E. Kõksi 11 üksikelamu ehitusprojekti muudatused uue ehitusloa taotlemiseks
Esitasite Tartu Linnavalitsuse arhitektuuri ja ehituse osakonnale 18.10.2018 E. Kõksi 11 ehitusloa taotluse ja ehitusprojekti. Tartu Linnavalitsus kontrollis taotluse ja ehitusprojekti vastavust nõuetele ning on tuvastanud järgmised puudused:
Arhitektuuri- ja linnakujundusteenistuse arhitekt Anna-Liisa Unt:
1. Muutatuste kirjeldusse lisada ka, et välisviimistluses on jäetud ära viimistlusplaatidega kaetud aktsendid, muutunud on avatäidete raamitoon, lisatud on varikatuse konstruktsioon. Muudatused kontrollida kõik veelkord hoolikalt üle.
2. II korruse plaanile lisada 1.6 m joon
Ehitisregistri vanemspetsialist Evi Kook:
Ehitusluba üksikelamu püstitamiseks väljastatud 26.06.2003 nr 172 ning 24.05.2013 väljastatud kirjalik nõusolek tehnosüsteemide muutmiseks (kas vesi/õhk soojuspumbad jäävad ära - lisada selgitus seletuskirja).
Ehitusteatisele lisada hoone tehnilistes andmetes ja ehitise osa andmetes soojusvarustuse liigiks ka kohtküte (soojuspump + õhusoojus +elekter on kohtküte).
Ehitusteatisel märkida ehitise osas eluruumi köetav pind ning tualett hoones või kinnistul kustutada ning märkida tualett.
Keldriplaanil (vundamendiplaanil) palun kontrollida keldri pind (eelmises projektis oli keldri ees olevas ruumis kütteruum (õhk-vesi soojuspump, nüüd plaanil kütteruumi eraldi näidatud ei ole - plaanil tuua välja keldri ees oleva ruumi nimetus ja suurus).
Plaanil näidata kus asub katel? Seletuskirjas, asendiplaanil kontrollida hoone suletud netopind, eluruumide pind, köetav pind ning üldkasutatav pind ning seejärel viia taotlusel esitatud andmed vastavusse seletuskirjaga.
Ventilatsiooni ja kütte liikide osas vt. A. Aint´i märkust ning peale andmete korrastamist seletuskirjas täpsustada andmed taotlusel.
*Uuesti esitamisel võib lisanduda märkusi.
Lubade- ja registriteenistuse juhataja Merlin Palu:
1. Geodeesiateenistuse märkused:
1.1. Projekti asendiplaanil puuduvad osad nõuetekohased geodeetilise alusplaani joonleppemärkide joonestiilid (hekid, võrkaiad, raudaiad, kõrgepinge maakaablid, madalpinge õhuliinid jne). Joonestiilid peavad vastama majandus- ja taristuministri 14.04.2016. a määrusele nr 34 "Topo-geodeetilisele uuringule ja teostusmõõdistamisele esitatavad nõuded". http://egu.ee/mkm-maarus.
1.2. Projekti asendiplaanile ja seletuskirja lisada geodeetilise alusplaani viide (firma, töö number, töö tegemise aeg, kõrgussüsteem).
2. Ehitusprojekti koosseisust eemaldada "vana projekt", millel puuduvad osakonna templid. Ei ole kindel, kas see on õige ja lõplik projekt (või mingi vahepealne variant). Palun mitte seda esitada (meil on arhiivis õige projekt olemas).
3. "Muudatused graafiliselt" joonised lisada ka projekti digikonteinerisse. Kes nende eest vastutab, kui on lihtsalt allkirjastamata pdfid?
4. Seletuskirjas tuleb välja tuua kõik muudatused - pole kirjeldatud, mis muutus asendiplaanil (haljastus, katendid, lipuvarras, kaev jms). Vormistada korrektne projekti asendiplaan (praegu on lihtsalt geoalus ilma projekti infota). Lisada lipuvarda kõrgus, väravad ja nende avanemise suund jne nagu projektis ikka. Salvkaev puudub ehitisregistrist, lisada info ja tõestus, millal see on rajatud. Salvkaev on vajalik kanda ehitisregistrisse, kas läbi seadustamise, kui rajamiseks pidi tollal mingit luba taotlema (täna vajalik ehitusteatis) või andmete esitamise teatise alusel, kui tegemist on enne 1999. a 1. aprilli ehitatud ehitisega. Kui kinnisasja omanik ei esita piisavaid tõendeid ehitamise aja kohta, eeldatakse, et ehitis on ehitatud pärast ehitusseaduse jõustumist (01.01.2003) st vajalik on seadustamine ehitusteatise esitamisega. Enne 2003. aasta 1. jaanuari ehitatud ehitisele võib anda ehitus- või kasutusloa või lugeda ehitamine või ehitise kasutamine teavitatuks, lähtudes ehitusseadustikus sätestatust ja arvestades käesolevast paragrahvist tulenevaid erisusi. Nimetatud ehitisele võib anda ehitus- või kasutusloa või lugeda ehitamine või ehitise kasutamine teavitatuks vastavalt ehitusseadustiku lisas 1 või 2 sätestatule. Pärast 2003. aasta 1. jaanuari ning enne käesoleva seaduse jõustumist ehitatud ehitisele võib anda ehitus- või kasutusloa või lugeda ehitamine või ehitise kasutamine teavitatuks, lähtudes ehitusseadustikus sätestatust ja arvestades käesolevast paragrahvist tulenevaid erisusi. Enne 1999. aasta 1. aprilli ehitatud tehnorajatised loetakse õiguspäraselt ehitatuks, olenemata nende kohta käivate andmete puudumisest või puudulikkusest ehitisregistris.
5. Joonistel lisada õhksoojuspumba agregaadi juurde tekst, millega on tegu (õhk-õhksoojuspump või on kusagil ka õhk-vesi soojuspump? Seletuskirjast ei leia õhk-vesi soojuspumpa, aga energiamärgisel on? Taotlusel kohtkütet pole?).
6. Ei saa aru, kas hoonesse jääb ka õliküte alles või mitte (seletuskirjas "alternatiiv kütmisel õliga")? Projekt peab olema konkreetne ja vastama ehitusloa taotlusel märgitud tehnosüsteemidele.
7. EHRis hoone ruumikuju sisse ei ole arvestatud rajatud varikatust. Palun ka seda arvestada.
8. Seletuskirja lehed tuleb nummerdada vastavalt MKM määrusele nr 97 "Nõuded ehitusprojektile" § 7 lg 3.
9. Kuna muudetud on ka hoone tehnosüsteeme, siis tuleb ehitusprojektis kajastada ka hoone tuleohutuse osa. Peale projekti täiendamist saadame selle ka Päästeametile hinnangu andmiseks.
10. Kirjanurkadesse tuleb lisada info, et tegemist on muudatusprojektiga.
11. Seletuskirjas kinnitada, et õhksoojuspumbad on paigaldatud vastavalt 24.05.2013. a kirjalikule nõusolekule nr 1248/13.
12. Kinnistuomanikul täita, allkirjastada ja esitada aadressil aeo@raad.tartu.ee eelmise ehitusloa kehtetuks tunnistamise taotlus.
Järelvalveteenistuse juhataja Andres Aint:
Energiatõhususe osa märkused seisuga 22.10.2018 (kontrollitud energiamärgise number on 1811569/02372):
1. Kavandatud ehitustöödel ei ole energiatõhususe miinimumnõuete rakendamine kohutuslik, vaid soovituslik. Juhul, kui energiamärgis esitatakse peab see vastama nõuetele.
2. Energiaarvutuste kohaselt on hoones õhk-õhk ning õhk-vesi soojuspumbad. Samas ehitusprojekti seletuskirja kohaselt on hoones õhk-õhk soojuspump. Mis on õige?
3. Ehitusloa taotluse kohaselt on hoones loomulik ventilatsioon (sh ilma loomuliku tõmbe lõõrideta). Samas energiaarvutuste kohaselt on hoones väljatõmbe ventilatsioon. Mis on õige? Vastavalt MTM 03.06.2015 määruse nr 55 "Hoone energiatõhususe miinimumnõuded" § 10 lõikele 1 peab ehitatava ja oluliselt rekonstrueeritava hoone ventilatsiooni välisõhu vooluhulk energiaarvutuses olema hoone kasutusajal käesoleva määruse lisas sätestatud väärtuse suurune. Loomuliku ventilatsiooni puhul ei ole tagatud nõuetekohane välisõhu vooluhulk, kuna see on mõjutatav temperatuuride erinevusest ruumiõhu ja välisõhu vahel ning tuulesurvest. Seega energiatõhususe miinimumnõudeid ei ole võimalik rakendada loomuliku ventilatsiooni korral. Energiatõhususe osa on täielikult läbivaatamata.
Vastavalt haldusmenetlusseadusele § 15 lg 2, kui isik jätab koos taotlusega esitamata nõutud andmed või dokumendid või kui taotluses on muid puudusi, määrab haldusorgan taotluse esitajale esimesel võimalusel tähtaja puuduste kõrvaldamiseks, selgitades, et tähtpäevaks puuduste kõrvaldamata jätmisel võib haldusorgan jätta taotluse läbi vaatamata.
Anname Teie käesoleva kirjaga tähtaja puuduste kõrvaldamiseks ja palume viia esitatud dokumendid eelnimetatud nõuetega vastavusse ja esitada parandatud ehitusprojekt koos ehitusloa taotlusega hiljemalt 07.01.2019.
Palume Teil dokumendid esitada digitaalselt allkirjastatult läbi ehitisregistri www.ehr.ee (Ehitusprojekti dokumentide digitaalsel esitamisel arvestada juhendit "Ehitusprojekti dokumentide vormistamise nõuded ehitusloa elektroonilisel taotlemisel", mis on kättesaadav https://goo.gl/cft0d5).
Puuduste tähtajaks kõrvaldamata jätmisel võib linnavalitsus jätta taotluse läbi vaatamata.