EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
KORRALDUS |
|
Tartu
|
27. jaanuar 2016. a. nr LV-K-0094 |
Tartu linna 2016. aasta eelarvest toetuse eraldamine kultuuriühingutele huvitegevuse korraldamiseks ja 2016. aasta esinduskollektiivide kinnitamine rahvakultuuri valdkonnas |
Võttes aluseks kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 30 lg 1 p 2, Tartu Linnavolikogu 30. juuni 2011. a määruse nr 38 „Kultuuriühingutele, noorte huvitegevuse ühingutele ja noorteühingutele toetuse andmise kord” § 4, § 9 lg 2 ja § 10 lg 1 ning Tartu Linnavalitsuse 01. juuli 2011. a määruse nr 11 "Kultuuriühingutele, noorte huvitegevuse ühingutele, noorteühingutele, avatud noortekeskustele ja projektlaagritele toetuse määramise ja arvutamise juhend” § 2, Tartu Linnavalitsus
o t s u s t a b:
1. Kinnitada Tartu linna 2016. a eelarvest kultuuriühingutele antava pearaha arvestuslikuks määraks 85 eurot.
2. Kinnitada Tartu linna 2016. a esinduskollektiivideks rahvakultuuri alal:
2.1. koorimuusika valdkonnas Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor, Tartu Noortekoor ja E STuudio Noortekoor;
2.2. puhkpillimuusika valdkonnas Puhkpilliorkester Tartu;
2.3. rahvatantsu valdkonnas Rahvatantsuansambel Tarbatu;
2.4. harrastusteatrite valdkonnas Tartu Üliõpilasteater;
2.5. folkloori valdkonnas Maatasa;
2.6. käsitöö valdkonnas Hestia Niplispitsiring.
3. Kinnitada Tartu linna 2016. a eelarvest esinduskollektiividele antava III astme saavutustoetuse summaks 3000 eurot.
4. Kinnitada Tartu linna 2016. aasta eelarvest II astme saavutustoetuse summaks 2000 eurot.
5. Kinnitada Tartu linna 2016. aasta eelarvest I astme saavutustoetuse summaks 992.25 eurot.
6. Anda Tartu linna 2016. a eelarvest kultuuriühingutele tegevustoetust vastavalt korralduse lisale.
7. Korraldus jõustub ... veebruaril 2016. a.
8. Korralduse peale võib esitada Tartu Linnavalitsusele vaide haldusmenetluse seaduses sätestatud korras 30 päeva jooksul arvates korraldusest teadasaamise päevast või päevast, millal oleks pidanud korraldusest teada saama või esitada kaebuse Tartu Halduskohtule halduskohtumenetluse seadustikus sätestatud korras 30 päeva jooksul arvates korralduse teatavakstegemisest.
Lisa nr juurde
Tartu Linnavolikogu 17. detsembri 2015. a määrusega nr 101 "Tartu linna 2016. a eelarve" Lisa 3 kohaselt on kultuuriühingutele huvitegevuse toetuseks arvestatud 106 913 eurot (antud kululiigi all kajastub ka seltsitegevuse toetus Tartu Linna Pensionäride Organisatsioonile "Kodukotus" summas 2800 eurot).
Käesoleva aasta Tartu linna eelarvest kvalifitseerus huvitegevuse korraldamise toetusele 42 kultuuriühingut (vrd 43 ühingut 2015. aastal), mille juures tegutseb kokku 62 rahvakultuurialast huvitegevust pakkuvat huviringi, mis vastavad toetusliigi nõuetele ning on täitnud toetuse eraldamiseks vajalikud kriteeriumid ja nõuded.
1. Määrata pearaha arvestuslikuks määraks 85 eurot (vrd 85 eurot 2015. aastal)
Pearaha võimaldab tagada elementaarse toetusbaasi neile ühingutele, kes korraldavad huvitegevust majanduslikult kõige vähem kindlustatud vanusegruppidele (lapsed-noored ja eakad). Pearaha võimaldab toetada eelkõige laialdast igapäevast harrastustegevust ja on sõltumatu huviringi kunstilisest tasemest ja saavutustest.
Pearaha antakse huvitegevuse korraldamiseks kultuuriühingule 7-26-aastase ning 60-aastase ja vanema tartlasest harrastaja kohta, kes on vastava ühingu huviringi märkinud harrastaja esimeseks eelistuseks kultuuri valdkonnas.
Pearaha arvutamisel korrutatakse pearaha arvestuslik määr eeltoodud kriteeriumidele vastavate harrastajate arvuga ning koefitsiendiga:
a) koefitsiendiga 0,5, kui tegevuses osalejad on 60-aastased ja vanemad;
b) koefitsiendiga 1,0, kui tegevuses osalejad on 7-26-aastased;
c) koefitsiendiga 1,5, kui kollektiiv on komisjoni ettepanekul nimetatud Tartu linna esinduskollektiiviks.
Kriteeriumidele vastavate pearahasaajate koguarv 2016. aastal on 781, sh 01.01.2016 seisuga on harrastajaid vanuses 7-26 eluaastat 522 ja harrastajaid vanuses 60+ eluaastat 259.
Harrastajate arvu vähenemine toimus võrreldes möödunud aastaga vanuserühmades vastavalt -49 ja -10 isiku võrra. Vähenemise põhjustas esiteks toetusele kvalifitseeruvate harrastajate arvu vähenemine ühingute nimekirjades, huviringide üldarv jäi 2015. aastaga võrreldes samaks. Teise põhjusena võib nimetada seda, et mitmed noortega tegelevad ühingud jätsid taotluse esitamata (Vaba Waldorfkooli Seltsi segakoor (6 toetusele kvalifitseeruvat noort 2015. aastal), laulupeomuuseumi näitering (6 noort), Uru Noorteteater (6 noort), teater NORA (6 noort). Kokkuvõttes võib siiski väita, et valdkond on jätkuvalt elujõuline ning rahvakultuuri valdkonnas harrastajate arv stabiilne, mõnekümne inimese piires harrastajate arvu kõikumine on loomulik.
2-3. Esinduskollektiivide kinnitamine ja III astme saavutustoetuse määramine
Tartu LV kultuuriosakonna korraldusega moodustatud esinduskollektiivide valimise komisjon teeb Tartu Linnavalitsusele ettepaneku nimetada Tartu linna 2016. aasta esinduskollektiivideks:
- koorimuusika valdkonnas (3): Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor, Tartu Noortekoor ja E STuudio Noortekoor;
- puhkpillimuusika valdkonnas (1): Puhkpilliorkester Tartu;
- rahvatantsu valdkonnas (1): Rahvatantsuansambel Tarbatu;
- folkloori valdkonnas (1): Maatasa;
- harrastusteatrite valdkonnas (1): Tartu Üliõpilasteater;
- käsitöö valdkonnas (1): Hestia Niplispitsiring.
Esinduskollektiivide valimise komisjon võttis ettepaneku tegemisel arvesse Tartu Linnavalitsuse 01. juuli 2011 määruse nr 11 § 2 lg 2 kehtestatud saavutustoetuse määramise kriteeriume, mille kohaselt esinduskollektiivi staatuses olev kooslus peab olema saavutanud silmapaistvaid tulemusi valdkondlikel üleriigilistel ja/või rahvusvahelistel konkurssidel, võistlustel või festivalidel, olema aktiivse avalikkusele suunatud tegevusega tutvustanud ja edendanud oma valdkonda, olema aktiivselt osalenud oma valdkonna suurüritustel ja muudel kultuuriüritustel. Eriti hinnati komisjoni poolt osalemist Tartu linna avalikel üritustel ja aktiivsust oma valdkonna populariseerimisel.
Arvestades eelarve võimalusi määrata esinduskollektiivide III astme saavutustoetuse summaks 2016. aastal 3000 eurot.
4.-5. II ja I astme saavutustoetuse määramine
Arvestades komisjoni ettepanekuid ning toetusliigi eelarvet on ettepanek määrata II astme saavutustoetust kokku 8 huviringile: koorimuusika valdkonnas Tartu Ülikooli Kammerkoorile ja Tartu Akadeemilisele Meeskoorile; rahvatantsu valdkonnas HTG tantsuansamblile Tantsutallad ja Tartu Ülikooli Rahvakunstiansamblile; puhkpillimuusika valdkonnas orkestritele Eller Brass ja Big Band Tartu; harrastusteatrite valdkonnas Vilde Teatrile; pärimusmuusika valdkonnas pärimusmuusikarühmale Singelus.
Arvestades eelarve võimalusi maksta II astme saavutustoetust summas 2000 eurot.
Arvestades komisjoni ettepanekuid ning toetusliigi eelarvet on ettepanek määrata I astme saavutustoetust kokku 4 huviringile: koorimuusika valdkonnas Tartu Ülikooli Akadeemilise Naiskoori vilistlaskoorile, Tartu Üliõpilassegakoorile ja naiskoorile Emajõe Laulikud; puhkpillimuusika valdkonnas orkestrile Popsid.
Arvestades eelarve võimalusi maksta I astme saavuustoetust summas 992.25 eurot.
- PROTOKOLL_22.01.15_komisjon.bdoc