Tartu Linnavolikogu 15.03.2012 otsusega nr 341 algatati Tiigi tn 61 a krundi detailplaneeringu koostamine ja kinnitati lähteseisukohad. Planeeringu koostamise eesmärk on krundil asuva tööstushoone ümber ehitamine korterelamuks ning maakasutuse sihtotstarbe elamumaaks muutmine.
Planeeringu koostamisest huvitatud isikuks on OÜ Muhklimaa. Detailplaneeringu koostamise algataja ja kehtestaja on Tartu Linnavolikogu (Raekoda, 51003 Tartu). Detailplaneeringu koostamise korraldaja on Tartu Linnavalitsus (Raekoda, 50089 Tartu). Detailplaneeringu koostaja selgitatakse hiljem.
Krunt pindalaga 2832 m² asub kesklinna piirkonnas, Toometaguse-Vaksali asumis. Krundil paiknev olemasolev tööstushoone Tiigi tn 61a on ehitismälestis (reg nr 7024). Hoone restaureerimiseks on koostatud muinsuskaitse eritingimused (ARC Projekt töö nr 2011-052).
Tartu linna üldplaneeringuga on piirkonna maakasutuse juhtfunktsiooniks määratud ühiskondlike hoonete maa. Detailplaneeringuga kavandatakse üldplaneeringu põhilahenduse muutmist krundi maakasutuse sihtotstarbe osas. Vastavalt muinsuskaitse eritingimustele hoone põhigabariidid säilitatakse. Krundile täiendavat ehitusõigust ei kavandata. Kuna Tiigi 61a krundil paiknev hoone ei ole leidnud kasutust tööstushoonena ja muinsuskaitse eritingimused (ARC Projekt töö nr 2011-052) on pidanud võimalikuks hoone restaureerimist ja ümberehitamist korterelamuks, on mälestise kaitse seisukohalt otstarbekas planeeritaval alal hoone ja krundi kasutusotstarbe muutmine.
Üldplaneeringu muutmise ettepanekut sisaldava detailplaneeringu algatamine on lubatav, kui detailplaneering koostatakse üldplaneeringus piiritletud sama funktsiooniga maa-ala kohta terviklikuna. Planeeritava maa-ala vähim suurus on kvartal. Kuna naabruses asuvad alad on kaetud kehtivate detailplaneeringutega, on planeeritava ala suuruseks määratud Tiigi tn 61a krunt.
Vastavalt keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seaduse § 33 lg 2 punktile 1 tuleb strateegilise planeerimisdokumendi elluviimisega kaasnevat keskkonnamõju vajaduse korral hinnata, kui detailplaneeringuga tehakse üldplaneeringu muutmise ettepanek. Olulise keskkonnamõju olemasolu või puudumise tuvastamiseks on keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seadusest lähtudes maastikuarhitekt Mari Toom'i poolt koostatud järgmine eelhinnang:
Kavandatava tegevuse ala ja selle lähiümbruse keskkonnatingimused
Detailplaneeringuala on Tiigi tn 61a krunt. Lähipiirkonna kruntide struktuur ja maakasutus on varieeruvad. Planeeritav krunt piirneb lõunaküljest Tiigi tänavaga; põhjast ja idast Tiigi tn 61b krundiga (ärimaa) ning läänest Tiigi tn 63/65 krundiga (elamumaa). Tiigi tn 61b asuvad muuhulgas väike toidukauplus ning Eesti Geenivaramu laborikompleks. Kastani ja Tiigi tänava nurgal asub Tartu Lastekunstikool ning samale krundile on kehtestatud detailplaneeringu kohaselt lubatud ehitada kunstikoolile lisahoone. Vahetult Tiigi tn 61a krundi vastas asub TÜ Sotsiaalteaduskond, Tartu Ülikooli kirjastus ning ärihoone. Tegemist on segahoonestusalaga, kus elamukrundid vahelduvad äri- ja ühiskondlike ehitiste maaga ning moodustub ühtne multifunktsionaalne ruum.
Enamik lähipiirkonna hooneid on 2-3 korruselised ning välisviimistluses on kasutatud puitu või krohvi. Vahetutest naaberkinnistutest on Tiigi tn 61a krunt ainuke, kus ei ole hoonet aastaid renoveeritud. Krunt on ümbritsetud kogu ulatuses piirdeaiaga ning seega on selgelt eristatav avaliku ja privaatse ruumi piir ning erinevad maakasutuse funktsioonid. Tartu linna üldplaneeringuga on Tiigi tn 61a krundile maakasutuse juhtfunktsiooniks määratud ühiskondlike hoonete maa, detailplaneering muudab üldplaneeringut maakasutuse sihtotstarbe osas korterelamumaaks.
Miljööväärtuslik ala planeeritavale krundile ei ulatu. Tiigi tn 61a krundil paiknev tööstushoone on ehitismälestis (reg. nr 7024). Hoone restaureerimiseks on koostatud muinsuskaitse eritingimused (ARC Projekt OÜ, töö nr 2011-052). 1885. aastal rajati jahuveski, mille hoonetekompleksi on aja jooksul mitmeid kordi hooneid lisatud või ümberehitatud. Tiigi veski tegevus lõppes 1996. aastal. Hetkel asub hoones autoremonditöökoda ning krundi sisehoovi kasutatakse autovaruosade laoplatsina. Haljastus on olemas ainult planeeritava krundi idapiiril, kus kitsal mururibal kasvavad 6 õunapuud, 1 kreek ja 1 kask. Puud on erinevas vanuses. 1976. aastal asfalteeriti veski territoorium ning praeguseks on selle jääke näha nii hoone ees kui taga. Majaesine asfalt on murenenud ning kattunud taimestikuga. Et maja siseõue kasutatakse hetkel laoplatsina, on isetekkelist taimestikku vähem, kuid vana asfaltkate on samuti murenenud ja segunenud pinnasega. Sissesõit krundile on hoone idaküljest, kus maapinda katab pinnase ja kruusa segu. Jäätmekäitlus toimub hetkel vastavalt nõuetele. Ohtlikke jäätmeid hoone ja krundi kasutamisel ei teki.
Kavandatava tegevuse iseloom
Tiigi tn 61a krundi maakasutuse sihtotstarve kavandatakse muuta elamumaaks ning krundil asuv tootmishoone ümber ehitada korterelamuks. Hoone projekteerimine toimub vastavalt koostatud muinsuskaitse eritingimustele (ARC Projekt OÜ, töö nr 2011-052). Juurdepääs krundile säilib Tiigi tänavalt ning olemasolevat liiklusskeemi ei muudeta. Parkimine korraldatakse krundisiseselt vastavalt standarditele ja Tartu linna määrustele.
Kavandatava tegevusega kaasnevad tagajärjed
Kavandatavate tegevustega ei kaasne olulist vee, pinnase või õhu saastatuse, jäätmetekke, müra, vibratsiooni, valguse, soojuse, kiirguse ja lõhna muutust keskkonnale ja inimeste tervisele võrreldes olemasolevaga. Kavandatava tegevusega kaasnevate avariiolukordade esinemise võimalikkus: hoone restaureerimisel võib esineda tavapäraseid ehitamisega kaasnevaid avariiolukordi, millega ei kaasne olulist mõju keskkonnale. Kavandatava tegevuse eeldatav mõju Natura 2000 võrgustiku alale või mõnele muule kaitstavale loodusobjektile: planeeritava ala läheduses ei ole Natura 2000 võrgustiku ala või kaitstavaid loodusobjekte ja seega puudub kavandatavalt tegevusel neile mõju.
Võimaliku mõju iseloomustus
Keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seaduse (edaspidi KeHJS) ning selle alusel kehtestatud Vabariigi Valitsuse 29. augusti 2005. a määruse nr 224 „Tegevusvaldkondade mille korral tuleb kaaluda keskkonnamõju hindamise algatamise vajalikkust, täpsustatud loetelu“ kohaselt ei ole elamumaa planeerimine ja kortermaja ehitamine olulise keskkonnamõjuga tegevus. Krundi maakasutuse sihtotstarbe muutmine elamumaaks ei too kaasa olulisi mõjusid, kuna lähipiirkonnas on erineva maakasutusega krunte, sealhulgas elamumaid. Ka Tartu linna üldplaneeringu kohaselt on enamik lähipiirkonnast kavandatud segahoonestusalaks.
Olemasoleva tootmishoone ümberehitamine korterelamuks ei too kaasa olulisi mõjusid nii looduskeskkonnale kui keskkonnale üldiselt. Ehitismälestisele ei kaasne negatiivseid mõjusid, kui järgitakse koostatud muinsuskaitse eritingimusi. Ehitustegevuse otsene mõju avaldub planeeringuala piires.
Keskkonnaamet on seisukohal, et olemasolev hoone on kehvas seisus ja aastaid renoveerimata. Elamuks ümberehitamine vähendab eeldatavalt keskkonnamõju võrreldes praeguse kasutusega. Lähtudes teadaolevast infost ei kaasne tegevusega eeldatavalt olulist keskkonnamõju ning KSH algatamine ei ole eeldatavalt vajalik. Keskkonnatingimustega arvestamine on võimalik planeerimisseaduse § 9 lg 2 p 8 kohaselt planeeringumenetluse käigus.
Eelnevast tulenevalt on linnavalitsus seisukohal, et kavandatav tegevus ei ole olulise keskkonnamõjuga tegevus ja planeeringule ei ole vajalik keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamine.
Arvestades eeltoodut ning võttes aluseks kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 30 lg 1 p 2, keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seaduse § 33 lg 2 p 1 ja lg 3, § 34 lg 1, § 35 lg 5 ja lg 6, Tartu linna ehitusmääruse § 36 lg 1 ning arvestades Tartu Linnavolikogu 6. oktoobri 2005 määrusega nr 125 kehtestatud Tartu linna üldplaneeringut ja Keskkonnaameti Jõgeva-Tartu regiooni 14.05.2010 kirja nr JT 6-8/12/12117-2, Tartu Linnavalitsus
o t s u s t a b :
1. Jätta algatamata Tiigi tn 61a krundi detailplaneeringu keskkonnamõju strateegiline hindamine.
2. Linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnal teatada 14 päeva jooksul detailplaneeringu keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamata jätmise otsusest ametlikus väljaandes Ametlikud Teadaanded, ajalehes Postimees ning Tartu linna koduleheküljel. Detailplaneeringu koostamise algatamise ja keskkonnamõju strateegilise hindamise mittealgatamise korraldustega saab tutvuda Tartu linna koduleheküljel www.tartu.ee ning tööpäevadel Tartu Linnavalitsuse linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnas, Raekoja plats 3.
3. Korraldus jõustub ............2012. a.