Õigusakti eelnõu: Tartu Linnavolikogule määruse "Kultuuri valdkonna toetused" eelnõu esitamine

Akti väljaandja: Tartu Linnavalitsus
Akti liik: Istungi protokolli kantav otsus
Teema: Tartu Linnavolikogule määruse "Kultuuri valdkonna toetused" eelnõu esitamine
Reg. number: LV-IP-0272
Seisund: Lõpetatud
Koostamise kp: 14.12.2018
Koostaja: Anneli Apuhtin
Ettekandja: Marleen Viidul
Failid: toetuste tabel 6.03.002.docx ( 14 kb )
EELNÕU
6. jagu
Kultuuri arengutoetus

§ 46. Kultuuri arengutoetus

(1) Kultuuri arengutoetus on toetus Tartu linnas kultuuri valdkonnas tegutsevale mittetulundusühingule või sihtasutusele tegevuseks, mis tõstab organisatsiooni võimekust ja jätkusuutlikkust ning aitab kaasa organisatsiooni arengule.

(2) Kultuuri arengutoetust on õigus taotleda mittetulundusühingul või sihtasutusel, kes on kultuurivaldkonna toetust saanud vähemalt 3 eelneval kalendriaastal.

(3) Kultuuri arengutoetust ei saa sihtasutus, mille asutaja on riik või muu riigi osalusega juriidiline isik.

§ 47. Kultuuri arengutoetuse taotlemise aeg

Kultuuri arengutoetuse taotlus esitatakse Tartu linna eelarvest sihtotstarbeliste toetuste taotlemise ja menetlemise veebipõhise infosüsteemi kaudu hiljemalt kalendriaasta 1. septembriks.

§ 48. Kultuuri arengutoetuse taotlemine

(1) Kultuuri arengutoetuse taotluses peavad olema järgmised andmed:
1) taotleja nimi ja registrikood;
2) taotleja esindaja nimi ja isikukood;
3) taotleja asukoha aadress ja kontaktandmed;
4) taotletav toetussumma;
5) taotleja organisatsiooni ja selle arenguvajaduse kirjeldus, ülevaade läbiviidud uuringutest ja eeltegevustest;
6) tegevuse vastavuse kirjeldus käesoleva määruse § 2 lõike 2 kohaselt seatud prioriteedile;
7) arengutoetuse taotlemise eesmärk, olemasoleva algtaseme ja soovitud lõpptaseme kirjeldus ja mõõdikud tulemuse hindamiseks;
8) tegevusplaan arengu elluviimiseks koos ajakavaga;
9) tegevuse elluviijate nimed ja lühitutvustus;
10) tegevuse kogueelarve (kogueelarve peab sisaldama oma- või kaasfinantseeringut) ja nägemus riskide maandamise kohta;
11) vajadusel muud olulised andmed.

(2) Kultuuri arengutoetuse taotlusele tuleb lisada kolm hinnapakkumust, välja arvatud juhul, kui kolme hinnapakkumuse saamine ei ole olnud võimalik.

§ 49. Kultuuri arengutoetuse määr ja toetuse kasutamise piirangud

(1) Kultuuri arengutoetuse taotlemisel on taotletava toetussumma alammäär 5000 eurot ja ülemmäär 10 000 eurot ühe taotleja kohta.

(2) Kultuuri arengutoetust võib kasutada organisatsiooni inimeste koolitamiseks, õppe- või arendusreisideks, arengudokumentide väljatöötamiseks, ekspertide palkamiseks või inventari soetamisega kaasnevate arendus- ja koolitustegevuste rahastamiseks.

(3) Toetust ei saa kasutada käibemaksu tasumiseks, v.a juhul, kui taotleja ei ole ise käibemaksukohuslane.

§ 50. Kultuuri arengutoetuse taotluse hindamise kriteeriumid

(1) Kultuuri arengutoetuse taotlusi hinnatakse järgmiste kriteeriumite alusel:
1) organisatsiooni arenguvajaduse kirjelduse selgus ning läbiviidud eeltegevuste vastavus vajadusele;
2) arengutoetuse taotlemise eesmärkide selgus, valitud mõõdikute vastavus eesmärkidele;
3) tegevusplaani ja ajakava realistlikkus;
4) tegevusplaani elluviijate võimekus;
5) kogueelarve realistlikkus ja plaanid riskide maandamiseks.

(2) Käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud kriteeriumite eest on võimalik maksimaalselt saada 100 punkti. Iga kriteeriumi eest antava maksimaalse punktide arv on 20.

(3) Kui kultuuri arengutoetuse taotlemisele on seatud prioriteetsed eesmärgid, antakse taotluse hindamisel seatud eesmärgi täitmise eest lisaks täiendavad 5 punkti.

(4) Kultuuri arengutoetuse taotluste hindamisel eelistatakse neid taotlejaid, kes varasemalt ei ole kultuuri arengutoetust saanud. Reeglina ei anta toetust taotlejale mitmel kalendriaastal järjest.

§ 51. Kultuuri arengutoetuse suurus

(1) Toetust võib saada taotletud mahus või vähendatud mahus.

(2) Toetuse andmiseks vähendatud mahus teeb ettepaneku käesoleva määruse § 54 nimetatud hindamiskomisjon. Taotluse vähendatud mahus toetamisel tehakse ettepanek arengutegevuste konkreetse osa ärajätmiseks.

§ 52. Kultuuri arengutoetuse andmine

(1) Kultuuri arengutoetus antakse taotlemisele järgnevaks kalendriaastaks.

(2) Kultuuri arengutoetuse andmise otsustab linnavalitsus.

§ 53. Kultuuri arengutoetuse aruanne

Kultuuri arengutoetuse saaja kohustub esitama kultuuriosakonnale hiljemalt arendustegevuste elluviimise kuule järgneva kuu lõpuks aruande, milles esitatakse kultuuriarengu kohta järgmine teave:
1) ülevaade elluviidud tegevustest ja nende mõju analüüs;
2) ülevaade elluviidud tulemustest, tulemuste vastavuse kirjeldus seatud eesmärgile mõõdikute kohaselt;
3) ülevaade eelarve täitmisest.
3. peatükk
Taotluse menetlemine hindamiskomisjonis, taotleja kohustused, toetuse väljamaksmine ja toetuse andmise otsuse muutmine ning kehtetuks tunnistamine

§ 54. Toetuse taotluse hindamine

(1) Toetuse taotluste hindamiseks moodustab kultuuriosakonna juhataja hindamiskomisjoni.

(2) Hindamiskomisjon lepib hiljemalt kaks kuud enne toetuse taotlemise tähtaega kokku hindamiskriteeriumite eest antavate punktide arvu, kui punktide arv ei ole sätestatud käesolevas määruses.

(3) Iga taotlust hindab vähemalt kolm hindamiskomisjoni liiget. Iga hindaja annab iga taotluse igale hindamiskriteeriumile punktid vastavalt oma äranägemisele. Lõplik punktisumma kujuneb hindamiskriteeriumitele antud punktisummade liitmisel ja jagamisel hindajate arvuga.

(4) Kui kolme hindamiskomisjoni liikme ühele taotlusele antud madalaima ja kõrgeima punktisumma vahe on rohkem kui 25 punkti, hindab taotlust täiendav hindamiskomisjoni liige. Lõplik punktisumma kujuneb sellisel juhul kolme sarnasema hindamiskomisjoni liikme taotlusele antud punktidest.

(5) Hinnatud taotlustest moodustatakse paremusjärjestus vastavalt antud punktidele ning komisjon teeb ettepaneku neist rohkem punkte saanutele toetuse andmiseks arvestades käesolevas määruses sätestatud piirangute ja eelarveliste võimalustega.

(6) Hindamiskomisjon võib teha ettepaneku taotluse toetamiseks taotletust väiksemas mahus arvestades käesolevas määruses sätestatud piiranguid.

§ 55. Toetuse saaja kohustused

Toetuse saaja kohustub:
1) hiljemalt 1 kuu jooksul toetuse andmise otsuse tegemisest teatama, kas ta võtab toetuse vastu või loobub toetusest ning kinnitama, et ta on teadlik käesoleva määruse kohastest toetuse saaja kohustustest ja kohustub neid täitma;
2) taotluses nimetatu täies mahus ellu viima, kui toetus anti täismahus või kuni 20% väiksemas mahus, kui taotletud;
3) kasutama toetust taotluses nimetatud projekti, programmi, tegevuste, investeeringu või arengu elluviimisega seotud kulude katmiseks, arvestades käesolevas määruses nimetatud piiranguid;
4) nimetama Tartu linna enda toetajana ning olema valmis osalema linna turundustegevustes;
5) esitama andmed oma sündmuste kohta Kultuuriaknasse esimesel võimalusel pärast sündmuse aja selgumist;
6) taotluses esitatud meeskonnas, sündmuse toimumise ajas, tegevusplaanis või muus taotluse olulises osas muudatuste kavandamisel taotlema muudatuste tegemiseks kultuuriosakonnalt heakskiitu;
7) informeerima viivitamata kultuuriosakonda asjaoludest (muude rahastusallikate ära langemine, meeskonna lagunemine vms), mis tingivad tegevuste osalise või täies mahus ärajäämise;
8) esitama käesolevas määruses nimetatud aruanded tähtaegselt;
9) kolmeaastase kultuuritegevuse toetuse saamisel esitlema iga aasta oktoobrikuus järgneva aasta täpsustatud tegevusplaani;
10) lubama Tartu linnal teha järelevalvet toetuse kasutamise üle.

§ 56. Toetuse väljamaksmine

(1) Toetus makstakse välja eeldusel, et:
1) toetuse saaja on kinnitanud, et ta on teadlik toetuse saaja kohustustest ja toetuse saamisel täidab kõiki käesolevas määruses nimetatud toetuse saaja kohustusi;
2) toetuse saajal puudub riiklike ja kohalike maksude või maksete võlgnevus;
3) toetuse saajal puudub muu võlgnevus Tartu linna või Tartu linnaga seotud juriidilise isiku ees;
4) toetuse saaja on tagastanud toetuse, mis on jäänud varasemal perioodil kasutamata;
5) toetuse saaja on esitanud varasemalt Tartu linnalt saadud toetuse kohta nõuetekohase aruande.

(2) Kui toetuse väljamaksmise eelsel kontrollimisel ilmneb käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud võlgnevus või asjaolu, et nõuetekohane aruanne või muu dokument on esitamata või kasutamata jäänud toetus on tagastamata, on toetuse väljamaksjal õigus toetust mitte välja maksta kuni võlgnevuse likvideerimiseni või võlgnevuse likvideerimiseks kokkuleppe sõlmimiseni, nõuetekohase aruande või muu dokumendi esitamiseni või varasema toetuse tagastamiseni.

(3) Kui võlgnevust ei likvideerita, aruannet või dokumenti ei esitata määratud tähtajaks või varasemal perioodil kasutamata jäetud toetust ei tagastata, võib toetuse andmise otsuse tegija toetuse andmise otsuse kehtetuks tunnistada.

(4) Toetus makstakse välja kuni neljas võrdses osas taotlejaga kooskõlastatud aegadel. Toetus summas kuni 5000 eurot makstakse välja ühes osas.

(5) Kultuuri mobiilsusprojekti toetus makstakse välja 10 tööpäeva jooksul pärast toetuse andmise otsuse tegemist.

§ 57. Järelevalve

(1) Kultuuriosakonnal on õigus teha toetuse kasutamise üle järelevalvet.

(2) Järelevalve tegemiseks on kultuuriosakonnal õigus nõuda toetuse saajalt toetuse kasutamise kohta kirjalikke ja suulisi selgitusi, viibida avalikult väljakuulutatud sündmusel selle toimumise ajal, ette teatades viibida taotleja muude tegevuste juures ja kontrollida investeeringute või arendustegevuse käigus soetatud vahendite või muu vara olemasolu.

(3) Kultuuriosakond kiidab esitatud aruande heaks, kui see vastab vormilt ja sisult käesolevas määruses sätestatule.

(4) Kultuuriosakonnal on õigus jätta aruanne heaks kiitmata, kui aruanne ei ole täielik või selles esitatud andmed on vastuolulised või ebaõiged. Kultuuriosakond annab aruande parandamiseks aega kuni kolm kuud.

(5) Kui järelevalve teostamisel ilmneb, et toetuse saaja ei ole taotluses nimetatut täies mahus ellu viinud ega ole taotlenud muudatuste tegemiseks kultuuriosakonnast heakskiitu või teavitanud tegevuste osalises või täies mahus ärajäämisest, esitab kultuuriosakond toetuse saajale toetuse tagasinõude, mis tuleb täita hiljemalt kolme kuu jooksul, kui tagasinõudes ei ole märgitud muud tähtaega.

(6) Kui taotleja ei ole esitanud aruannet käesolevas määruses nimetatud tähtajaks, antakse talle kuni kolm kuud aruande esitamiseks. Aruande esitamata jätmisel nõutakse toetus täies mahus tagasi. Toetuse tagastamiseks esitab kultuuriosakond toetuse saajale toetuse tagasinõude, mis tuleb täita hiljemalt kolme kuu jooksul, kui tagasinõudes ei ole märgitud muud tähtaega.

§ 58. Toetuse andmise otsuse muutmine

(1) Toetuse andmise muutmise otsuse teeb linnavalitsus, kui toetuse andmise otsustas linnavalitsus.

(2) Toetuse andmise muutmise otsuse teeb kultuuriosakonna juhataja, kui toetuse andmise otsustas kultuuriosakonna juhataja.

(3) Vajadusel annab toetuse andmise otsuse muutmise eelselt oma hinnangu toetuse andmise otsuse muutmiseks käesoleva määruse § 54 nimetatud hindamiskomisjon.

§ 59. Toetuse andmise otsuse kehtetuks tunnistamine

Linnavalitsus või kultuuriosakonna juhataja võib toetuse andmise otsuse tunnistada kehtetuks, kui:
1) taotleja majanduslik või muu olukord ei võimalda tal jätkata tegevust;
2) taotleja ei ole ühe kuu jooksul pärast toetuse andmise otsuse tegemist kinnitanud toetuse vastu võtmist;
3) taotleja on teatanud asjaoludest, mis tingivad tegevuste osalise või täieliku ärajäämise;
4) ilmnevad asjaolud, mis oleksid välistanud toetuse andmise otsuse tegemise;
5) taotleja ei ole vaatamata täiendava tähtaja andmisele esitanud varasemalt saadud toetuse kohta aruannet;
6) taotleja ei ole täitnud varasema toetuse tagasinõuet;
7) muul põhjendatud juhul.
4. peatükk
Rakendussätted

§ 60. Määruse kehtetuks tunnistamine ja rakendamine

(1) Tartu Linnavolikogu 10. juuni 2010. a määrus nr 12 "Kultuuriprojektidele toetuse andmise kord" tunnistatakse kehtetuks.

(2) Tartu Linnavolikogu 10. juuni 2010. a määruse nr 12 "Kultuuriprojektidele toetuse andmise kord" alusel antud toetuste kohta esitatakse aruanne ja tehakse muud vajalikud toimingud ja otsused toetuse andmise ajal kehtinud määruse kohaselt.

§ 61. Määruse jõustumine

Määrus jõustub 1. juunil 2019. a.