EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
ISTUNGI PROTOKOLLI KANTAV OTSUS |
|
Tartu
|
13. veebruar 2018. a. nr LV-IP-0046 |
Informatsioon Tartu linna üldplaneeringus ning Tähtvere valla üldplaneeringus määratud miljööväärtuslike alade ja muinsuskaitse valdkonna ülevaatamisest |
KUULATI: |
Indrek Ranniku ettekannet |
OTSUSTATI:
|
1. Võtta informatsioon Tartu linna üldplaneeringus ning Tähtvere valla üldplaneeringus määratud miljööväärtuslike alade ja muinsuskaitse valdkonna ülevaatamise osas teadmiseks.
2. Suunata informatsioon linnavolikogu arengu- ja planeerimiskomisjoni.
|
Õiend
Tartu Linnavalitsuse istungi protokolli kantava otsuse eelnõu "Informatsioon Tartu linna üldplaneeringus ning Tähtvere valla üldplaneeringus määratud miljööväärtuslike alade ja muinsuskaitse valdkonna ülevaatamisest " juurde
Üldplaneeringu ülevaatamise käigus selgitatakse välja ja vaadatakse üle planeeringukohase arengu tulemused ja planeeringu edasise elluviimise võimalused; planeeringu vastavus planeerimisseaduse eesmärgile; planeeringu elluviimisel ilmnenud olulised mõjud majanduslikule, sotsiaalsele, kultuurilisele ja looduskeskkonnale ning oluliste negatiivsete mõjude vähendamise tingimused; planeeringutest ja õigusaktidest tulenevate muudatuste planeeringusse tegemise vajadus; kehtivad detailplaneeringud, et tagada nende vastavus üldplaneeringule, ning vajaduse korral algatatakse nende muutmise või kehtetuks tunnistamise menetlus; muud planeeringu elluviimisega seotud olulised küsimused. Üle vaadatakse
- Tartu linna üldplaneeringu (kehtestatud 2017. a.) ptk 6 Miljööväärtuslikud alad, nende kaitse- ja kasutustingimused
- Tartu linna üldplaneeringu ptk 5 Ettepanekud kaitse alla võetud üksikobjektide kaitserežiimi täpsustamiseks, muutmiseks, lõpetamiseks või kaitse alla võtmiseks
- Tähtvere valla üldplaneeringu (kehtestatud 2006 .a.) ptk 7 Miljööväärtuslik hoonestatud maastik
1. Tartu linna üldplaneering
1.1 Miljööväärtuslikud alad, nende kaitse- ja kasutustingimused (ptk 6)
Kehtivas üldplaneeringus olev tekst
01_Tartu_milj66alad.doc
Ülevaatamise tulemused
Tartu linna asustusüksuse kohta üldplaneeringuga kehtestatud miljööväärtuslike alade kaitse- ja kasutustingimused ja piirid vastavad planeerimisseaduse eesmärgile. Kuna Supilinna miljööala teemaplaneering kanti muutmata kujul kehtivasse Tartu linna üldplaneeringusse sisse, esineb sõnastuslikke ja sisulisi erisusi ja piiranguid võrreldes muude miljööaladega. Uue üldplaneeringu koostamisel tuleb kaaluda nende põhjendatust ja vajadust ning võimalusel ühtlustada sõnastust.
1.2 Ettepanekud kaitse alla võetud üksikobjektide kaitserežiimi täpsustamiseks, muutmiseks, lõpetamiseks või kaitse alla võtmiseks (ptk 5.1)
Kehtivas üldplaneeringus olev tekst
02_Tartu_muinsuskaitse.doc
Ülevaatamise tulemused
Endise Tartu linna asustusüksuse territooriumi osas koostati muinsuskaitse eritingimused (kesklinna üldplaneeringu menetluses). Eritingimusi arvestati üldplaneeringus. Nimetatud osa üldplaneeringus vastab planeerimisseaduse eesmärgile, planeeringu elluviimisel ei ole ilmnenud vajadust selle muutmiseks. Eritingimused on kooskõlastatud muinsuskaitseameti poolt 10. mail 2016. aastal ja seega on kehtivad. Uue üldplaneeringu koostamisel tuleb välja selgitada uute eritingimuste koostamise vajadus. Vajalik on üldplaneeringu muinsuskaitse osa ( ptk 5) ülevaatamine tulenevalt uuest muinsuskaitseseadusest. Muinsuskaitseseaduse eelnõu on valminud ja erinevatele osapooltele tutvumiseks ja ettepanekute tegemiseks edastatud.
2. Tähtvere valla üldplaneering
Miljööväärtuslik hoonestatud maastik (ptk 7)
Kehtivas üldplaneeringus olev tekst
03_T2htvere_milj66ala.doc
Ülevaatamise tulemused
Tähtvere valla üldplaneeringuga on käsitletud hajaasustatud hoonestatud kultuurmaastikku ja kompaktse hoonestusega alade miljööväärtust omavaid piirkondi. Hajaasustuses on kultuurmaastik planeeringus sisuliselt ühtsustatud väärtuslike maastikega. Seatud tingimused on erineva kaitseeesmärgiga alade ja objektide iseloomu arvestades liiga üldised ja universaalsed. Miljööväärtuslike alade valdkond vajab uue üldplaneeringu koostamisel täpsemat selgitamist, piiride, kaitse- ja kasutustingimuste määramist. Uue üldplaneeringu koostamisel tuleb koostada asustusajalooline ülevaade, mis kirjeldab säilitamisväärtusega kultuuripärandit. Käsitleda tuleb ajaloolisi asustuskeskusi (elumajad, külad, talud, taluhäärberid, mõisakeskused, tööstusobjektid, sadamad, ajaloolised ühendusteed, alleed, maastikud, puistud, teelõigud jms). Lisaks tuleb ära märkida ja kirjeldada kultuuriloolist huvi pakkuvad üksikobjektid nagu ajalooliste isikutega seotud kohad, arhitektuuri- või ajalooväärtusega hooned, vanad kõrtsid, veskid, raudtee ajalooline taristu jms). Tekst tuleb siduda kaardiga, millel on ära näidatud kõik käsitletud kultuuriväärtusega objektid. Üle vaatamist vajab nõukogudeaegne arhitektuuripärand.
Lisaks eelnevale on vaja uues üldplaneeringus käsitleda endise Tähtvere valla territooriumil asuvaid arheoloogiamälestisi kalmistud, ohvrikivid jne.