Asi: Projekt "SMART – Sustainable Mobility Adressing Regional Transport" - Säästlikud liikumisviisid

Seisund: Lõpetatud
Asja number: VP-10-0156
Menetlev üksus: Tartu linnavalitsuse linnamajanduse osakond
Vastutav töötaja: Jaanus Tamm
Teised töötajad: Anneli Säälik
Sari: 19-2 Välisprojektidega seotud dokumendid (s.h. projektitaotlused- ja muudatused, väljamaksetaotlused, aruanded, hankedokumendid ja kirjavahetus)
Viide: Kirjavahetuse toimik
Teema: Projekt "SMART – Sustainable Mobility Adressing Regional Transport" - Säästlikud liikumisviisid
Registreeritud: 02.12.2010

Projekt






Lühikokkuvõte


Mobility Management´i (liikuvuse juhtimine) eesmärk on korraldada linnaliiklust tõhusamalt rõhuasetusega jätkusuutlike tavade kujundamisele. Keskne idee on edendada liikumiseelistuste muutumist säästvamatele transpordiliikidele, mis võiksid olla tõsiseltvõetavaks alternatiiviks autokasutajatele.
Liikuvuse juhtimine ühendab eri elemente veokorraldusest eesmärgiga suurendada inimeste (liikumis-)reisimisvõimalusi, võimaldades kasutajatele valida kõige tõhusam transpordiliik konkreetse reisi tarbeks. Vaadates konkreetselt autode kasutamist tähendab see, et liikuvuse juhtimise eesmärgiks ei ole kaotada autosid linnapildist vaid pigem, märkimisväärselt vähendada autostumise kasvu (eriti) linnapiirkondades.
Liikuvuse juhtimine (Mobility Management) on nõudlusele orienteeritud lähenemine reisijatele , mis hõlmab mitmesuguseid meetmeid toetamaks ja julgustamaks inimeste hoiakute ja liiklemisharjumuste muutusi seoses säästva transpordiga sh.vähendada sõltuvust sõiduautodest ja asendada nende kasutamine teiste säästlikkumate transpordiliikidega.
Muutused inimeste liiklemisharjumustes ja –hoiakutes on olulise tähtsusega edukaks Liikuvuse juhtimise (Mobility Management) rakendamiseks. See tähendab, et olemasolevad elanike ja organisatsioonide liikumisvajadused ja -tavad peavad olema kooskõlas säästlikkusega seotud eesmärkidega (keskkonna terviklikkus, sotsiaalne õiglus, majanduslik efektiivsus jm.).

SMART projekt jälgib peamisi EPOMM(European Platform on Mobility Management, www.epomm.eu) prioriteete :
• edendada ja arendada Mobility Management Euroopas
• toetada aktiivset teabevahetust ja õpet liikuvuse juhtimise valdkonnas Euroopa riikide vahel

Liikuvuse kõrge tase on tihedalt seotud nii majandusliku- kui ka sotsiaalse jätkusuutlikkusega. Kõrge liikuvuse tase võib aga olla negatiivse mõjuga keskkonnale ning seada küsimuse alla keskkonna jätkusuutlikkuse.
Projekti peamine eesmärk on integratsioon liikumistavade, olemasolevate liikumiskeskkonna kavade ja erinevate jätkusuutlikkuse tagamisele suunatud plaanide vahel erinevates piirkondades. See protsess hõlmab olemasolevaid teadmisi ja kogemusi kohalikest omavalitsustest, äriettevõtetest, ja teadusasutustest. Teiseks eesmärgiks on luua sidemed piirkondlikkes klastrites osalejate vahel ja erinevate piirkondade vahel ühiste tegevuskavade väljatöötamiseks ning nende hilisemaks rakendamiseks
Projekti raames moodustatakse 4 piirkonnas : Umea (Rootsi), Maribor(Sloveenia), Madriid (Hispaania) ja Tartu piirkondades klastrid, milliste koosseisu kuuluvad kohaliku võimu -, teadusasutuste- ja ärisektori esindajad. Tartu klastri koosseisu kuuluvad : Tartu Linnavalitsus, Tartu Ülikool, SEBE AS ja Stratum OÜ.


Eesmärgid


Vähendada sõiduautode arvu linnas ja suurendada ühistranspordi kasutust.


Tegevused


Luuakse Mobility Management (Liikuvuse juhtimise) keskus, millise ülesanneteks on:
- uurida liiklejate liikumisharjumusi,
- juurutada uusi säästlikke liikumisviise (nt. jõetakso)
- arendada jalgrattakasutust (jalgrataste jagamine ja laenutamine),
- koostada säästlike liikumisviiside arendamise kava,
- propageerida säästlikke liikumisviise,
- propageerida ühistranspordi kasutust,
- koostada ettevõtetele (Mobility Management) transpordiplaane , säästlike liikumisviiside juurutamiseks ettevõtete töötajatele


Tulemused


Loodud on Mobility Management keskus Tartus. Muutunud on inimeste liikumisharjumused ning kasvanud ühistranspordi kasutus ja vähenenud sõiduautode hulk kesklinnas.


Maksumus


150 000 EUR

Tartu kohustused


0 EUR

Toetus


150 000 EUR

Kellele taotlus esitatakse


Euroopa Komisjon

Millise programmi / meetme raames


7-raamprogramm

Juhtpartner


Umea kohalik omavalitsus (Rootsi)
Carina Aschan, e-mail: Carina.Aschan@umea.se

Partnerid


Maribori Ülikool (University of Maribor), Podravje energiaagentuur ( Energy agency of Podravje) , Maribori kohalik omavalitsus ( Municipality of Maribor) , Veolia, Slovenske železnice (Sloveenia riiklik raudteekompanii), Drava jõe hüdroelektrijaamade Assotsiatsioon ( Association of hydropowers on Drava river),
Umeå Ülikool ( Umeå University), Västerbotteni Läänivalitsus (Västerbotten Läns Lanstinget), Space-time Communication AB
Madriidi regiooni energia- ja mäetööstuse peadirektoraat (General Directorate for Industry of Energy and Mines of the Regional Government of Madrid), Madriidi regionaalne energiaagentuur( Fundación de la Energía de la Comunidad de Madrid) Madriidi Carlos III nimeline Ülikool ( Universidad Carlos III de Madrid) , ESCAN

Juht


Jaanus Tamm

Algus- ja lõpptähtaeg


01.09.2011 - 31.08.2014

Osakond


LMO

Projekti lõpetamise põhjus


Finantseerija lükkas tagasi

Show details for Asja sisukordAsja sisukord
Hide details for Asja sisukordAsja sisukord