EELNÕU
TARTU LINNAVOLIKOGU |
OTSUS |
|
Tartu
|
02. september 2021. a. nr LVK-O-0396 |
Loa andmine nõustamisteenuse riigihanke korraldamiseks |
Võttes aluseks kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lg 1 p 8, kohaliku omavalitsuse üksuse finantsjuhtimise seaduse § 28 lg 3 ja Tartu linnavara eeskirja § 51 lg 2, Tartu Linnavolikogu
o t s u s t a b:
1. Lubada linnavalitsusel korraldada riigihange nõustamisteenuse ostuks 2022. aastal.
2. Otsus jõustub vastuvõtmisele järgneval päeval.
Õiend
Tartu Linnavolikogu otsuse eelnõu "Loa andmine nõustamisteenuse riigihanke korraldamiseks " juurde
Nõustamisteenuse hankimiseks tehakse ettepanek pakkumuse esitamiseks nõustamisteenust pakkuvatele organisatsioonidele, kes tegutsevad Tartu linnas.
Teenuse eesmärk on toetada Tartu linna vähekindlustatud elanikke ning parandada sellega inimeste toimetulekut ja heaolu, aidata leevendada pingeid, lahendada kriise ja suhtlemisprobleeme ning toetada inimese iseseisvust probleemide lahendamisel.
Teenuse sisuks on individuaalne ja grupi kriisinõustamine, individuaalne psühholoogiline nõustamine, grupinõustamine ning psühholoogiline pere- ja paarinõustamine.
Kriisinõustamist pakutakse inimestele, kes on üle elanud traumeeriva kogemuse, mis häirib igapäevast toimetulekut. Individuaalsel psühholoogilisel nõustamisel pakutakse abi isiksuse- ja suhtlemisprobleemide, hingeliste kriiside ja keeruliste olukordade korral. Grupinõustamist pakutakse sarnast toetust vajavatele inimestele kinnises grupis. Pere- ja paarinõustamine on suunatud inimestele, kellel on tekkinud probleemid suhetes oma lähedastega.
Teenuse sihtrühm on tartlased, kelle materiaalne olukord ei võimalda nõustamisteenuse eest tasuda ja kelle iseseisvat toimetulekut pingestavad depressiivsus, ärevus, hirmud, suitsidaalsus, psühhosomaatilised tervisehäired, suhtlemise- ja suhteprobleemid, töö- ja koolistress, töötus, tõrjutus, kodutus, sõltuvus-, kohanemis- ja vägivallaprobleemid, traumaatilised kogemused, lein, õnnetusjuhtum, kuriteo ohvriks langemine või muud toimetulekut takistavad tegurid.
Teenuse osutamise mahuks on planeeritud 2000 tundi ühes kalendriaastas, mis tagab teenuse osutamise keskmiselt 80 inimesele ühes kalendrikuus.
Arvestatud on koroonapandeemia negatiivset mõju haavatavamate linlaste käekäigule ja sellest tingitud psühholoogilise toetuse suuremat vajadust. Lisaks on üleriigilisi tasuta psühholoogilise ja psühhiaatrilise abi võimalusi, mis on kättesaadavad kõikidele abivajajatele. Tasuta abi pakuvad näiteks Tartumaa Rajaleidja Keskus, Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliiniku laste ja noorte vaimse tervise keskus, sotsiaalkindlustusameti ohvriabiteenuse ja vaimse tervise nõustamisteenuste raames, Anonüümsed Alkohoolikud, E-nõustamiskeskus, hasartmängusõltuvuse nõustamiskeskus, noorte usaldustelefon, Peaasjad MTÜ e-nõustamine, riiklik usaldustelefon, Tartu usaldustelefon, perearsti nõuandeliin, Lahendus.net jpt.
Seni on teenuse osutaja olnud hankelepinguga Tartu Nõustamis- ja Kriisiabikeskus, viimase kolme aasta keskmine teenustundide arv aastas 1757 ja keskmine nõustatud isikute arv kuus 66.
Planeeritav teenuse maksumus 2022. aastal on kuni 65 000 eurot (teenuse maksumus 2021. aastal on 64 872 eurot).