EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
KORRALDUS |
|
Tartu
|
14. detsember 2020. a. nr LV-K-1546 |
Projektis "Microgrids with energy storage for reducing energy supply requirements - Microgrids" osalemise heakskiitmine |
Võttes aluseks Tartu linnavara eeskirja § 9 lg-d 1 ja 3, Tartu Linnavalitsus
o t s u s t a b:
1. Kiita heaks osalemine partnerina projektis "Microgrids with energy storage for reducing energy supply requirements - Microgrids", mis esitati rahastamiseks Euroopa Regionaalarengu Fondile, Targa linna ideekonkurss (Taltech) programmi raames.
2. Projektis kaasfinantseering puudub.
3. Määrata projekti koordinaatoriks linnamajanduse osakonna juhataja Rein Haak, kes omab punktis 1 nimetatud projekti raames allkirjaõigust.
4. Korraldus jõustub ...
Õiend
Tartu Linnavalitsuse korralduse eelnõu "Projektis "Microgrids with energy storage for reducing energy supply requirements - Microgrids" osalemise heakskiitmine " juurde
Projekti nimi ja number
VP-20-0176 - Microgrids with energy storage for reducing energy supply requirements - Microgrids -
Lühikokkuvõte
Töökindel, vähese keskkonnamõjuga ja piisav elektrivarustus on üheks oluliseks eelduseks linnade jätkusuutlikul arengul, kuid omavalitsustel on üsna piiratud võimalused selle valdkonna mõjutamiseks. Üha kasvav energiatarve (sh elektritranspordi energiakasutus) linnades tingib vajaduse energiasüsteemide arendamise järele ning paindlike lahenduste juurutamist, mis võimaldavad võrguressursse efektiivsemalt kasutada.
Tartus on ülelinnaline tänavavalgustuse võrk, mis suurema osa ajast (päevasel ajal) on kasutamata ja omab seetõttu olulist potentsiaali nutikate kohtvõrkude (microgrids) arendamiseks. Selliselt arendatud kohtvõrgud võimaldavad tarbida toodetud taastuvelektrit (päikesepaneelid jm) kohapeal ja maandada võimalikke varustushäiretest tulenevaid riske, lisaks alandada elektrienergia maksumust lõpptarbijale ning tõsta võrguinvesteeringute efektiivsust.
Eesmärk ja alleesmärgid
Projekti eesmärgiks on leida lahendus elektrienergia varustuskindluse parandamiseks ja süsinikumahukuse vähendamiseks kogukonna(linna)- või eraomandis olevate elektriliste mikrovõrkude loomise ja kasutamise kaudu. Mikrovõrgud on varustatud digitaalse madalpinge energiasalvestussüsteemi (ESS) alajaamaga (DLVS). Mikrovõrkudesse on võimalik integreerida hajutatud generaatorid (DG), mis töötavad taastuvatel energiaallikatel ja mis võimaldab katta elektritarbimise tippe. Kui tänasel päeval kasutatakse tarbimise kasvu puhul võrgus peamise lahendusena elektrivarustuse võimsuse tõstmist, siis projektis kavandatud lahenduse abil suurendatakse eelkõige olemasoleva võrgu efektiivsust, arendades kohalikku tootmist ja kasutades dünaamilisi salvestussüsteeme. Sellised mikrovõrgud võimaldavad maksimeerida taastuvatest energiaallikatest toodetud energia kasutamist ja lihtsustavad digitaalsete tööriistade kasutuselevõttu uuenduslike teenuste pakkumiseks tarbijatele. Mikrovõrgud on kasulikud ka jaotusvõrguettevõtja seisukohast, kuna võimaldavad täpsemalt prognoosida tarbimist ja arendada lisateenuseid.
Tegevused
Projekti raames viiakse läbi mitmed uuringud, mis on olulised planeeritava lahenduse tehnilise teostuse juures:
- Eesti tööstuse ja omavalitsuste küsitlemine vajaduste ja ootuste kaardistamiseks ning analüüsimiseks elektrivarustuse ja -teenuste osas;
- Eestis suletud jaotussüsteemide loomist mõjutavate poliitikate ja regulatsioonide uurimine;
- uuring olemasolevate turumehhanismide rakendatavuse kohta elektrilistes mikrovõrkudes.
Uuringute tulemusena töötatakse välja kohaliku elektrituru raamistik ning koostatakse soovitused poliitikakujundajatele, milles võetakse arvesse kehtivaid regulatsioone ja vajadusi ning omavalitsuste ja tööstusettevõtete ootused.
Viiakse ellu kohtvõrkude pilootprojektid Tartus ja Lääne- Harjumaal.
Tulemused
Projekti tulemusena on läbi viidud teadusuuringud mikrovõrkude rajamiseks vajalike eelduste kohta (energiasalvestussüsteemid, küberjulgeolek elektrivõrkudes, regulatsioonid, tarbijate ootused ja vajadused). Töötatakse välja digialajaama tarkvara (platvormi prototüüp) koos raamistikuga elektrituru kujundamiseks kohtvõrkudes ja küberturvalisuse tagamiseks.
Saab loodud kompleksne lahendus (riist- ja tarkvara), mis toetab elektriliste mikrovõrkude laialdast kasutamist muutes nende moodustamise lihtsaks, läbipaistvaks ja majanduslikult teostatavaks.
Ellu on viidud pilootprojektid Tartus ja Lääne-Harjumaal.
Eelarve
Projekti kogumaksumus 87 730 eurot
Tartu linna omaosalus 0 eurot
Toetus Tartu linnale 87 730 eurot
Sildfinantseerimise vajadus
Jah
Eelarve peamiste kululiikide lõikes
Tööjõukulu 70 200 eurot
Muud kulud 17 530 eurot
Rahastaja
ERDF, Taltech (Targa linna ideekonkurss)
Meeskond
Projekti koordinaator: Rein Haak
Projektijuht ja tema kontaktandmed: Jaanus Tamm jaanus.tamm@tartu.ee
Projekti meeskonnaliikmed ja nende tööülesanded: Andrus Reinmann, Priit Pruus
Projekti seos linna arengudokumentidega
Tartu linna energia- ja kliimakava "Tartu energia 2030"
Tähtajad
Projekti elluviimine: 11.01.2021 - 31.12.2023