EELNÕU
TARTU LINNAVOLIKOGU |
OTSUS |
|
Tartu
|
26. aprill 2022. a. nr LVK-O-0038 |
Tartu linnas kohanimede määramine ja tänava ruumikuju muutmine |
Võttes aluseks kohanimeseaduse § 5 lg 1 p 3 ja lg-d 4 ja 51, § 6 lg 2, Tartu Linnavolikogu 9. juuni 2005. a määruse nr 116 "Kohanimede määramise kord" § 3 lg 1 p 2, Tartu Linnavolikogu
o t s u s t a b:
1. Muuta Tartu linnas Ringtee tänava ruumikuju vastavalt otsusele lisatud asendiplaanile nr 1.
2. Määrata Ringtee tänava endisele lõigule alates Ilmatsalu tänavast kuni Variku viaduktini Tartu linna territooriumi ulatuses uueks kohanimeks Lääneringtee vastavalt otsusele lisatud asendiplaanile nr 1.
3. Määrata Ränilinna linnaosas asuvale teele kohanimeks Teemandi tänav vastavalt otsusele lisatud asendiplaanile nr 2.
4. Määrata Ränilinna linnaosas asuvale teele kohanimeks Vektori tänav vastavalt otsusele lisatud asendiplaanile nr 3.
5. Otsus jõustub vastuvõtmisele järgneval päeval.
6. Käesoleva otsuse peale võib esitada Tartu Linnavolikogule vaide haldusmenetluse seaduses sätestatud korras 30 päeva jooksul, arvates otsusest teadasaamise päevast või päevast, millal oleks pidanud otsusest teada saama, või esitada kaebuse Tartu Halduskohtule halduskohtumenetluse seadustikus sätestatud korras 30 päeva jooksul arvates otsuse teatavakstegemisest.
Õiend
Tartu Linnavolikogu otsuse eelnõu "Tartu linnas kohanimede määramine ja tänava ruumikuju muutmine " juurde
Kohanimeseaduse (KNS) § 4 lg 1 p 4 järgi on tänav või muu asustusüksusest väiksem nimeobjekt, mille nime kasutatakse aadressis, nimeobjekt, millele määratakse kohanimi. KNS § 5 lg 4 järgi määrab ühe omavalitsusüksuse territooriumile jäävale nimeobjektile kohanime kohalik omavalitsus. Vastavalt § 5 lg-le 51 KNS paragrahvi 4 lõike 1 punktis 4 nimetatud nimeobjektide puhul (näiteks tee ja tänav), mis jäävad mitme omavalitsusüksuse territooriumile, määrab kohaliku omavalitsuse üksus kohanime oma territooriumile jäävale nimeobjekti osale.
KNS § 3 lg 7 kohaselt on kohanime määramine nimetatud seaduse tähenduses kohanime panek ametliku nimeta nimeobjektile või nimeobjekti ruumikuju muutmine.
Kohanimeseaduse § 6 lõike 2 kohaselt määratakse kohanimi kohanimemääraja õigusaktiga. Õigusakt, millega kohanime määratakse, peab sisaldama vähemalt järgmisi andmeid:
1) kohanimi (olemasolul nii põhi- kui ka rööpnimi);
2) nimeobjekti liik;
3) nimeobjekti asukoha kaart, välja arvatud juhul, kui on esitatud nimeobjekti identifitseeriv tunnus nimeobjekti andmeid põhiandmetena pidavas riigi andmekogus ja selle andmekoosseisus on vastav ruumikuju olemas.
KNS §-s 13 on sätestatud kohanimevaliku nõuded. Muuhulgas tuleb KNS § 13 lõike 1 kohaselt eelistada kohanime määramisel nime, mis on paikkonnas tuntud ja levinud või mis on tähtis aja- või kultuurilooliselt, § 13 lõike 2 kohaselt eelistatakse nime määrates paikkonnaga seonduvaid kohanimesid, nimeobjekti iseärasustega seonduvaid kohanimesid ja üle-eestilise tähendusega kohanimesid.
Maa-ameti aadressiandmete osakond on teinud Tartu Linnavalitsuse linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnale ettepaneku korrastada kohanimekasutust ja katastriüksuste aadresse Tartu linna lääne- ja idapoolse ringtee (Ringtee tänava) piirkonnas ning määrata selle lõikudele ametlikult erinevad kohanimed. 2018. a määrati selle tõttu Ringtee tänava lõigule alates Turu tänavast kuni Tartu-Räpina-Värska maanteeni kohanimeks Idaringtee. Ringtee tänava nimi ja selle järgne katastriüksuste numeratsioon on endiselt kasutusel lõigus Ilmatsalu tänavast kuni Turu tänavani. Katastriüksuste numeratsioon ei alga aga Ilmatsalu tänavast, vaid algab Võru tänavast ja kulgeb Turu tänava suunas. Seejärel jätkub numeratsioon Ilmatsalu tänavast kuni Variku viaduktini. Seega on katastriüksuste numeratsioon kujunenud aja jooksul ebaloogiliseks, ega vasta ruumiandmete seaduse ja aadressiandmete süsteemi nõuetele.
Ringtee tänav on otstarbekas jagada edasi kaheks nimeobjektiks. Ringtee tänava ruumikuju, nimi ja selle järgi määratud aadressid jääksid edaspidi kasutusele vaid Võru tänava ja Turu tänava vahelises lõigus. Tartu läänepoolsele ümbersõidule lõigus Ilmatsalu tänav kuni Variku viadukt tehakse eelnõuga ettepanek määrata uukes kohanimeks Lääneringtee, mis võetakse hiljem kasutusele ka katastriüksuste aadressides. Eelnõule on lisatud asendiplaan nr 1, millel on näidatud, et osaliselt asub kõnealune läänepoolse ümbersõidu teelõik Kambja vallas. Kambja valla territooriumil asuvale teelõigule määrab uueks kohanimeks samuti Lääneringtee Kambja Vallavalitsus. Katastriüksuste omanikke, keda aadressi muutus tulevikus puudutab, on asjast teavitatud e-posti teel. Vastuväiteid asja kohta esitatud ei ole. Katastriüksuste aadressid muudetakse hiljem eraldi menetluse käigus Tartu Linnavalitsuse korraldusega.
Tartu läänepoolse ümbersõidu ehitustöödega seoses rajatakse lisaks kaks uut tänavat, mis vajavad kohanime.
Eelnõule lisatud asendiplaanil nr 2 on näidatud tee, mis kulgeb Ränilinna linnaosas paralleelselt tulevase Lääneringteega Aardla tänava ja Raudtee tänava vahelises lõigus. Linnaplaneerimise ja maakorralduse osakond teeb ettepaneku määrata teele nimeks Teemandi tänav. Ränilinnas on juba kasutusel ka tänavanimed Kristalli ja Kvartsi. Teele kohanime määramine võimaldab hiljem ka sellelt juurdepääse omavatele katastriüksustele uute aadresside määramist. Katastriüksuste omanikke on teavitatud sellest, et kohanime määramise menetlus on algatatud ning palutud soovi korral esitada ka enda nimeettepanekuid. Vastuväiteid asja kohta esitatud ei ole. Nimeettepanekutena on esitatud kunagi paikkonnas asunud talunime järgi Oti tee (linnas võiks üldjuhul liikluspinna nimeobjekti liigiks olla "tänav") ja Kangelas(t)e tänav. Ettepanekute esitajad olid kohalikud elanikud kortermajadest, kes ei esindanud samas tervet kortermaja.
Teine uus tänav rajatakse paralleelselt Riia tänava (Tartu linnas) ja Riia maanteega (Kambja vallas) ning saab alguse Laseri tänavalt (asukoht on näidatud eelnõule lisatud asendiplaanil nr 3). Kui seni olid antud lõigus kasutusel juurdepääsud iga katastriüksuseni otse Riia tänavalt ja Riia maanteelt, siis ehitustöödega seoses senised juurdepääsud kaovad ja uued juurdepääsud tekivad rajatavalt tänavalt, mis eraldatakse Riia tänavast ja Riia maanteest müratõkkeseinaga. Osaliselt asub kõnealune tee Tartu linnas, osaliselt Kambja vallas (juurdepääsud uuelt teelt on neljale Tartu linnas ja kaheksale Kambja vallas asuvale kinnistule). Seetõttu on otstarbekas kasutusele võtta sama kohanimi ja hiljem ka ühtne katastriüksuste numeratsioon. Linnaplaneerimise ja maakorralduse osakond ja Kambja Vallavalitsus on teavitanud asjast neid katastriüksuste omanikke, keda aadressi muutus hiljem puudutab ning teinud ettepaneku määrata uueks kohanimeks paikkonnas asunud talu järgi nimeks Sahkapuu tänav. Kambja valla nelja katastriüksuse omanikud on omalt poolt teinud ettepaneku määrata aga uueks kohanimeks Vektori tänav. Põhjenduseks toodi, et uus tänav saab alguse Laseri tänavalt, ning seetõttu sobiks jätkata matemaatilis-füüsikalist teemat, liiatigi asus kunagi lähikonnas Tartu Ülikooli füüsika instituut. Kambja Vallavalitsuse maa- ja ehitusosakond on asja arutanud ja Tartu Linnavalitsuse linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnale teada andnud, et nemad soovivad arvestada laekunud ettepanekut ning määrata uueks kohanimeks just Vektori tänava. Tartu Linnavalitsuse linnaplaneerimise ja maakorralduse osakond peab Vektori tänava nime samuti paikkonda sobivaks. Ennekõike on oluline, et kahe omavalitsuse territooriumil asuv ühtse terviku moodustav nimeobjekt saaks sama kohanime.
.................................
Kultuurikomisjoni 10.05.2022 koosoleku protokoll nr 6:
Komisjon otsustas toetada linnavalitsuse seisukohta määrata Ringtee tänava endisele lõigule alates Ilmatsalu tänavast kuni Variku viaduktini Tartu linna territooriumi ulatuses uueks kohanimeks Lääneringtee ning Ränilinna linnaosas asuvatele teedele kohanimedeks vastavalt Teemandi ja Vektori.
................................
Eelnõu oli avalikustamisel 20. maist 6. juunini, ettepanekuid ei esitatud.