EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
MÄÄRUS |
|
Tartu
|
27. jaanuar 2011. a. nr LV-M-0007 |
Tartu linnas elavale lapsele elukohajärgse munitsipaalpõhikooli määramise tingimused ja kord |
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 30 lg 1 p 3 ning põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse § 10 lg 1 alusel.
§ 1. Elukohajärgne põhikool
(1) Elukohajärgne põhikool on käesolevas määruses kehtestatud tingimustel määratav statsionaarset õpet võimaldav põhikool, mille kaudu Tartu linn tagab Tartu linnas elavale lapsele võimaluse omandada põhiharidust. Igal lapsel on õigus õppida elukohajärgses põhikoolis sõltumata lapse hariduslikust erivajadusest või terviseseisundist.
(2) Käesolevas määruses kehtestatud tingimuste alusel võib ühele lapsele olla võimalik määrata mitu elukohajärgset põhikooli. Sellisel juhul võtab lapse vastu põhikool, kellel on vastuvõtu taotluse saamise ajal lapse jaoks sobiv vaba õppekoht. Kui ühelgi põhikoolidest ei ole sobivat vaba õppekohta, võtab lapse vastu elukohajärgne põhikool, mida vanem (lapse seaduslik esindaja) taotlust esitades on eelistanud ja loob lapse jaoks õppekoha.
(3) Kui põhikooli on vastu võetud Tartu linnas elav laps, kelle elukohajärgseks põhikooliks on käesolevas määruses kehtestatud tingimuste alusel mõni teine Tartu linna munitsipaalpõhikool, siis kohustub see põhikool sarnaselt lapse elukohajärgse põhikooliga võimaldama lapsele põhihariduse omandamist ja koolikohustuse täitmist.
(4) Haridusosakonnal on õigus määrata korraldusega lapsele elukohajärgne põhikool, kui käesolevas määruses kehtestatud tingimuste alusel ei ole võimalik määrata lapse elukohajärgset põhikooli (nt ebatäpsed andmed, lapse hooldusõigusega seotud vaidlused vms).
§ 2. Tartu linnas elav laps
(1) Tartu linnas elav laps on koolikohustuslik isik, kelle elukoht asub Eesti rahvastikuregistri andmetel Tartu linna haldusterritooriumil.
(2) Kui rahvastikuregistrisse on lapse elukoha andmed kantud kohaliku omavalitsusüksuse täpsusega või elukoha andmed puuduvad, määrab lapse seaduslik esindaja (edaspidi vanem) lapse elukoha aadressi ise ja teavitab taotluse esitamisel sellest kooli, kes teavitab haridusosakonda vanema määratud elukoha andmetest.
§ 3. Tartu linnas elavale intellektipuudega lapsele põhihariduse võimaldamine
Tartu linnas elavatele intellektipuudega õpilastele on loodud võimalused põhihariduse omandamiseks Tartu Maarja Koolis ja Tartu Kroonuaia Koolis.
§ 4. Tartu linnas elavale vene õppekeeles või vene keelt emakeelena õppida soovivale lapsele põhihariduse võimaldamine
Tartu linnas elava lapse, kes soovib õppida vene õppekeeles või vene keelt emakeelena, elukohajärgseteks põhikoolideks on Tartu Annelinna Gümnaasium ja Tartu Vene Lütseum. Elukohajärgse põhikooli valib lapsevanem taotluse esitamisel ja lapsele õppekoha andmine toimub käesoleva määruse paragrahvi 1 lõikes 2 sätestatud korras.
§ 5. Tartu linnas elavale eesti õppekeeles õppida soovivale lapsele elukohajärgse põhikooli määramise tingimused
Tartu munitsipaalpõhikool on lapse elukohajärgseks põhikooliks, kui laps elab käesoleva määruse lisana kinnitatud kaardil määratud alal, mille piires elavatele lastele loob põhihariduse omandamiseks tingimused kaardil nimetatud kool.
§ 6. Määruse jõustumine
Käesoleva määrus jõustub 20. veebruaril 2011. a.
|
Lisa |
|
Tartu Linnavalitsuse |
|
määruse eelnõu nr LV-M-0007 juurde |
Lisa

|
Õiend
Tartu Linnavalitsuse määruse eelnõu "Tartu linnas elavale lapsele elukohajärgse munitsipaalpõhikooli määramise tingimused ja kord " juurde
1. septembril 2010. a jõustus uus põhikooli- ja gümnaasiumiseadus. Uue PGSiga kaasnes muutus koolikohustuslikele lastele põhihariduse omandamiseks tingimuste loomise korralduses.
Senini tagas kohalik omavalitsusüksus lastele põhihariduse omandamiseks tingimused kooli teeninduspiirkondade kaudu. Tartu Linnavolikogu 15. märtsi 2007. a määrusega nr 15 olid senini kehtestatud Tartu koolide teeninduspiirkonnad http://info.raad.tartu.ee/webaktid.nsf/web/viited/VOLM2007031500054.
Uue PGSi kohaselt peab saama igale lapsele määrata vähemalt ühe elukohajärgse põhikooli, millel on kohustus luua lapsele tingimused põhihariduse omandamiseks. Vastavalt PGSi § 10 lg 1 kehtestab elukohajärgse põhikooli määramise tingimused linnavalitsus.
Lapsele elukohajärgse kooli määramise tingimustes lähtutakse varasematest kooli teeninduspiirkondadest. Kui laps elab teatud alal, siis on vastava ala järgi võimalik määrata, milline kool on temale elukohajärgseks põhikooliks.
Elukohajärgse põhikooli määramise tingimustes on muutunud võrreldes varema ajaga asjaolu, et Tartu Descartes'i Lütseum, Tartu Kivilinna Gümnaasium ja Tartu Kommertsgümnaasium on ühel ja samal alal elavatele lastele elukohajärgseks kooliks. Varem omasid koolid iseseisvat teeninduspiirkonda. Kuna aga koolid paiknevad üksteise vahetus läheduses, siis ei ole mõttekas erinevaid alasid piiritleda.
Kõikidele lastele on ka selliselt tagatud põhihariduse võimaldamine elukohajärgses põhikoolis. Muudatusega suureneb selles piirkonnas paindlikkus ja vanematele jääb suurem valikuvõimalus. Kõikides Tartu piirkondades ei ole võimalik taolist lahendust kasutada, kuna koolid paiknevad linnaosati väga erinevalt ja erinevas kauguses üksteisest.
Teine muudatus kaasneb vene õppekeeles või vene keelt emakeelena õpetatavate koolide nö piirkondades. Senini oli Tartu linna kaheks jagatud - ühele poole jõge jääv ala oli ühe kooli teeninduspiirkonnaks ja teisele poole jõge teise kooli. Arvestades koolide paiknemist ei ole taoline alade piiritlemine põhjendatud. Vanemale jääb edaspidi võimalus valida nende kahe kooli vahel või taotleda üldsegi lapse vastuvõtmist mõnda eesti õppekeelega kooli. Koolide direktoritega on muudatus läbi arutatud.