EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
KORRALDUS |
|
Tartu
|
16. juuni 2016. a. nr LV-K-0669 |
Osalemine projektis "Tartu linnasuunamissüsteem" |
Võttes aluseks Tartu linnavara eeskirja § 9 lg 1 p 2 ja lg 3 , Tartu Linnavalitsus
o t s u s t a b:
1. Osaleda juhtpartnerina projektis "Tartu linnasuunamissüsteem", mis esitatakse rahastamiseks Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusele Innovatsiooni edendavate hangete programmi raames.
2. Projekti heakskiitmisel, finantseerida projekti tegevusi summas 60 000 eurot.
3. Määrata projekti koordinaatoriks arhitektuuri ja ehituse osakonna juhataja-linnaarhitekt Tõnis Arjus, kes omab punktis 1 nimetatud projekti raames allkirjaõigust.
4. Korraldus jõustub ...
Õiend
Tartu Linnavalitsuse korralduse eelnõu "Osalemine projektis "Tartu linnasuunamissüsteem" " juurde
Projekti nimi ja number
VP-16-0106 - Tartu linnasuunamissüsteem -
Lühikokkuvõte
Inimesed, kes linnas liiguvad, on väga erineva motivatsiooniga, igaüks oma liikumise algus- ja sihtkohaga ning igaüks neist vajab oma isiklikku „teekaarti“ kuidas jõuda sihtpunktini. Tänavasildid, bussipeatuste nimed, viidad linna olulistele objektidele ning vaatamisväärsustele, teekondade atraktiivsus – kõik need peaksid olema abiks tee valimisel ja leidmisel.
Täna Tartu linn ei aita inimestel leida õiget teed, ei ahvatle valima teistsugust teekonda, külastama kohti, kus varem pole käinud. Olemasolevate siltide ja viitade visuaalne keel on ebaühtlane, viitasid ei ole kohtades, kus neid vaja on (nt transpordisõlmed), vaatamata viitadele ei ole objektid leitavad, st linnaruum ei suuna soovitud objektidele, ei aita “rumalat” inimest (“Dumb” user on klassikaline disainiobjekt/kasutaja, kellele peab olema toode/teenus arusaadav, keegi ei taha end tunda rumalana, me kasutame võimalikult vähe teenuseid, mis panevad meid end rumalana tundma).
Linnale oluliste objektide ja vaatamisväärsuste ning teekondade halvasti tähistamine või tähistamata jätmine tähendab, et linna külastaja nendeni ei jõua, on õiget teed otsides segaduses ega tunne ennast linna oodatuna. Veelgi enam, kasutamata jääb linna potentsiaal kultuuri, kaubanduse, majutuse, restoranide, vaba-ajaveetmise võimaluste pakkumisel.
Eesmärk ja alleesmärgid
Projekti eesmärk on luua keskne inimesest lähtuv suunamissüsteemi loomise metoodika ja süsteem ise, mille rakendamine muudaks linnakeskkonna kasutuse mugavaks nii linna püsielanikule, ajutisele elanikule, maakonnakeskuse külastajale ning turistile.
Linnasuunamissüsteemi loomiseks kasutatakse innovaatilist, disainiprotsessist lähtuvat metoodikat. Disain on kasutajakeskne probleemide lahendamine, mis tõstab teenuse lisandväärtust, mis omakorda väljendub käibe ja kasumi kasvus.
Projekti üheks väljundiks on ka metoodika kaardistus ja üldistus, mille tulemusena on metoodika loojal võimalik pakkuda tulevastele tellijatele osaliselt valmis lahendust, tellides juurde oma linnale loodud erisuse.
Tegevused
- Hanke lähteülesande koostamine ja hanke läbiviimine järgmistele projekti etappidele:
Suunamissüsteemi kontseptsioon, analüüs ja strateegia
Graafiline disain kooskõlas linna graafikaga, linnaruumi ja –arhitektuuri arvestav tootedisain
Digitaalse platvormi loomine
Üksikobjektide graafika
Kommunikatsioon projekti osapoolte ja avalikkusega kogu projekti vältel (targa linna tarkade lahenduste projekt)
Tulemused
Projekti tulemusena on Tartul terviklik linnaruumi ja linna identiteeti toetav linnasuunamissüsteem, mis ühendab inimesed, liikumise ja objektid, seda nii füüsilises kui digitaalses keskkonnas.
Linnasuunamissüsteemi tulemusel:
· Linna elanik tarbib rohkem objekte linnas kui varem;
· Linna elanik kasutab erinevaid teekondi sihtpunkti jõudmiseks;
· Turist leiab otsitava kiiremini ning avastab rohkem vaatamisväärset;
· Linnal on keskne kaardistik ja graafika, mida kasutada nii veebi kui paberkandjatel;
· Analüüsi käigus ning varem linna poolt kogutud liikumis- ja liikuvusandmestiku vabakasutusse andmise tulemusel on võimalik luua erinevaid eraalgatuslikke digitaalseid rakendusi, mis loovad uudseid lähenemisi linnaruumi kasutamiseks;
· Tartu saab põhjamaade näidislinnaks inimkeskse keskkonnadisaini rakendajana.
Eelarve
Projekti taotluseelarve 120 000 eurot
Projekti (Tartu linna) kogumaksumus 120 000 eurot
Tartu linna omaosalus 60 000 eurot
Toetus Tartu linnale 60 000 eurot
Sildfinantseerimise vajadus
jah
Rahastaja
Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus
Innovatsiooni edendavate hangete programm
Partnerid
Projekti koordinaator: Tõnis Arjus
Projektijuht ja tema kontaktandmed: Anneli Säälik anneli.saalik@raad.tartu.ee
Partner: Eesti Disainikeskus MTÜ, Pille-Liis Milvere, pilleliis@disainikeskus.ee; mob +3725012823, Katre Savi, katre@disainikeskus.ee; mob +3725117061
Tähtajad
Projekti esitamine: 21.06.2016
Projekti elluviimine: 1.09.2016 - 31.08.2018