Protokoll Raekoja platsi, Kompanii, Munga, Vabaduse pst ja Magistri tänavatega piirneva ala detailplaneeringu avalik arutelu

Asja number: DP-08-018
Dokumendi liik: Protokoll
Teema: Raekoja platsi, Kompanii, Munga, Vabaduse pst ja Magistri tänavatega piirneva ala detailplaneeringu avalik arutelu
Registreeritud: 26.11.2009
Seisund: Lõpetatud
Seotud dokumendid:
Hide details for Asja sisukordAsja sisukord
RAEKOJA PLATSI, KOMPANII, MUNGA, VABADUSE PST JA MAGISTRI TÄNAVATEGA PIIRNEVA ALA DETAILPLANEERINGU AVALIKU ARUTELU PROTOKOLL
25.11.2009 kell 15:00
Arutelu salvestati


OSAVÕTJAD: Indrek Ranniku LPMKO
Kätlin Müür LPMKO
Birgit Viotti birgit@veeprojekt.ee
Rutt Sööt rutt@veeprojekt.ee
Kalle Kulbok kalle@eenet.ee
Uku Põllumaa uku@arhidee.ee
Egle Tamm AEO
Jana Adoni jana.adoni@mail.ee


PÄEVAKORRAS:
Raekoja platsi, Kompanii, Munga, Vabaduse pst ja Magistri tänavatega piirneva ala detailplaneeringu avalikul väljapanekul esitatud vastuväidete ja ettepanekute osas Tartu Linnavalitsuse 10.11.2009 korraldusega nr 1277 võetud seisukohtade tutvustamine.

ARUTELU:
1. Indrek Ranniku tutvustab planeeringut ning selgitab planeeringulahenduse väljatöötamise aluseks olnud dokumentide sisu (muinsuskaitrse eritingimused, kultuuriministri taotlus ja linna soov rajada koos kunstimuuseumiga raamatukogu laiendus).

Kalle Kulbok ei nõustu linnavalitsuse 1. seisukohaga, kuna see ei baseeru tema vastuväitel. Kalle Kulbok selgitab, et tema vastuväide põhineb asjaolul, et sellise ehitusaluse pindalaga hoone varjab ära vaate vanalinna perimetraalsele klassitsistlikule hoonefrondile, mis markeerib ajaloolist linnamüüri. Linnavalitsuse seisukoht hoone kõrguse osas ei ole asjakohane, kuivõrd vastuväide ei puudutanud hoone kõrgust. Samuti ei ole Kulboki väitel asjakohane linnavalitsuse seisukoht kvartali tervikliku perimetraalse hoonestamise suhtes, kuivõrd ajalooliselt on planeeringuala kvartal olnud linnamüüritaguse alana hoonestamata (nn lihaturu plats, ainsaks erandiks Raekoja plats 20 pangahoone).

Kalle Kulbok teatab, et soovib esitada vaide linnavalitsuse korraldusega nr 1277 antud seisukohale ning avaldab soovi selle vaide suuliseks esitamiseks ja protokollimiseks.

Indrek Ranniku selgitab, et linn on K. Kulboki vastulause osas võtnud adekvaatse seisukoha, kus hoone kõrguse kõrval on juhitud tähelepanu ka vajadusele hoonestada kvartal perimetraalselt.

2. Kalle Kulbok väidab, et linnavalitsuse 2. seisukoht ei välista tema vastuväites toodud kahtlust, et detailplaneering võimaldab ehitada kunstimuuseumi asemel kultuurifunktsiooniga kaubanduskeskuse Tallinna Solarise näitel (krundi kasutamise sihtotstarbena on nimetatud ka "kauplusi, mis ei ole toidukauplused").

Indrek Ranniku selgitab, et detailplaneeringu kohaselt saab hoonet kasutada vaid kunstimuuseumi, raamatukogu ja ka kohvikuna kuna planeeringus on fikseeeritud ehitiste nimetatud lubatud kasutusotstarbed.

Kalle Kulbok väidab, et miski ei taga seda ja pakub välja võimaluse, et kui hoonet hakatakse kasutama kaubanduslikel eesmärkidel, siis makstakse talle lepingus fikseeritud leppetrahv.

3. Kalle Kulbok väidab, et analoogselt haljastuse kompenseerimise nõudega peaks planeeringud käsitlema ka parkimiskohtade vähenemise kompenseerimist. Avalikul väljapanekul ei olnud väljas dokumente, mis käsitleks parkimiskohtade kompenseerimist. Kaalutlusõigus eeldaks planeeringu raames ka parkimise vähenemisest tulenevate mõjude kaalumist.

Indrek Ranniku selgitab, et linnavalitsus ei pidanud selliste dokumentide väljapanemist vajalikuks. Parkimise küsimused lahendatakse muude dokumentidega, milleks on koostamisel olev transpordi arengukava.

4. Kalle Kulbok väidab, et linnavalitsuse 4. seisukoht (Tartu vanalinna iseloomustab pidev tänavafront, kus majad paiknevad tänava ääres ühel joonel, sisse- ja väljaasted ei ole omased Tartu vanalinna tänavaäärsele hoonestusele) ei ole tõene kasvõi raamatukogu vana hoone Kompanii 3 osas Kompanii tänava poolel. Ta viitab ka nn Karu platsile hotell London kõrval, Postimehe toimetuse kõrval olevale platsile, Ülikooli 20 kohvikuhoonele.

Linnavalitsuse 4. seisukoha suhtes selgitavad linna esindajad, et vanalinnale ei ole tüüpilised sisseasted, kuid antud juhul erand kinnitab reeglit. Samuti selgitatakse, et seoses kavandatava hoonekompleksi põhisissepääsude viimisega Magistri tänaval kaob vajadus tagasiaste säilitamiseks Kompanii tänaval.

5. Kalle Kulbok pakub välja, et arutelul kõlanud selgitused linnavalitsuse seisukohtade tuginemisest muinsuskaitse eritingimustele nõuaks koos muinsuskaitsjatega nendesse eritingimustesse süüvimist. Juhul, kui eritingimused tõepoolest vanalinnale vaate halvendamist võimaldavad, tuleks kaaluda nende eritingimuste muutmist ja mõistlik oleks teha seda enne detailplaneeringu kehtestamist.

Uku Põllumaa teeb ettepaneku pöörduda muinsuskaitse eritingimuste määramise osas konkreetse ameti poole, et teha ettepanek uute eritingimuste määramiseks arvestamaks rohkemate seotud valdkonna inimeste arvamusi.

OTSUSTATI:

1. Kalle Kulboki vaide vormistamine toimub väljaspool avalikku arutelu pärast avaliku arutelu protokolliga tutvumist.

2. Osakond esitab informatsiooni arutelust linnavalitsuse istungile.


Protokollis: K. Müür
Lõpp kl. 15:50