Saabunud kiri: Ettepanekud Vanemuise tn 1 krundi ja lähiala detailplaneeringu eskiislahenduse ja keskkonnamõju strateegilise hindamise aruande eelnõule
MTÜ Päästame Tartu Keskpargi esitab järgmised ettepanekud:
Detailplaneeringusse lisada rahvahääletuse nõue pargi arvelt suuremahulise hoone ehitamise üle detailplaneeringu avalikustamise järgselt.
*Üldplaneering ei kohusta parki ehitama. Üldplaneering annab võimaluse.
Detailplaneeringuga mitte lubada kunstimuuseumi näitusesaalide planeerimist keldrikorrusele. See on ka vastuolus Tartu Linnapea Urmas Klaasi avalikkusele antud lubadusega, et rahvusvahelistele nõutele vastavad näituseruumid saavad olema planeeritava kultuurikeskuse 1. korrusel.
Detailplaneeringuga näha ette planeeritavasse kultuurikeskusesse varjendi rajamine, kuna siseministeerium näeb planeeritava varjumise eelnõuga varjendi rajamise nõude kõigile uutele avalikele hoonetele pinnaga üle 10000 m2. Suure investeeringu juures tuleb silmas pidada pikka perspektiivi.
Detailplaneeringu staadiumis kavandada läbi hoone maapealsest osast sõltumatud varjendist väljapääsukohad.
Detailplaneeringusse lisada nõue, et planeeritava kultuurikeskuse ehitamisel ei tohi kasutada agressorriikide ja sanktsioneeritud ettevõtete ehitusmaterjale ja muid tooteid. Ehitusmaterjalide ja muude toodete päritolu peab olema tõendatud.
Detailplaneeringust ja KSH aruandest ei nähtu, et oleks tellitud Vanemuise tn. 1 kinnistule eksperthinnang parki sobiva ehitusmahu kohta nii, et me saaks rääkida, et planeeritav hoone sobitub mahult parki ja planeeritavat hoonet ei ehitata pargi asemele nagu avalikkusele on lubanud Tartu linnapea Urmas Klaas. Palume linnal tellida detailplaneeringu staadiumis vastav eksperthinnang.
Detailplaneeringust nähtub, et väga suures mahus planeeritakse pargis maha võtta kõrghaljastust. Palume sälitada pargis kõrghaljastus. See on vastuolus Tartu linnapea Urmas Klaas avalikkusele antud lubadusega, et kõrghaljastust ei puututa.
Detailplaneeringust nähtub, et maksimaalne hoonestusala on planeeritud 50% pargi pindalast. Võidutöö ehitisealune pinda ca ~9400 m2, mis teeb min 44% pargi pindalast. Palume vähendada max lubatud ehitisealust pinda 1/3 peale ehk 7111 m2. Suurem ehitisealune pind on vastuolus Tartu linnapea Urmas Klaasi ja abilinnapea Gea Kangilaski lubadusega, et planeeritav hoone saab olema maksimaalselt 1/3 pargi pindalast.
*Ebatäpsed andmed võidutöös.
Detailplaneeringus mitte näidata haljasala sees kõvakattega alasid (teid, platse jms). Tuua eraldi välja haljastusprotsent nii, et haljastuse osakaal oleks minimaalselt suhtega 60% haljastus ja 40% hoonestus ja kõvakattega ala. Antud detailplaneeringu lahendus peab “Kesklinna pargi seisundi, elurikkuse ja ökoloogilise sidususe analüüsis“ esile tõstetu olemasolevat olukorda (40% haljastus ja 60% hoonestus ja kõvakattega ala) parendama. Detailplaneeringus esitada “enne ja pärast” võrdlustabelid. Vastasel juhul see moonutab tekkivat olukorda. Palume esitada dwg-fail avalikkusele sõltumatu kontrolli teostamiseks.
Detailplaneeringuga määrata Vanemuise tn. 1 kinnistule haljastusprotsent nii, et haljastuse osakaal oleks suhtega 60% haljastus ja 40% hoonestus ja kõvakattega ala. Geodeetilise alusplaani järgi moodustab kinnistu haljastus 13577.6 m2 ehk 64.5% pargi pindalast.
*Detailplaneerginus näidatud haljasala maa sisaldab teid, platse.
*Haljastuse sisse pole arvestatud munakiviga kaetud puude aluseid.
Detailplaneeringust ei nähtu, et oleks loodud rohevõrgustiku sidusus Uueturu pargi ja Emajõe äärse rohekoridoriga. Hoone sellise paigutusega on seda 100% vähendatud.
Detailplaneeringus määrata meetmed rohevõrgustiku sidususe loomiseks Uueturu pargi ja Emajõe äärse rohekoridoriga.
Detailplaneeringus määrata Uueturu T1 ja Vabaduse puiestee T1 tänavamaale minimaalne haljastusprotsent.
Detailplaneeringust ei nähtu meetmeid, mis vähendaksid Uueturu ja Küüni tänavate ristumisalas esineva soojussaare mõju.
Detailplaneeringust ei selgu, miks on suurendatud planeeritava hoone max absoluutkõrgust kõrgemal osal 56.20 m pealt 58.14 m peale erinevalt toimunud arhitektuuri võistlustingimustest?
Detailplaneeringust nähtub, et kollasega märgitud planeeritud jalakäijate alad Vabaduse pst. 1C kinnistul katkestavad Emajõe äärse rohekoridori. Muuta need rohealaks tagasi.
Detailplaneeringuga lubada 4. korruse katuse kasutuselevõttu tarbimisvaba vaateterrassina ja lifti- ja trepikoja tornide, kaetud ja klaasitud varjualuste kõrgemale ulatust ca 3 m võrra parapeti kõrgusjoonest.
Detailplaneeringusse lisada Turuhoone ette maaaluse parkla rajamise perspektiivne võimalus.
Kaasata detailplaneeringuga Küüni 7, Vallikraavi tänav T1 (Promenaadi tänavalõik), Ülikooli tänav T1, Kitsas tänav T1 ühenduse loomiseks Kitsast tänavalt Keskparki läbi Küüni 7 kinnistu Promenaadi tänavalõigu poolt. See ühtlasi toob linnaruumis esile Promenaadi tänavalõigu.
Detailplaneeringus määrata istumisvarjualuste ja klaasitud istumispaviljonide paigaldamise võimalus.
KSH ei ole hinnanud pargiala vähenemist tervikliku sotsiaalse linnaruumina.
Parimate soovidega
Janek Maat
Anna Aljanaki
MTÜ Päästame Tartu Keskpargi