ja paigutuseanalüüs, selgitamaks välja parki sobiv hoone maht ning tagamaks pargi ja kõrghaljastuse maksimaalne säilumine ja et tagada Tartu linnapea Urmas Klaasi avalikkusele antud lubaduse täitmine, et planeeritav hoone sobitub mahult parki ja planeeritavat hoonet ei ehitata pargi asemele ja kõrghaljastust ei puututa. Tellida detailplaneeringu lisana Uueturu 1 krundile hoone mahu- ja paigutuseanalüüs. Ning seada hoone mahu- ja paigutuseanalüüsi tulemused arhitektuuri ja ehituslikeks tingimusteks (sh. hoone suurimad lubatud ehitsealused pinnad).

  5.  Detailplaneeringu joonisel näidata maa-aluse osa välisseina kontuur arhitektuurivõistluse võidutöö baasil.

  6.  Detailplaneeringu joonisel näidata kontuurjoonena hoone maa-aluste osade ehitamiseks vajaliku sulundseina ligikaudne asukoht arhitektuurivõistluse võidutöö baasil. Esitada tabelina tekkiva suletud või mõtteliselt suletud alade pindalad krundipõhiselt ja arvutada vastavad osakaalud krundi pindalast.

  7.  Detailplaneeringu juurde lisada Eesti Kaitseväe, Kaitseliidu, Kaitseväe Akadeemia ja muude oluliste organisatsioonide kooskõlastatud graafiline materjal, 3d visauliseeringud ja animatsioon, mis näitab ja tõestab, et kitseneval Vabaduse puiesteel on võimalik läbi viia esinduslikke aastapäevaparaade ja muid üritusi.

  8.  Detailplaneeringus esitada krundipõhiselt haljastusprotsendid ja esitada võrdlustabelina „Olemasolev ja DP järgne“.

  9.  Detailplaneeringus esitada krundipõhiselt tabelina likvideeritavate ja istutavate puude arv.

  10. Detailplaneeringus esitada likvideeritavate puude ja põõsaste kohta asendusistutuse arvutus.

Vajaduse korral järgid asendusistutuse arvutuse puhul teiste omavalitsuste praktika nt. Tallinn.

  11. Detailplaneeringus mitte määrata kohustuslikku ehitusjoont, kuna see ei võimalda järgida keskkonnmõjude strateegilise hindamise ettepanekuid ja soovitusi olemasoleva väärtusliku kompaktse haljastuse säilitamisel. Antud detailplaneeringu lahendus sunnib maha võtma suurel hulgal kõrghaljastust.

  12. Detailplaneeringus esitada parema informatiivsue saamiseks krundipõhiselt ehitisealused pinnad arhitektuurivõistluse võidutöö baasil.

  13. Detailplaneeringus lisada „Ehitise ehituslikud, arhitektuurilised ja kujunduslikud tingimused „ alla nõue, et mitte planeerida Tartu Kunstimuuseumi ruume -1. korrusele. See nõue tagab Tartu Kunstimuuseumile väärika asukoha hoone maapealsetel korrustel, välistab kunstimuuseumi uputuse riski suure vihmasaju ja halbade asjaolude kokku langemise korral ning tagab ka Tartu linnapea Urmas Klaasi avalikkusele antud lubaduse täitmise, et rahvusvahelistele nõutele vastavad näituseruumid saavad olema planeeritava kultuurikeskuse 1. korrusel.

  14. Detailplaneeringus lisada „Ehitise ehituslikud, arhitektuurilised ja kujunduslikud tingimused „ alla nõue, et planeeritava kultuurikeskuse ehitamisel ei tohi kasutada agressorriikide ja sanktsioneeritud ettevõtete ehitusmaterjale ja muid tooteid. Ehitusmaterjalide ja muude toodete päritolu peab olema tõendatud.

  15. “Kesklinna pargi seisundi, elurikkuse ja ökoloogilise sidususe analüüsis“ on esile tõstetu Uueturu 1 ja lähiala olemasolevat olukorda, kus haljastus osakaal on 40% ja hoonestus ja kõvakattega ala on kokku 60%. Detailplaneeringust selgub, et kogu alal haljastuse osakaal hoopiski vähenenb ja langeb 37.6% peale. Avalikkusele lubatud eesmärk on olnud, et olemasolev olukord muudetakse paremaks. Detailplaneeringus määrata kogu ala haljastuse osakaal 60% ja hoonestus ja kõvakattega ala osakaaluks 40%. Juhime tähelepanu, et katusehaljastus ei lähe haljastuse osakaalu arvutuses arvesse, kuna see ei ole infiltreeruv pinnas.

  16. Detailplaneeringusse lisada rahvaküsitluse korraldamise nõue planeeritava hoone fassaadi värvilahenduse kohta, toetudes kohaliku omavalitsuse korralduse seadusel §2 lg2 p2. Linnaelanikud on väga tundlikud hallide, mustada ja muude tumedate värvitoonide suhtes.

  17. Detailplaneeringust ei nähtu meetmeid, mis vähendaksid Uueturu ja Küüni tänavate

ristumisalas esineva soojussaare mõju.

  18. Detailplaneeringust ei nähtu meetmeid, mis looksid sidusa rohekoridori Uueturu pargi ja Emajõe äärse rohekoridoriga.

  19. Lisada detailplaneeringusse evakuatsiooniskeemid varjendist, mis selgitaks välja hoone maapealsest osast sõltumatude väljapääsukohtade vajaduse.

  20. Detailplaneeringus näha ette Uueturu tänava T1 hoonete suurima lubatud maa-aluse ehitisealuse pinnana 2000 m2, mis võimaldaks maa all rajada parkla 2 tasandil.

  21. Detailplaneeringus näha ette Uueturu tänava T1 hoonete suurima lubatud maapealse ehitisealuse pinnana ~500 m2, mis võimaldaks panduse kohale ehitada katuse vältimaks maa-aluste korruste üleujutuse riski suurte vihmasadude korral.

  22. Kaaluda maa-aluste Uueturu tänava T1 ja Vabaduse puiestee 1a maa-aluste parklate ühedamisvõimaluse loomist.

  23. Detailplaneeringusse lisada „Müra-, vibratsiooni- ja muud keskkonnatingimused“ alla ajutise ohutuspiirdeaia minimaalne kõrgus ja läbipaistvustegur, mis tagab langetatava kõrghaljastuse varjamise, et linna elanikkonna traumeerimine oleks välditud (sh. naaberhoonete kõrgematelt korrustelt).


Parimate soovidega,
Janek Maat

MTÜ Päästame Tartu Keskpargi
tel. 55596022