Tartu linna arengukava 2025-2035 keskonna ja linnaruumi puudutav peatükk toob välja visooonid, pikajalised sihid, arenguvajadused ja tegevuse. Toon välja olulised punktid arengukavast:
• Linnaruumi arengus arvestatakse tulevikutrendidega, sealhulgas rahvastiku- ja kliimaprognoosidega.
• Tartu on kliimateadliku ja loodussõbraliku innovatsiooni teerajaja.
• Tartu üks prioriteete on toetada elurikka ja kvaliteetse linnalooduse arengut.
• Arenguvajadusena on välja toodud vajadus ennetada vastuolusid arendussurvest tulenevate huvide ning elurikka ja kvaliteetse elukeskkonna ja rohevõrgustiku säilitamise vahel avalikus ja eraruumis.
• Tegevusena on märgitud uute kuumasaarte tekke vältimine ja olemasolevate leevendamine, sh asfaltkattega pindade tekkimise piiramine, haljastus. Samuti haljasalade mitmekülgse kasutamise soodustamine, sh funktsioonide läbimõtlemine, pargikultuuri kasvatamine.
Kultuurikeskuse Siuru ehitamiseks vajaliku Uueturu tn 1 krundi ja lähiala detailplaneering on vastuolus linna arengukavaga ega arvesta piisavalt seal kirjeldatud visioone, pikajalisi sihte, arenguvajadusi ja tegevusi ning seda alljärgnevatel põhjustel:
• Detailplaneering ei arvesta tulevikutrendide ja kliimaprognoosidega, sest 21.sajandil luuakse parke juurde ja ei kaotata ega vähendata parkide pindala.
• Detailplaneering ei enneta vastuolusid arendussurvest tulenevate huvide ning elurikka ja kvaliteetse elukeskkonna ja rohevõrgustiku säilitamise vahel avalikus ja eraruumis.
• Detailplaneering ei aita kaasa uute kuumasaarte tekke vältimisele ja olemasolevate leevendamisele. Pargikultuuri kasvatamisele avaldab detailplaneering negatiivset mõju, sest pargist kaob 50 protsenti. Sealhulgas kogu menetluse jooksul esitatud väide, et pargist jääb alles 50 protsenti, on tartlaste jaoks olnud eksitav. Koheselt oleks pidanud selgitama, et 50 protsenti pargist on L-kujuline. Lisaks ei anna detailplaneering täpset ülevaadet, milliseid puid säilitatakse ja milliseid mitte.
Detailplaneeringuga tutvumiseks pidanuks tartlastele andma pikema tähtaja. Hetkel meenutab kogu protsess kiirmenetlust. Arvestades aga detailplaneeringu mõju ja ehituse maksumust tulevikus, peab kaasamise jaoks olema pikem tähtaeg.