Raekoja platsi, Kompanii, Munga, Vabaduse pst ja Magistri tänavatega piirneva ala detailplaneering algatati Tartu Linnavolikogu 26.06.2008 otsusega nr 400.
Planeeritav ala pindalaga ligikaudu 13 272 m² asub kesklinna linnaosas vanalinna muinsuskaitsealal ja arheoloogilises miljööpiirkonnas. Planeeringu koostamise eesmärgiks on ehitusõiguse määramine Tartu Linnaraamatukogu ja Tartu Kunstimuuseumi ühise hoone rajamiseks.
Tartu Linnavolikogu 10.09.2009 otsusega nr 552 võeti detailplaneering vastu ja suunati avalikule väljapanekule. Avalik väljapanek toimus 01.10.-15.10.2009. Avaliku väljapaneku ajal laekus planeeringu lahenduse kohta elektronposti teel kiri Kalle Kulbokilt, kes esitab detailplaneeringule järgmised ettepanekud/vastuväited:
1. Detailplaneeringuga nähakse ette kogu ajalooliselt hoonestamata endise lihaturu täisehitamine. Sellega varjatakse jõe äärsest pargist vaade ajaloolistele vanalinna hoonetele.
Teen ettepaneku vähendada oluliselt kavandatud täisehitust ja piirduda vaid linnaraamatukogu juurdeehituseks maa-ala reserveerimisega, säilitades enamuse praeguseks väljaehitatud parklast.
2. Tartu Kunstimuuseumi tulevik võib laheneda seoses Eesti Rahva Muuseumi uushoone ehitamisega ja sellega seotud võimalike ümberkorraldustega. Seetõttu on praegune detailplaneering enneaegne. Puudub ka selge visioon, mille arvel kavandatud ruumimahu ehitus rahaliselt kaetakse.
Näen ka ohtu, et kavandatud ruumimahtu võidakse tulevikus hakata ilma sellise ümberotsuse tegemisse avalikkust kaasamata kasutama kaubanduskeskusena (Tallinna Solarise näitel ei suutnud kultuuriministeerium tagada ei 100% kultuurikeskust ega ka ajaloolise Sakala Keskuse säilimist).
3. Planeeringu maa-alal olevate parkimiskohtade arv väheneb oluliselt. Praeguse enam kui 80 koha asemel on kavandatud 54 parkimiskohta. Linnavalitsuse poolt peaks koos planeeringuga olema esitatud ka tervikkava, kuidas linn parkimiskorralduse halvenemist linnakodanikele kompenseerib.
4. Esitan vastuväite ka Kompanii tänava poolse raamatukogu sissekäiguplatsi kinniehitamise kavale. Minu arvates on praegune lahendus vanalinnale sobilikum.
Võttes aluseks kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 6 lg 1, § 30 lg 1 p 2, planeerimisseaduse § 20 lg 2, § 21 lg-d 1 ja 2 ning Tartu linna ehitusmääruse § 13 lg-d 1, 2, 3 ja 7, Tartu Linnavalitsus
o t s u s t a b :
1. Võtta seisukohad Raekoja platsi, Kompanii, Munga, Vabaduse pst ja Magistri tänavatega piirneva ala detailplaneeringu avalikul väljapanekul laekunud ettepanekute ja vastuväidete osas järgnevalt:
1.1 Mitte arvestada. Linnavalitsus ei pea linnaehituslikult õigeks kvartali osalist hoonestamist või selle hoonestamist madalama hoonestusega. Ajaloolisele kesklinnale on omane kvartalite terviklik perimetraalne hoonestamine, madalama hoonestuse rajamisel ei säiluks samuti vaated olemasolevale hoonestusele, kuid saavutatakse linnaruumiliselt mittesobiv, kruntidel Raekoja plats 20 ja Munga 18 asuvate hoonetega halvasti harmoniseeruv lahendus.
1.2 Linnavalitsus on algatanud planeeringu koostamise arvestades kultuuriministeeriumi vastavasisulist ettepanekut ning ei pea seetõttu selle koostamist enneaegseks. Detailplaneeringust erineva ehitusõiguse realiseerimise eelduseks on uue detailplaneeringu koostamine ning selle läbi taas avalikkuse kaasamine.
1.3 Mitte arvestada. Vastavalt Tartu linna üldplaneeringule on praeguse parkla aluse krundi sihtotstarbeks ette nähtud muu ühiskondlike hoonete maa. Hoone planeerimisel arvestatakse vajalik parkimismaht vastavalt Eesti standardis EVS 843:2003 "Linnatänavad" sätestatule. Kesklinna parkimiskorraldus lahendatakse muude dokumentide, mitte antud detailplaneeringu raames.
1.4 Mitte arvestada. Tartu vanalinna iseloomustab pidev tänavafront, kus majad paiknevad tänava ääres ühel joonel, sisse- ja väljaasted ei ole omased Tartu vanalinna tänavaäärsele hoonestusele.
2. Linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnal korraldada detailplaneeringu avaliku väljapaneku tulemuste tutvustamiseks avalik arutelu.
3. Planeeringu avalikul väljapanekul laekunud ettepanekuid/vastuväiteid tutvustada linnavolikogu arengu- ja planeerimiskomisjonis.
4. Määrata avaliku arutelu toimumise ajaks ... 2009 kell 15:00 ja kohaks linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonna nõupidamiste ruum Raekoja plats 3.
5. Linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnal korraldada detailplaneeringu avaliku väljapaneku tulemuste tutvustamise ja avaliku arutelu toimumise aja ning koha kohta teate ilmumine ajalehes Postimees ja Tartu linna koduleheküljel hiljemalt üks nädal enne avaliku arutelu toimumist.
6. Korraldus jõustub ... 2009. a.