EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
ISTUNGI PROTOKOLLI KANTAV OTSUS |
|
Tartu
|
20. märts 2013. a. nr LV-IP-0081 |
Tartu Linnavolikogu määruse "Korteriühistule jäätmemaja püstitamise või süvakogumismahuti paigaldamise toetuse andmise kord" eelnõu esitamine |
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lg 1 p 5 alusel.
1. peatükk
Üldsätted
§ 1. Reguleerimisala ja eesmärk
(1) Korteriühistule jäätmemaja püstitamise või süvakogumismahuti paigaldamise toetuse andmise kord (edaspidi kord) sätestab Tartu linna eelarvest korteriühistule jäätmemaja püstitamiseks või süvakogumismahuti paigaldamiseks toetuse (edaspidi toetus) andmise tingimused ja korra.
(2) Toetuse andmise eesmärgiks on jäätmemaja püstitamise või süvakogumismahuti paigaldamise toetamine ning seeläbi Tartus jäätmete liigiti kogumise edendamine ja linna kaunimaks muutmine.
(3) Jäätmemaja püstitamisele kohaldatakse ehitusseaduse sätteid.
§ 2. Toetuse taotleja
Toetuse taotlejaks võib olla kümne või enama korteriomandiga korteriühistu või kaks või enam korteriühistut, kus kokku on kümme või enam korteriomandit (edaspidi taotleja).
2. peatükk
Taotluse menetlemine
§ 3. Taotlusvooru väljakuulutamine
Kui linna eelarves on toetuse maksmiseks rahalised vahendid ette nähtud, kuulutab linnamajanduse osakond (edaspidi osakond) taotlusvooru välja hiljemalt eelarveaasta 1. veebruaril. Osakond avaldab teabe toetuse taotlemise võimaluse kohta Tartu linna kodulehel.
§ 4. Toetuse taotlemine
(1) Toetuse saamiseks peab taotleja esitama järgmised dokumendid:
1) kirjalik avaldus, milles esitatakse taotleja nimi, registrikood, asukoha aadress ja kontaktandmed (telefon, e-post jms) ja taotletav summa;
2) jäätmemaja arhitektuurne eskiisprojekt (sh asendiplaan mõõtkavas 1:500, põhiplaan, neli vaadet ja üks lõige mõõtkavas 1: 100 või 1:50), mis on kooskõlastatud linnaarhitektiga või süvakogumismahuti paigaldamise eskiisprojekt (sh asendiplaan ja ajakohane geodeetiline alusplaan), mis on kooskõlastatud kaevelubade peaspetsialistiga ja linnaarhitektiga;
3) otsuse, milles korteriomanikud on korteriomanike häälteenamusega otsustanud jäätmemaja püstitamise või süvakogumismahuti paigaldamise;
4) vähemalt kahelt ettevõtjalt võetud jäätmemaja rajamise või süvakogumismahuti paigaldamise, s.h jäätmemaja või süvakogumismahuti maksumus, hinnapakkumus;
5) maa omaniku nõusolek, kui jäätmemaja soovitakse püstitada või süvakogumismahuti paigaldada võõrale maale.
(2) Kui taotleja ei esita kõiki käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud dokumente või dokumentides esineb puudusi, määrab osakond kirjalikult tähtaja puuduste kõrvaldamiseks. Tähtajaks puuduste kõrvaldamata jätmisel jätab osakond taotluse läbi vaatamata.
§ 5. Toetuse suurus
(1) Toetuse suuruse määramisel lähtutakse taotleja poolt esitatud odavamast hinnapakkumusest (edaspidi kogumaksumus).
(2) Toetuse suurus jäätmekogumise terviklikul lahendamisel on kuni 75% kogumaksumusest. Toetuse ülemmääraks on 3000 eurot. Jäätmekogumise terviklik lahendamine on jäätmemaja püstitamine vähemalt korraldatud jäätmeveoga hõlmatud jäätmeliikide (segaolmejäätmed, paber ja kartong, biojäätmed) mahutite jaoks või süvakogumismahutite paigaldamine vähemalt samade jäätmeliikide jaoks.
(3) Toetuse suurus jäätmekogumise mitteterviklikul lahendamisel on kuni 50% kogumaksumusest. Toetuse ülemmääraks on 1000 eurot.
(4) Väljamaksmisele kuuluva lõpliku toetuse suurus võib väheneda käesoleva määruse § 11 lõigetes 2 ja 4 sätestatud juhtudel.
§ 6. Toetuse andmine või toetuse andmata jätmine
(1) Toetuse andmise taotlusi vaadatakse läbi jooksvalt taotluse saabumise järjekorras kuni eelarves selleks ettenähtud vahendeid jätkub. Vahendite lõppemisel teavitab osakond toetuste taotluste vastuvõtmise lõpetamisest Tartu linna kodulehel.
(2) Toetuse andmise või toetuse andmata jätmise otsustab osakonna juhataja otsusega ühe kuu jooksul pärast käesoleva määruse § 4 lõikes 1 nimetatud dokumentide esitamist.
3. peatükk
Leping, kontroll ja aruandlus
§ 7. Lepingu sõlmimine
(1) Osakonna juhataja sõlmib taotlejaga, kellele on otsustatud toetust anda (edaspidi toetuse saaja) toetuse kasutamise lepingu hiljemalt kahe kuu jooksul arvates toetuse andmise otsuse tegemisest.
(2) Lepingu sõlmimiseks peab toetuse saaja esitama:
1) arhitektuuri ja ehituse osakonna kirjaliku nõusoleku jäätmemaja püstitamiseks, kui püstitatava jäätmemaja ehitusalune pind on 20-60 m2;
2) omapoolse kinnituse, et arhitektuuri ja ehituse osakonnale on esitatud majandus- ja kommunikatsiooniministri kehtestatud vormi kohane taotlus jäätmemaja püstitamiseks ja jäätmemaja asukoha kirjeldus krundil, kui püstitatava jäätmemaja ehitusalune pind on kuni 20 m2;
3) linnamajanduse osakonna poolt väljastatud kaeveloa süvakogumismahuti paigaldamiseks.
(3) Juhul, kui käesoleva paragrahvi punktis 1 nimetatud aja jooksul lepingut tulenevalt toetuse saaja tegevusest või tegevusetusest, ei sõlmita, kaotab toetuse andmise otsus kehtivuse.
§ 8. Lepingu sisu
Lepingus sätestatakse :
1) toetuse objekt;
2) toetuse saamise sihtotstarve;
3) toetuse suurus;
4) tööde lõpetamise tähtpäev, mis ei tohi olla hiljem kui toetuse andmise aasta 15. november;
5) lepingu poolte õigused ja kohustused;
6) lõpparuande ja kuludokumentide esitamise aeg ja kord;
7) vastutus lepingu rikkumise korral;
8) lepingu lõpetamise alused.
§ 9. Kontroll
(1) Osakonnal on õigus nõuda toetuse saajalt lisainformatsiooni ja täiendavaid dokumente tööde teostamise kohta.
(2) Toetuse sihtotstarbelise kasutamise kontrollimisel lähtub osakond käesolevast määrusest, toetuse taotlemisel esitatud dokumentidest, toetuse andmise otsusest ja lepingust.
§ 10. Aruandlus
Toetuse saaja on kohustatud esitama teostatud tööde kohta aruande (edaspidi aruanne) ja kuludokumendid (arved ja nende tasumist tõendavad dokumendid) hiljemalt 1. detsembriks.
§ 11. Toetuse väljamaksmine, vähendamine ja väljamaksmata jätmine
(1) Toetus makstakse toetuse saajale välja 10 tööpäeva jooksul pärast aruande ja kuludokumentide esitamist ning vajadusel osakonna poolt paikvaatluse teostamist.
(2) Juhul, kui käesoleva määruse § 10 nimetatud kuludokumente ei ole esitatud hinnapakkumuses toodud summa ulatuses, vähendatakse proportsionaalselt määratud toetuse summat.
(3) Osakonnal on õigus jätta toetus välja maksmata juhul, kui:
1) toetuse taotlemisel või lepingu sõlmimisel on esitatud valeandmeid;
2) toetuse saaja ei esita määratud tähtajaks tööde teostamise kohta aruannet;
3) töid, mille jaoks toetus eraldati, ei teostatud.
(4) Osakonnal on õigus jätta toetus välja maksmata või toetust vähendada, kui tööd ei ole teostatud toetuse taotlemisel ja lepingu sõlmimisel esitatud dokumentide kohaselt.
4. peatükk
Rakendussätted
§ 12. Üleminekusätted
(1) 2013. aastal kuulutab osakond taotlusvooru välja hiljemalt 1. mail.
(2) Käesoleva määruse § 5 lõikes 2 sätestatud jäätmekogumise terviklikul lahendamisel jõustub biojäätmete kogumiseks süvakogumismahuti paigaldamise nõue veopiirkonnas uuel korraldataval riigihankel edukaks tunnistatud pakkumuse esitanud pakkujaga sõlmitava kontsessioonilepingu jõustumisel.
§ 13. Määruse kehtetuks tunnistamine
Tartu Linnavolikogu 4. mai 2006. a määrus nr 22 “Korteriühistutele jäätmemajade rajamise toetuse andmise kord” tunnistatakse kehtetuks.
Õiend
Tartu Linnavalitsuse istungi protokolli kantava otsuse eelnõu "Tartu Linnavolikogu määruse "Korteriühistule jäätmemaja püstitamise või süvakogumismahuti paigaldamise toetuse andmise kord" eelnõu esitamine " juurde
Tartu Linnavolikogu 4. mai 2006. a määrusega nr 22 kehtestati "Korteriühistutele jäätmemajade rajamise toetuse andmise kord", mis sätestas Tartu linna eelarvest korteriühistutele ja ühistutele jäätmemajade rajamiseks toetuse andmise tingimused ja korra. Korra kohaselt toetati jäätmemaja rajamise töid kuni 75% ulatuses tööde kogumaksumusest.
Toetust maksti aastatel 2006-2009, järgnevatel aastatel jäätmemajade rajamiseks eelarves vahendeid ette ei nähtud.
Käesoleva aasta eelarves on investeerimistegevuse kuludes ette nähtud kortermajade jäätmemajanduse korrastamiseks 32 000 eurot.
Käeolevas eelnõus on täpsemalt välja kirjutatud toetuse saamiseks esitatud taotluse menetlemise kord ning lepingu sõlmimise ja toetuse väljamaksmise tingimused.
Olulisemad muudatused on järgmised:
1. lisaks toetuse taotlemisele jäätmemajade püstitamiseks, on määruse jõustumisel võimalik taotleda toetust ka süvakogumismahutite paigaldamiseks. Süvakogumismahutid pakuvad kaasaegsemat ja ruumi kokkuhoidvamat lahendust prügi käitlemiseks;
2. toetust saavad taotleda ka korteriühistud ühiselt, tingimusel, et korteriühistute peale kokku on kümme või enam korteriomandit;
3. enam toetust saavad taotlejad, kes pakuvad jäätmekogumisele terviklahendust;
4. toetuse jagamine toimub jooksvalt vastavalt esitatud taotlustele, kuni eelarves nimetatud otstarbeks ette nähtud raha jätkub. Sellega seoses on sätestatud ka nõue, et leping tuleb sõlmida kahe kuu jooksul toetuse eraldamise otsustamisest. See on piisav aeg, et toetuse saaja saaks taotletud jäätmemaja püstitamiseks või süvakogumismahuti paigaldamiseks vajalikud load, kooskõlastused jms. Juhul, kui lepingut kahe kuu jooksul ei sõlmita, kaotab toetuse eraldamise otsus kehtivuse ning seda raha on võimalik jagada järgmistele taotlejatele.