Õigusakti eelnõu: Tartu Linnavolikogu otsuse "Tartu linnale 2011. aastaks Euroopa Noortepealinna tiitli taotlemine" eelnõu esitamine

Akti väljaandja: Tartu Linnavalitsus
Akti liik: Istungi protokolli kantav otsus
Teema: Tartu Linnavolikogu otsuse "Tartu linnale 2011. aastaks Euroopa Noortepealinna tiitli taotlemine" eelnõu esitamine
Reg. number: LV-IP-0115
Seisund: Lõpetatud
Koostamise kp: 03.04.2009
Koostaja: Reimo Rehkli
Ettekandja: Jüri Sasi
Failid: eelarve.xls ( 18 kb )
EELNÕU





Lühikokkuvõte
Euroopa Noortepealinna tiitli sai esimesena 2009. aastaks Rotterdam. Aastal 2010 kannab Euroopa Noortepealinna tiitlit Torino. Aastaks 2011 on võimalik Tartul kandideerida Euroopa Noortepealinna tiitlile, et väärtustada Tartut kui laste- ja noortesõbralikku linna ja olla noortevaldkonnas rahvusvahelise tähelepanu all.

Euroopa Noortepealinna tiitel annab Tartu linnale võimaluse saada tähelepanu, meediakajastusi, mis omakorda mõjutavad positiivselt linna imagot sh laste- ja noortesõbraliku linnana, suurendavad nii sise- kui välisturismi – et iga Euroopa noor näeks Tartut kui põnevaid kogemusi ja häid mõtteid pakkuvat noortelinna, millest kindlasti peab osa saama.

Noortepealinna programm soodustab kogemuste vahetamist kõikide Tartut külastavate inimeste vahel ja rikastab linnaelu. Noortepealinna projekt avaldab positiivset mõju noortele, tugevdab euroopalikke väärtusi (sallivus, avatus, mitmekesisus jne) ja toetab noortevaldkondade arengut nii Tartu lähiümbruses kui kogu Eestis. Samuti Euroopa Noortepealinna tiitli kandmine aastal 2011 annab võimaluse tõsta noorte poolt esile noortevaldkondadega seotud aktuaalseid teemasid (näiteks tööhõive, osalus, tarbimine jne) ja leida neile koostöös uuenduslikke, innovaatilisi lahendusi, mis on iseloomulik Tartule kui teaduse, innovatsiooni kantsile. Selle aasta jooksul saavad noored tutvustada laiemalt oma tegevusi, algatada uusi projekte, käivitada uusi ideid, mis omakorda toetab aktiivsemat kultuurielu kohapeal kui arendab koostöösuhteid välispartneritega. Selle tagajärjel kasvab kogu Eesti atraktiivsus nii elu-, õpi- kui ka töökeskkonnana eestlastele endile kui ka eurooplastele.

Meie ambitsiooniks on viia Tartu Euroopa kaardile noortelinnana, mis pulbitseb headest ideedest ja uuendusmeelsusest. Iga Euroopa noor hoolimata rahvusest, kultuurist, usust või erivajadusest saab kinnitust, et tema arvamus, osalus ja eneseteostus on oodatud, ja seda hinnatakse kõrgelt. Euroopa noortepealinna programmiga soovime kaasata kõiki noori üle Euroopa oodates neid lahkelt Tartusse, kuid pakkudes ka ohtralt võimalusi osaleda üritustes veebikeskkondade vahendusel. Euroopa Noortepealinna aasta raames soovime pakkuda välja uusi lahendusi, mudeleid noortega seotud teemadel ning anda noortele võimaluse arutada päevakohaseid küsimusi ja pakkuda ideid lahenduste kohta.

Euroopa noortepealinna aasta 2011 programm on üles ehitatud põhimõttel, et kõik olulised teemad: aktiivne noorte osalus, avatud ruum noorte kultuuri jaoks, informaalne õppimine ja/või põlvkondadevaheline dialoog, innovaatilised lähenemised noorte töövõimalustele, multikultuursus/integratsioon, rahvusvaheline noorte koostöö oleksid kaetud. Lisaks saab aasta jooksul osaleda paljudes väga eriilmelistel kultuuri-, spordi- ja noorteüritustel, kuhu oodatakse ka väliskülalisi. Kõik külalised on oodatatud uue noortekeskuse nurgakivi asetsemise tseremooniale ja Teaduskeskuse AHHAA avamisele uutes ruumides. Teater „Vanemuine“ juures avatakse uus, laste- ja noorteteatri osa, mille tegemistest võivad kõik osa võtta ning Tartu linnas avatakse Eesti esimene väljak, mis on mõeldud erinevate põlvkondade kohtumispaigana. Tartu on valmis just 2011 aastal vastu võtma nii Põhjamaade sõpruslinnade kohtumisele saabuvaid noori kui Euroopa Noortefoorumi aastakoosolekule tulevaid külalisi.
Euroopa noortepealinna tiitliga tunnustatakse Tartu linna aastatepikkust pingutust laste- ja noortesõbraliku keskkonna loomisel. Tunnustus annab linnale ja kõigile noortega seotud spetsialistidele juurde tahet ja motivatsiooni oma tööd veelgi paremini teha. Tunnustus tõstab noorsootöö mainet ja aitab kaasata vabatahtlikke erinevatesse noortega seotud projektidesse. Tartu kui noortesõbraliku, hea elukeskkonnaga linna maine aitab kaasa Eesti regionaalpoliitikale.

Tartu linnale saab osaks rohkelt tähelepanu, mis tõstab Tartu kui turismi sihtkoha väärtust. Tartut teadvustatakse Euroopas mitte üksnes kui ülikooli-, vaid ka kui aktiivset noortelinna, mis pakub külastajatele rohkelt võimalust nautida eesti rahva- ja noortekultuuri. Tartu innovatiivsus, akadeemilisus, tegusus ja nooruslikkus meelitavad siia õppijaid, õppejõude, kultuuritegijaid, -nautlejaid ja ettevõtjaid. Euroopa noortepealinna aasta jooksul tihenevad Tartu linna sidemed erinevate noorteorganisatsioonidega ja ühiste arutelude käigus jõutakse mitmete uuenduslikele lahendustele nii noorte- kui ka linnaelu üldisemalt puudutavates küsimustes. Linn leiab uusi koostööpartnereid ja ideede genereerijaid, kes huvituvad ja aitavad linna selle tegemistes. Linnarahva ja lähiümbruskonna elanikud naudivad aasta jooksul noorte osaluse läbi elavdunud kultuurielu. Ühiste tegemiste ja arutelude käigus on suurenenud kogukonna tunne. Noorte tegevuste kaudu kaunimaks muutunud keskkond ja kultuurirohke avalik ruum on kõigile nautimiseks.

Euroopa Noortepealinna sümboliks on 12 värviga vikerkaar, millesse on põimunud Eesti mustrid.

Euroopa Noorte Foorum teeb otsuse teatavaks 8. - 9. mail 2009.
Eesmärk ja alleesmärgid
• Tuua tähelepanu noortega seotud teemadele nii kohalikul kui ka Euroopa tasandil, kujundada poliitikute ja avalikkuse teadlikkust noortevaldkondadest.
• Arendada erinevate sektorite esindajate ja noorte koostöös innovaatilisi lähenemisi ja lahendusi noortevaldkondades esinevatele väljakutsetele.
• Toetada kodanikuühiskonna arengut ja vabatahtliku tegevuse põhimõtete levikut.
• Süvendada euroopalikke väärtusi nagu mitmekesisus, põlvkondadevaheline suhtlus, multikultuursus, lõimumine, globaliseerimine.
• Tutvustada Euroopale Tartut multikultuurse ja noortemeelse ülikoolilinnana, tugevdada linna positiivset imagot ja aidata sellega kaasa nii kohaliku, regionaalse kui ka rahvusvahelise turismi arengule.
• Pakkuda kohalikele ja Euroopa noorteorganisatsioonidele võimalust oma tegevust tutvustada, algatada uusi projekte, käivitada uusi ideid. Arendada koostööd noorte ja noorteorganisatsioonide vahel.
• Tõsta noorte teadlikkust ühiskonna erinevate struktuuride toimimise põhimõtetest ja oma osast ühiskonnas. Tugevdada noorte osalust ja seotust kogukonnaga (sh. e-osalus). Muuta kaunimaks meid ümbritsev keskkond läbi noorte osaluse.
• Pakkuda noortele võimalust eneseteostuseks ning oma huvide arendamiseks ja väljendamiseks. Tutvustada kohalikku noortekultuuri.
• Tuua ühiste tegemiste käigus kokku kogukonna erinevad grupid ja arendada nende vahelist dialoogi.
• Tutvustada ja arendada eesti rahvuskultuuri, elavdada kohalikku kultuurielu.
• Muuta noortega seonduv info noortele kergemini ja kiiremini kättesaadavaks, tugevdada noorte teavitamisvõrgustikke.
• Suurendada noortega töötavate spetsialistide teadmisi ja oskusi erinevatel noortega seonduvatel teemadel. Toetada erinevate riikide spetsialistide kogemuste ja parimate praktikate vahetamist.
Tegevused
Euroopa Noorteaasta 2011 programm on üles ehitatud põhimõttel, et kõik olulised teemad: aktiivne noorte osalus, avatud ruum noorte kultuuri jaoks, informaalne õppimine ja/või põlvkondadevaheline dialoog, innovaatilised lähenemised noorte töövõimalustele, multikultuursus/integratsioon, rahvusvaheline noorte koostöö oleksid kaetud. Lisaks saab aasta jooksul osaleda paljudes väga eriilmelistes kultuuri-, spordi- ja noorteüritustel, kuhu oodatakse ka väliskülalisi.

Suurema üritusena toimuks Euroopa noortepealinna aastas Põhjamaade sõpruslinnade kohtumine, millest võtaks osa kokku 60 noort.

Mainesündmused saavutaksid Euroopa noortepealinna tiitlit kandval aastal uue osatähtsuse ja seda mitte ainult Eesti tasandil, vaid ka Euroopa tasandil. Eesti Teatri Festival DRAAMAKE, Intellektika, Moeke, Tartu Pöff, Tartu Tudengipäevad, Prima Vista, Plink-Plonk, Tartuff, Eclectica, Breaktantsu festival Battle of EST oleksid Euroopa noortepealinna aastaprogrammi mainesündmused.

Kõigele lisaks toimuks Euroopa noortepealinn 2011 raames Vanemuise laste ja noorte teatri osa avamine, AHHAA avamine ja Anne Noortekeskuse nurgakivi panemine.
Tulemused
Euroopa Noortepealinna 2011 tulemused:

Noortega seotud teemad on püsivalt aktuaalsed nii Eestis kui Euroopas ning nii poliitikud kui ka laiem avalikkus oskab tähele panna noorte kaasamise võimalusi ja eeliseid.

Innovaatilised lähenemised noorsootööle ja teistele noortega seotud valdkondadele on andnud konkreetseid lahendusi sellisetele aktuaalsetele probleemidele nagu noorte tööhõive, vaba aeg, osalus jpm

Noored on teadlikud vabatahtliku tegevuse olulisusest ühiskonnale tervikuna ning osalevad meelsasti erinevates projektides, genereerides sageli ise nende tarvis ideid.

Noored julgevad avaldada oma arvamust ning on aktiivsed seda tegema kõigil nende jaoks olulistel teemadel. Noortel on rohkelt eneseteostuse võimalusi.

Noorte panus avalikkus ruumis on märgatav nii oma kultuuri väljendamise kaudu kui ka läbi osaluse erinevates vabatahtlike üritustes, nt oma linnaosa eest hoolitsemises.

Toimub tihe dialoog ja koostöö erinevate taustadega gruppide vahel.

Noorteorganisatsioone peetakse olulisteks koostööpartneriteks nii avalikus, era- kui ka kolmandas sektoris ning neid kaasatakse meelsasti nii aruteludesse kui ka erinevatesse projektidesse. Noored on teadlikud noorteorganisatsioonide poolt pakutavatest võimalustest.

Tartu on Euroopas tuntud innovatiivse multikultuurse noortelinnana, mis meelitab turiste nii ülikoolilinna vabameelse atmosfääri kui ka aastaringse põneva kultuuriprogrammiga.

Noortele suunatud info on kergesti kättesaadav.

Tartus on põlvkondade kohtumispaik ja kõiki kaasaaegseid võimalusi pakkuv noorte keskus.
Eelarve
Projekti kogumaksumus 9 053 000 krooni
Tartu linna eelarvest kaetud 8 053 000 krooni
Täiendav lisaressurss linna eelarvest 1 000 000 krooni.

Arvestades praegu eraldatavaid toetussummasid kultuuri-, spordi- ja noorsootööprojektidele, seal juures eeldades, et need summad ei vähene, on Tartu linna eelarvest kaetud 8 053 000 krooni.
Eelarve peamiste kululiikide lõikes
Projektijuht 0,5 ametikohta, perioodil 01.juuli 2010 kuni 31. märts 2012, palgaga 7500 krooni kuus.
Projektijuhi ülesanneteks on taotleda lisarahastust fondidest, kommunikatsioon, kodulehe uuendamine, sümboolika, aruandlus - 210 000 krooni
Kodulehe tegemine - 50 000 krooni
Reklaam (tv klip, trükised, flaierid, postrid, sümboolika) - 140 000 krooni
Euroopa Noortepealinna logo - 10 000 krooni
Osalemine Rotterdami ja Torino noortepealinna tegevuste tutvumisel, kuidas
seal kogu programm toimub/õppereis - 30 000 krooni.
2011 aasta programm - 8 263 000 krooni (selle sees on 8 053 000 krooni linna
eelarvest juba kaetud ).
Põhjamaade sõpruslinnade kohtumine - 350 000 krooni
KOKKU: 9 053 000 krooni

Täiendava ressursi vajadus: 1 000 000 krooni

eelarve.xls