Asja number: | RH-23-088 |
Kirja saaja: |
|
Organisatsioon: | Projektibüroo OÜ |
Kirja: |
|
Saatja: | Tartu Linnavalitsus Linnavarade osakond |
Teema: | Projekteerimise töövõtulepingust ET 23/50 tulenev kahjunõue |
Koostaja: | Märt Mõttus 736 1165 Mart.Mottus@raad.tartu.ee |
Registreeritud: | 23.10.2024 |
Seisund: | Allkirjastatud | Saadetud: | 11.11.2024 |
Edastamise meetod: | E-post |
Failid: | Linnavarade_osakond_Kiri_20241023_RH-23-088.asice ( 31987 kb ) |
Seotud dokumendid: |
Asja sisukord
|
Projektibüroo OÜ | Meie 23.10.2024 nr 4-6/RH-23-088 |
12. Tulenevalt lepingu punktist 6.8 kohustus projekteerija lähtuma projekteerimistöö teostamisel Eesti Vabariigis kehtivatest õigusaktidest ja normatiividest. EhS § 11 lg 1 kohaselt peab ehitis kogu oma kasutusea vältel vastama selle kasutamise nõuetele ja olemasolu vältel olema ohutu. EhS § 11 lg 2 p 1 on sätestatud, et ehitisele esitatavad nõuded hõlmavad asjakohasel juhul mh mehaanilist vastupidavust ja stabiilsust. Tulenevat viidatud normidest peab ehitis oma asukohas pidama vastu looduslikele tingimustele ja nendest tulenevale koormusele, mis omakorda sõltub ehitusprojektist ja sellega paika pandud ehitamise tehnilistest nõuetest. Seda kinnitab ka EhS § 13 lg 1, mille kohaselt peab ehitusprojekt olema selline, et selle kohaselt ehitatav ehitis vastaks nõuetele, sealhulgas arvestaks ehitise sobivust, kasutatavust ja korrashoiu vajadust. EhS § 5 kohaselt on ehitusprojekt projekteerimise käigus koostatud dokument või dokumentide kogum, mis sisaldab ehitamiseks vajalikku teavet. Sama põhimõte tuleneb ka majandus- ja taristuministri 17.07.2015 määrusest „Nõuded ehitusprojektile“, mille § 9 lg 1 kohaselt on põhiprojekt ehitusprojekti staadium, milles esitatakse ehitise arhitektuurilahenduste ja insener-tehniliste lahenduste ning kvaliteedi kirjeldus täpsusega, mis võimaldab määrata ehitise eelarvelist maksumust, korraldada ehitushanget ja koostada ehitamiseks hinnapakkumust.
13. Projekteerimine peab tegelikkuses olema lahutamatult seotud nõuetekohase ehitamisega, mis tähendab ühtlasi ka seda, et projektikohane ehitamine peab tagama ehitise ohutuse, mehaanilise vastupidavuse ja stabiilsuse (vt EhS § 8, § 11, § 13 lg 2, § 14 lg 1). EhS § 13 lg 2 on sätestatud, et ehitusprojekti kohaselt peab olema võimalik ehitada, ehitise ja ehitamise nõuetele vastavust kontrollida ning asjakohasel juhul ka ehitist kasutada ja korras hoida. EhS § 14 lg 1 kohaselt tuleb ehitusprojekti koostamisel mh arvesse võtta ehitisele esitatavaid nõudeid, sealhulgas kasutusotstarbest tulenevaid erinõudeid; samuti asjakohaseid riskianalüüse ja muid ehitise asukohaga seonduvaid asjaolusid ning ehitamisprotsessist lähtuvaid vajadusi.
14. Juhindudes EhS § 14 lg 2 tuleb vajaduse korral ehitusprojekti koostamiseks oluliste ehitustehniliste andmete väljaselgitamiseks teha ehitusuuring. Seega on vajalike uuringute ja selle alusel nõuetekohase projekteerimise eest vastutav projekteerija, mida toetab mh EhS § 10 sätestatud asjatundlikkuse põhimõte, s.t projekteerija peab täitma hoolsuskohustust, et tagada oma tegevuses ohutus, nõuete arvestamine ja nõuetekohase tulemuse saavutamine
15. Kõik ehitusseadustikus projekteerimisele esitatud nõuded tulenevad ehitisele esitatud nõuete täitmise eesmärgist. Ehitamise üheks olulisemaks eesmärgiks on vaieldamatult just ehitamise ja ehitise ohutus (EhS § 8, § 11). Nagu märgitud, siis ehitise ohutus hõlmab mh selle mehaanilist vastupidavust ja stabiilsust. Tallinna Ringkonnakohtu 27.02.2023 otsuses tsiviilasjas nr 2-20-15679 p-s 25 on selgitatud, et nõuetekohase projekti eesmärgiks on hoida ära puudustega ehitise püstitamist ning sellega seotud kahju tekkimist (VÕS § 127 lg 2). Samas lahendi p-s 20 märkis ringkonnakohus, et „koostatud projekti saaks lugeda nõuetekohaseks, kui selle põhjal oli võimalik püstitada raketis, mis oleks pidanud vastu betoonist vahelae raskusele.“
16. VÕS § 635 lg 1 on sätestatud, et töövõtulepinguga kohustub üks isik (töövõtja) valmistama või muutma asja või saavutama teenuse osutamisega muu kokkulepitud tulemuse (töö), teine isik (tellija) aga maksma selle eest tasu. Riigikohtu 25.03.2020 otsuses tsiviilasjas nr 2-16-14644 p-s 16 on selgitatud, et ehitise projekteerimise leping on spetsiifiline töövõtuleping, mis on lahutamatult seotud ehitamise ja ehitisega. Kuna projekteerimisleping on töövõtulepingu alaliik, siis on projekteerimislepingu puhul samuti tegemist tulemuse saavutamisele suunatud lepinguga. Ka praegusel juhul oli töövõtuleping suunatud eelkõige kokkulepitud tulemuse saavutamisele ehk projekteerimistöö pidi olema teostatud mahus, mis võimaldab koostatud ehitusprojekti realiseerida eesmärgipäraselt ja ilma lisatöödeta.
17. Tallinna Ringkonnakohtu 27.02.2023 otsuses tsiviilasjas nr 2-20-15679 p-s 23 on selgitatud, et töövõtulepingu eriregulatsioon on töövõtja vastutuse osas ammendav ja mittenõuetekohase täitmise puhul ei oma täiendavalt tähendust võlaõigusseaduse üldosa vabandatavuse regulatsioon (RKTK 28.10.2008 otsus tsiviilasjas nr 3-2-1-80-08, p 22) ning VÕS § 642 ei näe ette töövõtja võimalust vabaneda vastutusest vabandatava rikkumise korral (VÕS § 103) (RKTK 28.2.2012 otsus tsiviilasjas nr 3-2-1-177-11, p 11). Seega on VÕS § 642 puhul tegemist VÕS § 103 lg-s 4 sätestatud erandliku juhtumiga, kus seadus näeb ette lepingupoole kõrgendatud vastutuse, mis tekib vabandatava rikkumise korral ja sellest sõltumatult.
18. Projekteerimisviga on oma olemuselt õiguslik hinnang ning projekteerimisvea olemasolu saab mh tuvastada läbi selle, kas projekteerimislepingu kui töövõtulepingu tulemus vastas kokkulepitule. VÕS § 641 lg 2 p-des 1 ja 2 on sätestatud, et töö ei vasta muu hulgas lepingutingimustele, kui: tööl ei ole kokkulepitud omadusi; või kokkuleppe puudumisel töö omaduste kohta ei sobi töö teatud otstarbeks, milleks tellija seda vajab ja mida töövõtja lepingu sõlmimise ajal teadis või pidi teadma, kui tellija võis mõistlikult tugineda töövõtja erialastele oskustele või teadmistele, muul juhul aga otstarbeks, milleks seda liiki tööd tavaliselt kasutatakse. VÕS § 77 lg 1 on sätestatud, et võlgnik peab kohustuse täitma lepingule või seadusele vastava kvaliteediga. Kui lepingulise kohustuse täitmise kvaliteet ei tulene lepingust või seadusest, peab lepingupool kohustuse täitma asjaolusid arvestades vähemalt keskmise kvaliteediga. Põhiprojekt, mille järgne tehniline lahendus, st laepaneelide kandevõime osas tehtud eeldused ja kasutatud tõlgendus ei ole korrektsed ning projekteerimisel aluseks võetud kandevõimete väärtused ei ole õiged, ei saanud olla vähemalt keskmise kvaliteediga, sest laepaneelide kandevõime väärtused peavad olema projektis arvutatud selliselt, mis tagaks ehitise vastupidavuse, stabiilsuse ja ohutuse. Riigikohtu 02.06.2021 otsuses tsiviilasjas nr 2-15-8204 p-s 14 on selgitatud, et üldjuhul tuleb töövõtjal töö tegemisel arvestada töövõtulepingusse märgitust laiemate kohustustega. Muu hulgas peab töövõtja tegema oma töö kehtivatest õigusaktidest, tehnilistest normidest ja standarditest lähtudes, et tagada töö vastavus keskmisele kvaliteedile (VÕS § 641 lg 2 p 2, § 77).
Täiendavad ehitustööd
19. Tulenevalt projekteerimisveast (projekteerimisel aluseks võetud ebaõige dokument, vajalike uuringute ebapiisav tegemine, ehitise andmete mittetäielik väljaselgitamine) on projekteerija korrigeerinud projektlahendusi, mis on kaasa toonud ehitusprojekti puudustest tingitud täiendavate ehitustööde kulud. Ehitaja on esitanud tellijale täiendavad ehitusmaksumuse kalkulatsioonid muudatustööde kalkulatsioon nr 2 (lisa 3) ja muudatustööde kalkulatsioon nr 4 (lisa 4). Muudatustöö nr 2 kalkulatsiooni nähtub, et geoloogiast tulenev muudatustöö täiendav maksumus on tellija jaoks 87 677,81 eurot. Muudatustöö nr 4 kohaselt on geoloogia ja paneelide tugevdamisest tulenev täiendav maksumus 149 345,65 eurot. Kalkulatsioonides sisalduvate tööde vajalikkus, nendes esitatud muudatustööde mahud ja ühikhindade õigsus on kontrollitud ehitustööde omanikujärelevalve poolt.
20. Tegemist on ootamatute lisakuludega ehk tegevuste, materjalide ja tööde maksumusega, millega linn ei olnud ehitustöövõtus arvestanud. Kui projekteerija oleks lepingu täitmisel lähtunud lepingust ja koostanud tellijale projekti, kus ei oleks olnud sees projekteerimisviga ei oleks tellijale kahju tekkinud.
21. Kahju koosneb lisaks täiendavatele ehitustöödele sh ehitaja poolt täiendav projekteerimine (vaiad) 3416 eurot, ka täiendavast ekspertarvamuse kulust, täiendavatest muudest kuludest (ehitaja püsikulud soojakutele, tehnikale) 24 340, 65 eurot. Kokku on projekteerimisvigade tõttu tulenev kahju tellijale summas 261 364,11 eurot. Nimetatud summa ei sisalda hetkel ekspertarvamuse kulu.
23. Vastavalt lepingu punktile 6.14 on projekteerija kohustatud hüvitama tellijale kõik kulud, mis on tingitud sellistest ehitusprojekti puudustest või nõuetele mittevastavustest, millele projekteerimistööde teostamise ajal on juhtinud tähelepanu kas tellija või ekspert või millised nõuded on esitatud riigihanke tehnilises kirjelduses, kuid mida ei ole ehitusprojektis kajastatud või mis põhjustavad tellijale ehitusprojekti alusel teostatavate ehitustööde ehitusmaksumuse suurenemist, sh tellija reservi arvel finantseeritavatest ehitusprojekti puudustest tingitud täiendavate ehitustööde kulud.
24. Tekkinud kahju kuulub projekteerija poolt hüvitamisele, tulenevalt lepingu punktist 12.1, mis sätestab, et pool vastutab teisele poolele lepingu rikkumisega tekitatud kahjude eest ning on kohustatud teisele poolele lepingu rikkumisega kaasnevad kulutused hüvitama. Juhindudes lepingu punktist 13.2. on tellijal õigus esitada projekteerijale nõudeid seoses projekteerimistööde kvaliteediga ka pärast projekteerimistööde vastuvõtmist tellija poolt, kui puudused või mittevastavused projekteerimistöödes avastatakse pärast projekteerimistööde vastuvõtmist.
25. Eeltoodust tulenevalt esitab Tartu linn Tartu Linnavalitsuse kaudu Projektibüroo OÜle kahjunõude summas 261 364,11 eurot.
Lugupidamisega Märt Mõttus 736 1165 Mart.Mottus@raad.tartu.ee |