Ajalugu
Arheoloogia
Arhitektuur
Kalmistud ja hauad
Kunst
Tehnika
Muud kultuuriväärtused
Tartu miljööväärtusega hoonestusalad
Otsing
Riiklikult kaitstavad mälestised
Tartu linna kultuuriväärtusega asjade ja mälestiste register
asutati
Tartu Linnavolikogu määrusega nr.3 18.novembrist 1999.a.
Registri kasutuselevõtmise eesmärk on linna haldusterritooriumil oleva kultuuripärandi üle arvestuse pidamine, selle uurimise, eksponeerimise, restaureerimise ja säilitamise jälgimine ning tulemuste kasutamine linnaplaneerimises. Andmebaasis on lühiinfo koos fotode ja asukohaga kaardil nende
arheoloogia
-,
arhitektuuri
-,
tehnika
-,
ajaloo-
ja
kunstimälestiste
ning
muude kultuuriväärtusega asjade
kohta mis pole üle antud muuseumidele, sõltumata omandivormist ja kaitstuse astmest. Registriandmete sisestamise järjekord võib olla seotud ulatuslikumate planeeringute ja linnakujunduslike projektidega. Registri volitatud töötlejaks on arhitektuuri ja ehituse osakond.
Tartu on pika ajaloo ja rohke kultuuripärandiga linn, kus on kehtestatud kuus miljööväärtusega
hoonestusala
koos nende juurde kuuluvate üksikobjektidega. Tartu kindlus Toomemäel ja keskajal
linnamüüri
ning vallikraaviga ümbritsetud territoorium moodustavad Tartu vanalinna muinsuskaitseala, arheoloogilise kaitsevööndi koosseisus on esiajaloo ja keskaegse linnaga seotud piirkonnad, 18.- 20.s. alguse väärtarhitektuuri kaitseks loodi aastatel 1995/96 Tammelinna, Karlova, Toometaguse- Vaksali ja Tähtvere linnaehituslikud kaitsealad. Register annab ülevaate nendes linnaosades säilinud ajaloolistest ehitustest. Vanim kaitsealune piirkond Ihastes ulatub tagasi mesoliitilise Kunda kultuuri ajajärku. Olulise osa andmebaasist moodustavad seni registreerimata ning hävimisohus olevad kultuuriväärtused Tartu linna territooriumil.
Register on vajalik planeerijatele, projekteerijatele ja restaureerijatele, linnaametnikele ja turistidele, aga ka võimalikule investeerijale meie linna.
linnaarheoloog, registri volitatud ametnik
Romeo Metsallik