Tartu Linnavolikogu võttis 10.09.2009 otsusega nr 552 vastu ja suunas avalikule väljapanekule Raekoja platsi, Kompanii, Munga, Vabaduse pst ja Magistri tänavatega piirneva ala detailplaneeringu. Avalik väljapanek toimus ajavahemikul 01.10.-15.10.2009 linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnas. Avaliku väljapaneku jooksul laekus üks pöördumine Kalle Kulbokilt, kes esitas detailplaneeringule järgmised ettepanekud/vastuväited:
1. Detailplaneeringuga nähakse ette kogu ajalooliselt hoonestamata endise lihaturu täisehitamine. Sellega varjatakse jõe äärsest pargist vaade ajaloolistele vanalinna hoonetele.
Teeb ettepaneku vähendada oluliselt kavandatud täisehitust ja piirduda vaid linnaraamatukogu juurdeehituseks maa-ala reserveerimisega, säilitades enamuse praeguseks väljaehitatud parklast.
2. Tartu Kunstimuuseumi tulevik võib laheneda seoses Eesti Rahva Muuseumi uushoone ehitamisega ja sellega seotud võimalike ümberkorraldustega. Seetõttu on praegune detailplaneering enneaegne. Puudub ka selge visioon, mille arvel kavandatud ruumimahu ehitus rahaliselt kaetakse.
Näeb ka ohtu, et kavandatud ruumimahtu võidakse tulevikus hakata ilma sellise ümberotsuse tegemisse avalikkust kaasamata kasutama kaubanduskeskusena (Tallinna Solarise näitel ei suutnud kultuuriministeerium tagada ei 100% kultuurikeskust ega ka ajaloolise Sakala Keskuse säilimist).
3. Planeeringu maa-alal olevate parkimiskohtade arv väheneb oluliselt. Praeguse enam kui 80 koha asemel on kavandatud 54 parkimiskohta. Linnavalitsuse poolt peaks koos planeeringuga olema esitatud ka tervikkava, kuidas linn parkimiskorralduse halvenemist linnakodanikele kompenseerib.
4. Esitab vastuväite ka Kompanii tänava poolse raamatukogu sissekäiguplatsi kinniehitamise kavale. Tema arvates on praegune lahendus vanalinnale sobilikum.
Tartu Linnavalitsus võttis 10.11.2009 korraldusega nr 1277 seisukohad laekunud vastuväidete ja ettepanekute osas.
Linnavalitsuse seisukohti tutvustav avalik arutelu toimus 25.11.2009 linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnas. Arutelu tulemusel jäi Kalle Kulbok oma vastuväidete juurde, selgitades avalikul arutelul täiendavalt oma vastuväidete sisu. Arvestades avaliku arutelu tulemusi pidas linnavalitsus vajalikuks 10.11.2009 korraldusega nr 1277 võetud seisukohti täiendada ning Tartu Linnavalitsuse 22.12.2009 korraldusega nr 1456 otsustas avalikku arutelu korrata. Linnavalitsuse täiendatud seisukohti ja 25.11.2009 toimunud avaliku arutelu tulemusi tutvustav arutelu toimus 12.01.2010. Avalikul arutelul protokolliti järgmised otsused:
1. Eesmärgiga tasakaalustada võimalikku kontrasti ajaloolise linnaruumi ja uusehituse vahel tuleb planeeringu põhijoonisel märkuste nimistus sätestada, et uushoonestuse visuaalne ja mahuline liigendus näha ette sellisena, et see haakuks naaberhoonete hoonefrondiga ning selle läbi kompenseeritakse vaadete vähenemist Magistri tänava hoonestusele.
2. Planeeringus sätestada, et raamatukogu ja kunstimuuseumi hoone ruumides on lubatud vaid kauplused, kus müüakse kaubagruppe, mis on kooskõlas kunstimuuseumi ja raamatukogu tegevusega (nt. suveniiride, reklaamtrükiste, kasutatud raamatute, jms müük) ning et muid kaubagruppe müüvate kaupluste kavandamine on keelatud. Arutelul rõhutati, et linnavalitsusel tuleb lubade (ehitusluba, kasutusluba, kaubandustegevuse alustamiseks vajalikud load jms) väljastamisel tagada detailplaneeringuga kehtestatud nõuete ja piirangute täitmine.
3. Planeeringus sätestada, et lisaks planeeringuga kavandatud 54 parkimiskohale, lahendatakse tulevikus vanalinna külastajate parkimine vanalinna äärealadele kavandatavates parkimismajades.
4. Linnavalitsus jääb oma seisukoha juurde, et raamatukogu sissekäiguplatsi kinniehitamine on linnaehituslikult sobilik, kuid projekteerimise eelselt läbi viidava arhitektuurivõistluse juures tuleb pöörata tähelepanu hoonestuse sobivuse küsimustele ajaloolises linnaruumis (sh. fassaadi visuaalne ja mahuline liigendatus). Nimetatu tuleb sätestada detailplaneeringus.
Avalikul arutelul protokollitud otsuste alusel on planeeringusse vastavad täiendused sisse viidud. 26.03.2010 e-kirjaga on Kalle Kulbokile täiendatud planeeringu materjalid edastatud ning 29.03.2010 kirjaga on Kalle Kulbok esitanud täiendavalt täpsustavad märkused planeeringu korrigeerimiseks ning teatanud, et lahendamata küsimuseks on veel parkimiskohtade vähenemise kompenseerimine. Viimases küsimuses on linnavalitsus püüdnud Kalle Kulbokiga leida kompromissi, mis ei ole õnnestunud ning millest tulenevalt soovib linnavalitsus esitada planeeringu maavanemale järelvalve teostamiseks. Linnavalitsus on palunud Kalle Kulbokil kirjalikult teatada, kas ta loobub avaliku väljapaneku jooksul esitatud teistest vastuväidetest ja jääb vaid parkimisküsimust puudutava vastulause juurde või tuleb kõik vastulaused lugeda planeeringuvaidluseks. Antud küsimuses ei ole Kalle Kulbok oma vastust andnud ning seega loeb linnavalitsus kõik avaliku väljapaneku jooksul esitatud vastuväited lahendamata jäänud planeeringuvaidluseks.
Võttes aluseks kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 6 lg 1, § 30 lg 1 p 2, planeerimisseaduse § 21 lg 4, Tartu linna ehitusmääruse § 17 lg-d 1 ja 2 ning arvestades Tartu Linnavalitsuse 10. novembri 2009. a korraldust nr 1277 "Raekoja platsi, Kompanii, Munga, Vabaduse pst ja Magistri tänavatega piirneva ala detailplaneeringu avaliku väljapaneku jooksul laekunud vastuväidete ja ettepanekute osas ning detailplaneeringu avaliku arutelu aja ja koha määramine", Tartu Linnavalitsuse 22. detsembri 2009. a korraldust nr 1456 "Raekoja platsi, Kompanii, Munga, Vabaduse pst ja Magistri tänavatega piirneva ala detailplaneeringu avaliku väljapaneku ja arutelu tulemused ning avaliku arutelu kordamine" ning 12. jaanuaril 2010. a toimunud arutelu, Tartu Linnavalitsus
o t s u s t a b :
1. Võtta informatsioon Raekoja platsi, Kompanii, Munga, Vabaduse pst ja Magistri tänavatega piirneva ala detailplaneeringu avaliku väljapaneku ja arutelu tulemuste kohta teadmiseks.
2. Lugeda lahendamata jäänud planeeringuvaidluseks 01.10.-15.10.2009 toimunud avaliku väljapaneku jooksul esitatud vastuväited.
3. Planeering esitada koos teabega arvestamata jäänud vastuväidete kohta maavanemale järelevalve teostamiseks.
4. Tartu Linnavalitsuse esindajateks planeeringu järelevalve küsimustes määrata Indrek Ranniku.
5. Linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnal korraldada avaliku arutelu tulemustest informatsiooni ilmumine ajalehes Postimees.
6. Korraldus jõustub ... 2010. a.