Akti väljaandja: | Tartu Linnavalitsus |
Akti liik: | Istungi protokolli kantav otsus |
Teema: | Tartu Linnavolikogule otsuse "Saekoja, Vase, Purde ja Raua tänavate vahelise kvartali detailplaneeringu kehtestamine" eelnõu esitamine |
Reg. number: | LV-IP-0076 |
Seisund: | Lõpetatud |
Koostamise kp: | 22.08.2017 |
Koostaja: | Ave Elken |
Ettekandja: | Urmas Ahven |
Failid: | Järelevalve teostamine Saekoja, Vase, Purde ja Raua DP koostamise üle.pdf ( 210 kb ) Saekoja-Vase-Purde DP_Seletuskiri.pdf ( 1629 kb ) Saekoja-Vase-Purde DP_J1_Situatsiooniskeem.pdf ( 4881 kb ) Saekoja-Vase-Purde DP_J2_Seosed.pdf ( 459 kb ) Saekoja-Vase-Purde DP_J3_Olemasolev olukord.pdf ( 774 kb ) Saekoja-Vase-Purde DP_J4_Põhijoonis.pdf ( 1572 kb ) Saekoja-Vase-Purde DP_J5_Maakasutus.pdf ( 681 kb ) Saekoja-Vase-Purde DP_J6_Tehnovõrgud.pdf ( 1541 kb ) |
TARTU LINNAVALITSUS | |
ISTUNGI PROTOKOLLI KANTAV OTSUS | |
Tartu |
22. august 2017. a. nr LV-IP-0076 |
Tartu Linnavolikogule otsuse "Saekoja, Vase, Purde ja Raua tänavate vahelise kvartali detailplaneeringu kehtestamine" eelnõu esitamine |
KUULATI: | Urmas Ahvena ettekannet |
OTSUSTATI: |
1. Arvestada maavanema poolse järelevalve tulemusi.
2. Esitada Tartu Linnavolikogule otsuse "Saekoja, Vase, Purde ja Raua tänavate vahelise kvartali detailplaneeringu kehtestamine" eelnõu.
3. Ettekandjaks Tartu Linnavolikogus määrata abilinnapea Jarno Laur. |
Juhataja: | |
Protokollija |
Saekoja, Vase, Purde ja Raua tänava vahelise kvartali detailplaneeringu koostamine algatati Tartu Linnavolikogu 14. juuni 2007. a otsusega nr 230 eesmärgiga kaaluda võimalusi muuta Saekoja tn 24, Saekoja tn 24a ja Saekoja tn 26 kruntide osas Tartu linna üldplaneeringuga määratud maakasutuse sihtotstarve väikeelamumaast korterelamumaaks, krundid liita ning määrata moodustatavale krundile korterelamu(te) ehitamise tingimused.
Planeeringuala suurusega ligikaudu 1,1 hektarit paikneb Karlova linnaosas.
Detailplaneeringust huvitatud isik on OÜ Brick Kinnisvara, koostaja on OÜ Artes Terrae ja tellija on Tartu linn.
Planeeringu menetlus
Planeering võeti vastu ja suunati avalikule väljapanekule Tartu Linnavolikogu 16. veebruari 2017. a otsusega nr 425. Planeeringu avalik väljapanek toimus 07. märtsil ─ 04. aprillil 2017. a. Avaliku väljapaneku ajal esitati planeeringu kohta Nõva tn 14 krundi omaniku poolt vastuväited ehitusõiguse ja menetlustoimingute osas.
Tartu Linnavalitsus võttis Saekoja, Vase, Purde ja Raua tänava vahelise kvartali detailplaneeringu avaliku väljapaneku ajal esitatud vastuväidete osas seisukohad 25. aprilli 2017. a korraldusega nr 413. Avalik arutelu toimus 9. mail 2017. a. Arutelu tulemusena jäid vastuväited üles, lisaks kahtles vastuväidete esitaja insolatsioonianalüüsi adekvaatsuses.
Avaliku arutelu järgselt koostati insolatsioonianalüüsi tulemuste õigsuse kontrollimise ja kahtluste ümberlükkamise eesmärgil täiendav insolatsioonianalüüs Nõva tn 14 elamu osas pärast Saekoja, Vase, Purde ja Raua tänava vahelise kvartali detailplaneeringu realiseerimist. Analüüsi tulemus kinnitab, et Nõva tn 14 elamu insolatsioonile planeeritavate hoonetega mõju ei ole.
Tartu Linnavalitsuse 13. juuni 2017. a korraldusega nr 618 võeti informatsioon Saekoja, Vase, Purde ja Raua tänava vahelise kvartali detailplaneeringu avaliku väljapaneku ja avaliku arutelu tulemustest teadmiseks ja jäädi Tartu Linnavalitsus 25.04.2017. a korraldusega nr 413 võetud seisukohtade juurde. Lahendamata jäänud planeeringuvaidlusteks loeti lisas toodud arvestamata jäänud ettepanekud ja vastuväited.
Planeering koos teabega arvestamata jäänud ettepanekute ja vastuväidete kohta esitati 19. juuni 2017. a kirjaga nr 9-3.2/DP-06-153 Tartu maavanemale järelevalve teostamiseks.
Tartu maavanem teatas oma 16. augusti 2017. a kirjas nr 7-5/1464-4, et tuginedes 04. augusti 2017. a ärakuulamisele ning Tartu Linnavalitsuse poolt 19. juuni 2017. a kirjas nr 9-3.2/DP-06-153 esitatud selgitustele toetab maavanem ärakuulamisel kokkuleppe sõlmimiseni mittejõudnud planeeringuvaidluse küsimustes Tartu Linnvalitsuse 25. aprilli 2017. a korralduse nr 413 lisas võetud seisukohti. Maavanem leiab, et linnavalitsuse kujundatud planeeringulahendus on mahulises aspektis linna kui terviku arengu seisukohast oma keskkonda siiski sobiv ja tulevikkuvaatav ning pikemas perspektiivis ka naabruskonna arendusperspektiive uut mastaapi tekitades avardav. Tuginedes planeerimisseaduse § 23 lg 3 sätestatud järelevalve teostaja pädevusele andis maavanem Saekoja, Vase, Purde ja Raua tänava vahelise kvartali detailplaneeringule planeerimisseaduse § 23 lg 6 kohase heakskiidu ja tegi ettepaneku planeering kehtestada.
Planeeringu lahendus
Tartu linna üldplaneeringu seletuskirja ptk 4.1.1. kohaselt on Turu-Tehase-Raua-Sõbra tänavate vahelisel alal ette nähtud korruselamumaa kasutusotstarbega maa, kuid kaardil 1 on kvartali osadel kruntidel juhtfunktsioonina väikeelamute maa tähistus. Detailplaneering on kooskõlas üldplaneeringu seletuskirjaga, kuid muudab kaardil 1 kruntide Saekoja tn 24, Saekoja tn 24a ja Saekoja tn 26 maakasutuse juhtotstarbe korruselamute maaks.
Planeering näeb ette Saekoja tn 24, Saekoja tn 24a ja Saekoja tn 26 kruntide liitmise (Pos 1) ning annab Pos 1 krundile ehitusõiguse kahe korterelamu (kummagi hoone ehitusalune pindala kuni 220 m² ja suurim lubatud absoluutkõrgus 55.00, sh korruseid kuni neli) ja ühe ühekorruselise abihoone (ehitusalune pindala kuni 20 m² ja suurim lubatud absoluutkõrgus 46.00) püstitamiseks. Korterelamute kohustuslik ehitusjoon on kavandatud kahe meetri kaugusele Saekoja tänavast ning neljanda korruse pindala võib olla kuni 70% esimese korruse pindalast. Juurdepääs Pos 1 krundile on planeeritud Saekoja tänavalt. Parkimine tuleb lahendada krundil, arvestusega 1,2 parkimiskohta korteri kohta ning 1 koht külalistele. Kruntidel Saekoja tn 20, Saekoja tn 22, Purde tn 19, Purde tn 21, Purde tn 23 ning Vase tn 1 olemasolevaid hooneid võib ümber ehitada ning laiendada vastavalt planeeritud ehitusõigusele.
Planeeringuga on sätestatud, et planeeringu elluviimisega ei kaasne Tartu linnale kohustusi detailplaneeringuga avalikuks kasutamiseks ettenähtud tee ja sellega seonduvate rajatiste, haljastuse, välisvalgustuse ning tehnorajatiste, sh sademeveekanalisatsiooni väljaehitamiseks ja sellega seotud kulude kandmiseks. Samuti on sätestatud, et Pos 1 kinnistu igakordne omanik kohustub välja ehitama sademeveekanalisatsiooni Saekoja ja Vase tänavatele kuni Purde tänava torustikuni ja Pos 1 krundiga piirneva kõnnitee. Vastav kokkulepe Tartu linnaga on sõlmitud enne detailplaneeringu kehtestamist.
Planeeringu kehtestamine
Kohaliku omavalitsuse korralduse seadusest tulenevalt on ruumilise planeerimise korraldamine kohaliku omavalitsusüksuse ülesanne. Kohalik omavalitsus peab tagama planeeringu koostamisel avalike huvide ja väärtuste ning huvitatud isikute huvide tasakaalustatud arvestamise, mis on planeeringu kehtestamise eeldus. Detailplaneeringu menetluse käigus on linn planeeringu koostamise eesmärgist lähtuvalt käsitlenud huvitatud isikute ettepanekuid ja vastuväiteid, hinnates avalike huvide ja väärtuste kõrval isikute õigusi ja huvide kaalukust ning püüdnud leida kõiki osalisi võimalikult rahuldavat planeeringulahendust. Planeeritud kahe kortermaja mahud on antud asukohas sobivad, luues sujuva ülemineku üksikelamute ning suuremamahuliste korterelamute ja ühiselamu vahel. Kolmandate isikute õigusi planeeringuga ei kahjustata.
Detailplaneeringu kehtestamise kaalutlemisel lähtub linnavolikogu planeeringuala kvartali olemasolevast linnaehituslikust olukorrast, Tartu Linnavalitsuse 25. aprilli 2017. a korraldusega nr 413 "Saekoja, Vase, Purde ja Raua tänavate vahelise kvartali detailplaneeringu avaliku väljapaneku jooksul laekunud ettepanekute ja vastuväidete osas ning detailplaneeringu avaliku arutelu aja ja koha määramine", 13. juuni 2017. a korraldusega nr 618 "Informatsioon Saekoja, Vase, Purde ja Raua tänavate vahelise kvartali detailplaneeringu avaliku väljapaneku ja avaliku arutelu tulemustest" Nõva tn 14 krundi omaniku vastuväidete ja ettepanekute osas võetud seisukohtadest ning Tartu maavanema 16.08.2017 kirjas nr 7-5/1464-4 detailplaneeringu heakskiitmisel esitatud põhjendustest.
Tartu Linnavolikogu on seisukohal, et planeering on koostatud vastavuses linna ruumilise arengu eesmärkidega ning et planeering tagab avalike huvide ja väärtuste ning huvitatud isikute huvide tasakaalustatud arvestamise.
Võttes aluseks kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 6 lg 1, ehitusseadustiku ja planeerimisseaduse rakendamise seaduse § 1 lg 1, planeerimisseaduse § 24 lg 3 ja lg 5, Tartu linna ehitusmääruse § 19 lg 1 ning arvestades Tartu Linnavolikogu 6. oktoobri 2005 määrusega nr 125 kehtestatud Tartu linna üldplaneeringut, Tartu Linnavolikogu
o t s u s t a b:
1. Kehtestada Saekoja, Vase, Purde ja Raua tänavate vahelise kvartali detailplaneering vastavalt lisale.
2. Linnavalitsuse linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnal korraldada detailplaneeringu kehtestamise teate ilmumine ajalehes Postimees ja Tartu linna veebilehel ühe kuu jooksul planeeringu kehtestamise päevast arvates.
3. Linnavalitsuse linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnal kanda üldplaneeringu kaardi 1 muudatus Tartu linna üldplaneeringusse.
4. Otsus jõustub viiendal päeval pärast vastuvõtmist.
5. Käesoleva otsuse vaidlustamiseks on igal isikul õigus ühe kuu jooksul, arvates päevast, millal isik sai teada või pidi teada saama detailplaneeringu kehtestamisest, pöörduda Tartu Halduskohtusse, kui ta leiab, et see otsus on vastuolus seaduse või muu õigusaktiga või selle otsusega on rikutud tema õigusi või piiratud tema vabadusi.