Õigusakti eelnõu: Tartu Linnavolikogule määruse "Tartu 2024 põhiprogrammi 1. osa toetus" eelnõu esitamine

Akti väljaandja: Tartu Linnavalitsus
Akti liik: Istungi protokolli kantav otsus
Teema: Tartu Linnavolikogule määruse "Tartu 2024 põhiprogrammi 1. osa toetus" eelnõu esitamine
Reg. number: LV-IP-0152
Seisund: Lõpetatud
Koostamise kp: 28.06.2021
Koostaja: Anneli Apuhtin
Ettekandja: Kuldar Leis
EELNÕU




Üldisemat Sihtasutuse Tartu 2024 antavatest toetustest

Tartu Linnavolikogu otsustas asutada Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 aasta ettevalmistamiseks Sihtasutuse Tartu 2024.

Üheks sihtasutuse peamiseks ülesandeks on mitmekesise, kvaliteetse ning Tartut ja Lõuna-Eestit parimal võimalikul viisil tutvustava kultuuriprogrammi koostamine. Seda saab teha vaid koos heade partnerite/kultuurikorraldajatega. Tartu on Euroopa kultuuripealinna tiitlit taotledes programmi koostamisel algusest peale seadnud eesmärgiks kaasata kohalikke kultuurikorraldajaid neid igati toetades ja jõustades. See on valdkonna jaoks kõige kasulikum ja jätkusuutlikum viis, sest nii jääb saadud kogemuste ja kontaktide pagas Tartu ja Lõuna-Eesti jaoks alles ka peale kultuuripealinna aastat.

Sihtasutuse põhikirja kohaselt on sihtasutusel õigus anda kultuuripealinna kultuuriprogrammi ja seda toetavate tegevuste elluviimiseks toetusi juriidilistele isikutele. Toetuse andmise korra kehtestab Tartu Linnavolikogu.

Käesolev eelnõu on teine Sihtasutuse Tartu 2024 toetusmeede Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 kultuuriprogrammi ettevalmistamiseks. Toetus on mõeldud põhiprogrammi esimese osa projektide elluviimiseks 2021-2024. aastal. Toetust on õigus saada projektidel (juriidilistel isikutel), kes osalesid SA Tartu 2024 poolt korraldatud arendusprotsessis 2020. aasta maist kuni 2021. aasta juunini ja olid kirjas kandideerimisraamatus "Ellujäämise kunstid" ("Arts of Survival").

Arendusprotsess koosnes kuuest moodulist: Miks?, Kuidas?, Kellele?, Kellega? Mis sõnumid?, Kui palju?. Iga moodul koosnes seminaridest ja iseseisvast tööst ehk projektiosast ja tagasisidest. Protsessist osa võtvate projektide meeskonnad juhindusid oma arendustöös tagasisidest, mida andis valdkondlikest asjatundjatest koosnev Tartu 2024 loomenõukogu, lähtudes eelnevalt kokkulepitud programmi kriteeriumitest: valdkondadeülesus, rahvusteülesus, põlvkondadeülesus, keskkonnateadlikkus, pikaajaline mõju. Lisaks lähtuti projekti kriteeriumidest, mis olid olulised iga eduka projekti puhul: idee ja teostatavus, riskianalüüs, eelarve, kommunikatsioon, meeskond. Projektide arendus ja lõppvormistus toimus Tartu linnaportaalis.

Projekte hindas 14-liikmeline hindamiskomisjon, mis koosnes Sihtasutuse Tartu 2024 juurde moodustatud Loomenõukogust ja sihtasutuse töötajatest.

Komisjon otsustas teha rahastamiseks ettepaneku kõigile arendusprotsessi lõpuni läbinud 27-le projektile. Toetusfondi suurus on kokku 5,7 miljonit eurot, rahastusettepanekud tehakse partneritele kogusummas 5 387 761 miljonit eurot. Tulevaste programmisündmuste korraldamise reservi jääb 312 239 eurot.

Arendusprotsessi läbinud projektide rahastamiseks on vajalik Tartu Linnavolikogul vastu võtta käesolev määrus, kus sätestatakse peamised tingimused, õigused ja kohustused projektide ettevalmistamiseks ja elluviimiseks aastatel 2021-2024.

Lisaks käesolevas määruses nimetatud arendusprotsessi läbinud projektidele, viiakse Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi koostamiseks läbi veel vähemalt 2 avatud taotlusvooru: üks Lõuna-Eestile ja üks Tartule. Samuti valmistatakse ette omaproduktsioon ning tehakse suunatud pakkumised olulistele kultuuriorganisatsioonidele.
Käesoleva eelnõuga antavast toetusest

Nagu juba eelmise peatükis käsitletud, on käesoleva toetusmeetme sihtrühmaks 27 Sihtasutuse Tartu 2024 arendusprotsessi läbinud projekti ning toetus antakse neid projekte ette valmistavatele ja ellu viivatele juriidilistele isikutele. Toetusmeetme kogumaht on 5,7 miljonit eurot. Toetuse saajad on õigusliku vormi poolest väga erinevad, on eelarvelisi asutusi, eraõiguslikke juriidilisi isikuid, aga ka Tartu Ülikool.

Käesoleva määrusega antavat toetust käsitletakse kultuuri edendamiseks ja kultuuripärandi säilitamiseks antava abina Euroopa Komisjoni määruse (EL) nr 651/2014 ELi aluslepingu artiklite 107 ja 108 kohaldamise kohta, millega teatavat liiki abi tunnistatakse siseturuga kokkusobivaks (üldine grupierandi määrus) III peatüki 11. jao tähenduses. Täpsemalt kujutab toetus endast üldises grupierandi määruses sätestatud abi:
1) kultuuri edendamiseks ja kultuuripärandi säilitamiseks (üldise grupierandi määruse artikkel 53);
2) audiovisuaalsete teostele (üldise grupierandi määruse artikkel 54).

Riigiabi andjaks on Sihtasutus Tartu 2024, kes tagab riigiabi andmise õiguspärasuse ning riigiabi andmisega seotud õigusaktidest tulenevate toimingute tegemise.

Peale käesoleva määruse jõustumist teeb Sihtasutus Tartu 2024 otsused riigiabi andmise kohta ja sõlmitakse kõikide projektidega produktsioonilepingud, kus fikseeritakse iga konkreetse projekti tingimused elluviimiseks ja rahastamiseks. Sõlmitud lepingutega kaetakse esimene osa põhiprogrammist.

Projektide ettevalmistamise ja elluviimise protsessis on sihtasutusel suur roll, toetse saajad on kohustatud sihtasutust projekti ettevalmistamise ja elluviimise protsessiga kursis hoidma, tegema vajalikku koostööd ning andma vahearuannete ja lõpparuande kaudu tagasisidet nii projekti sisulisest edenemisest kui eelarve täitmise poolest.

Käesolev määrus on kavandatud jõustuma esimesel võimalusel pärast Riigi Teatajas avalikustamist, seetõttu on toetuse taotlemise algusajaks määratud 18. oktoober 2021. a.