Õigusakti eelnõu: Informatsioon Tartu linna üldplaneeringus ning Tähtvere valla üldplaneeringus määratud keskkonnakaitse (välisõhu, põhja- ja pinnavee kaitse, jäätmekäitluse) valdkonna üldiste põhimõtete ning valdkonnaga seonduvate strateegiliste dokumentide ülevaatamisest

Akti väljaandja: Tartu Linnavalitsus
Akti liik: Istungi protokolli kantav otsus
Teema: Informatsioon Tartu linna üldplaneeringus ning Tähtvere valla üldplaneeringus määratud keskkonnakaitse (välisõhu, põhja- ja pinnavee kaitse, jäätmekäitluse) valdkonna üldiste põhimõtete ning valdkonnaga seonduvate strateegiliste dokumentide ülevaatamisest
Reg. number: LV-IP-0043
Seisund: Lõpetatud
Koostamise kp: 12.02.2018
Koostaja: Tiiu Tuuga
Ettekandja: Indrek Ranniku
Failid: 01_vesi_kanal_sajuvesi.doc ( 33 kb )
02_myra_6husaaste_vibratsioon.doc ( 24 kb )
03_Tartu_linna_j22tmekava_2015-2020.002.pdf ( 811 kb )
04_T2htvere_valla_j22tmekava_2014-2019 .pdf ( 419 kb )
05_Tartu_myra_v2hendamise_tegevuskava.pdf ( 10431 kb )
EELNÕU





Õiend
Tartu Linnavalitsuse istungi protokolli kantava otsuse eelnõu "Informatsioon Tartu linna üldplaneeringus ning Tähtvere valla üldplaneeringus määratud keskkonnakaitse (välisõhu, põhja- ja pinnavee kaitse, jäätmekäitluse) valdkonna üldiste põhimõtete ning valdkonnaga seonduvate strateegiliste dokumentide ülevaatamisest " juurde

Allpool on esitatud üldplaneeringute ülevaatamise tulemused keskkonnakaitse ja jäätmekäitluse valdkonnas. Selgitatakse välja ja vaadatakse üle planeeringukohase arengu tulemused ja planeeringu edasise elluviimise võimalused; planeeringu vastavus planeerimisseaduse eesmärgile; planeeringu elluviimisel ilmnenud olulised mõjud majanduslikule, sotsiaalsele, kultuurilisele ja looduskeskkonnale ning oluliste negatiivsete mõjude vähendamise tingimused; planeeringutest ja õigusaktidest tulenevate muudatuste planeeringusse tegemise vajadus; kehtivad detailplaneeringud, et tagada nende vastavus üldplaneeringule, ning vajaduse korral algatatakse nende muutmise või kehtetuks tunnistamise menetlus; muud planeeringu elluviimisega seotud olulised küsimused. Võrreldakse, kas üldplaneeringutega kavandatu on kooskõlas valdkondlikes arengukavades kirjeldatud põhimõtetega.

Tartu linna üldplaneeringus on põhjavee kaitseks loodud regulatsioon maasoojuse kasutamiseks (seletuskirja p 13.8.1 ja joonis 14), mis sätestab, et soojuskandevedelikuna on lubatud ainult keskkonnaohutud ained, keelatud on avatud süsteemiga soojuspuurkaevud ning puurauke on lubatud rajada Narva lademe veepidemest kõrgemale. Linnas kehtiva korralduse alusel on mõningate lisatöödega (Narva veepideme sügavuse kaardistamine) võimalik määrata sarnane regulatsioon ka endisele Tähtvere valla territooriumile. Tartu linna asustusüksuse kohta üldplaneeringuga kehtestatud põhja- ja pinnavee kaitse tingimused vastavad planeerimisseaduse eesmärgile, suundumused on sobilikud ka uue üldplaneeringu koostamisel. Tulenevalt looduskaitseseadusest tuleb uues koostatavas üldplaneeringus määrata, et Emajõgi on sademevee ja drenaaživee suubla. Nimetatu tagab sademevee torustike ehitamise võimaldamise kalda ehituskeeluvööndis.



Tartus on toimiv korraldatud jäätmevedu. Senine jäätmejaamade maakasutus Ropka tööstuse ja Jaamamõisa asumis säilitatakse.
Veekogud on piirkonnas olulised rohevõrgustiku osad ja võrgustiku elemendid. Veekogude kaldaalade planeerimisel tuleb arvestada looduskaitseseaduse 6. peatükis kirjeldatud ranna ja kalda kaitse põhimõtteid. Üldplaneeringuga ei taotleta valla territooriumil asuvate veekogude suhtes kehtivate looduskaitseseadusest tulenevate kaldakaitse piirangute leevendamist.

2.3. Üldplaneering seab avalike puhkealade planeerimise ja väljaehitamise üheks tingimusteks jäätmekäitluse (ptk 12) ja osutab vajadusele koostada valla jäätme(käitlus)kava (ptk 19).

2.4. Üldplaneering seab meetmed maanteedelt lähtuva õhusaaste ja müra leevendamiseks, seab tingimused uute elamualade (ptk 5.3. Elamumaa) planeerimiseks arvestatava liikluskoormusega riigimaanteedega Tartu-Viljandi-Kilingi-Nõmme põhimaantee, ning Haage-Rahinge, Külitse-Haage ja Tartu-Ilmatsalu-Rõhu kõrvalmaanteede külgnevates piirkondades:

Elamualade planeerimisel maanteede sanitaarkaitsevööndisse on vajalik kohandada meetmeid õhusaaste ja müra vähendamiseks (haljastus). Elamukruntidele, mis paiknevad maantee müratsoonis, tuleb projekteerimise käigus prognoosida mürataseme suurus ja sellest lähtudes projekteerida hoonele nõutava heliisolatsiooniga piirdekonstruktsioonid. Müratsooni elamute ehitamisel kasutada aknaavade heliisolatsiooni eesmärgil kolmekordseid pakettklaase jmt. Looduskaitseseadusest tulenevalt arvestada Ilmatsalu jõe, Kikkaoja ning Loku ja Rahinge paisjärvede piirangu-, veekaitse- ja ehituskeeluvöönditest tulenevate piirangutega.

Üldplaneeringus ette antud meetmeid maanteedelt lähtuva õhusaaste ja müra leevendamiseks on rakendunud (Viljandi mnt. rekonstrueerimisel). Ühisveevärgi ja –kanalisatsioonirajatiste projekteerimisel ja väljaehitamisel on lähtutud üldplaneeringuga seatud tegevussuundadest ja maakasutuse tingimustest. Kehtivas üldplaneeringus ei ole käsitletud reoveekogumisalade määramist. Uue üldplaneeringu koostamisega on vajalik kokku leppida ja määrata Tartu linna reoveekogumisala ja lokaalsete reoveekogumisalade piirid. Üldplaneering seab meetmed maanteedelt lähtuva õhusaaste ja müra leevendamiseks. Uues üldplaneeringus on vajalik käsitleda ka teisi välisõhu õhukvaliteeti mõjutavaid s.o. saasteaineid, müra, infra- või ultraheli välisõhku väljutavaid erinevaid heiteallikaid ning määrata vastavad keskkonnameetmed ja -tingimused. Nimetatu puudutab põllumajandushoonetega, silohoidlatega jms. kaasnevat võimalikku reostust. Valdkond vajab üldplaneeringus käsitlemist veeseaduse ptk 5 antust lähtudes (Veekogu ja põhjavee kaitsmine reostamise, risustamise ja liigvähendamise eest). Jäätmekava toob esile, et jäätmekäitlussüsteemi efektiivse toimimise eelduseks on omavalitsuste omavaheline koostöö. Koostöö vähendab tegevuskulusid, võimaldab rajada optimaalse suuruse ja asukohaga jäätmekäitlusrajatised (keskkonnajaam, jäätmejaam jms). Hajaasustatud piirkondades on soositud biolagunevate aia- ja haljastujäätmete kompostimine oma kinnistul kui kinnistu suurus seda lubab. Lisaks on Ilmatsalu biogaasijaam valmis elanikelt vastu võtma sorteeritud biomassi (taimset päritolu toidujäätmed, rohtsed haljastujäätmed).
Tähtvere valla üldplaneering on valla jäätmekavaga kooskõlas, endise valla territooriumile ei ole planeeritud jäätmekäitluskeskusi, kuna toimiv korraldatud jäätmevedu ja pikka aega kestnud koostöö linna jäätmejaamadega on olnud tulemuslik.
Tegevuskava tabelis 8.1. on toodud Tartu linnas rakendatud ja perspektiivis rakendatavad müra vähendamise meetmed ning müra vähendamisele kaasaaitavad toimingud. Tartu linna üldplaneering on tegevuskava meetmetega arvestanud (ptk 18.2.7) ning planeerinud: Senisest enam tuleks kavandada müra vähendamiseks omavalitsuste halduspiiride üleseid meetmeid –transpordi- ja planeerimisalane koostöö lähivaldadega võimaldab toimivamaid kergliikluse ja ühistranspordi lahendusi, naabrusalade müratundlike alade või kavandatud müratsoonide sidusust jmt.