Õigusakti eelnõu: Informatsioon Tartu rattaringlusest

Akti väljaandja: Tartu Linnavalitsus
Akti liik: Istungi protokolli kantav otsus
Teema: Informatsioon Tartu rattaringlusest
Reg. number: LV-IP-0048
Seisund: Lõpetatud
Koostamise kp: 25.03.2019
Koostaja: Anneli Apuhtin
Ettekandja: Roman Meeksa
EELNÕU

Üldine informatsioon


Tartu rattaringluse teenust saab asuda kasutama alates 8. juunist 2019. Kokku 69 rattaringluse parklas hakkab ringlema 750 jalgratast, nendest 510 on elektrilised ja 240 on tavalised jalgrattad. Rattaringluse süsteemi tarnib Kanada ettevõtte Bewegen Technologies Inc.

Jalgrattad on mugavad ja universaalse mõõduga, mis sobivad väga hästi inimestele pikkusega 149-200 cm. Jalgrattaid on lihtne kasutada, elektrimootor käivitub vändates ja täiendavaid juhtimise seadmeid rattal pole.

Igal parkla juurde paigaldatakse infotahvel, kus on täpsed juhised kuidas ratast kasutada ja kui palju sõit maksab. Ratast saab lukust lahti võtta ja lukku panna nii Tartu bussikaardi kui ka mobiiltelefoni rakenduse abil. Ratta saab võtta ükskõik millisest parklast ja tagastada ükskõik millisesse parklasse. Elektrilised rattad on ringluses kuni külmade ilmade (miinuskraadide) tulekuni. Külmal ajal jäävad ringlusesse vaid tavarattad.
Tasud

Tartu rattaringlus on tasuline teenus, teenuse kasutamise maksumuse selgitamiseks on koostatud järgmine joonis.

Perioodipilet
Kui kasutajal on Tartu linnas liinibussis tasuta sõidu õigus või aktiivne Tartu linna liinibussi 10, 30 või 90 päeva pilet, siis eraldi rattaringluse piletit ostma ei pea. Eeldus on isikustatud bussikaardi sidumine rattaringluse süsteemi, et oleks võimalik aktiivse pileti olemasolu kontrollida.

Kui kasutajal ei ole aktiivset linnaliinibussi perioodipiletit, siis tuleb soetada rattaringluse päevapilet (5 EUR), nädalapilet (10 EUR) või aastapilet (30 EUR).

Kui perioodipilet on olemas, siis on iga kuni 60-minutiline jalgratta kasutamine tasuta. 60-minutiliste kasutuskordade arv ei ole piiratud.

Lisatasud
Kui kasutaja soovib sama jalgrattaga kauem sõita, maksab iga pärast esimest tundi alustatud tund 1 EUR. Kasutaja võib ratast enda käes hoida kokku kuni 5 tundi.

Kui kasutaja on ratast enda käes hoidnud kauem kui 5 tundi, rakendatakse automaatselt hilinemise tasu 80 EUR.

Kui kasutaja ei ole ratast tagasi toonud 24 tunni jooksul, hakatakse olukorda menetlema ning sõltuvalt ilmnevatest asjaoludest võidakse määrata kasutajale kahjuhüvitis kuni 2500 EUR.

Uue kasutaja soodustused
Rattaringluse käivitamisperioodil (24.05.2019 – 31.12.2019) on plaanitud järgmised kampaaniad:

Teenuse osutamise organisatsioon ja vahendid

Rattaringluse teenust osutab linnamajanduse osakonna hallatav asutus Tartu Linnatransport, mis alustab tööd 1. aprillil 2019. Tööle võetakse kaks vanemtehnikut, kes saavad väljaõppe rataste tarnija poolt ning 3 tehnikut, kes saavad väljaõppe Tartus kohapeal.

Jalgrataste transportimiseks (peamiselt parklate vaheliseks ümberpaigutamiseks) on soetatud kaks raamautot ja üks remondibuss. Samuti on raamautodele tellitud spetsiaalne jalgrataste transportimist võimaldav pealisehitus, mis kiirendab oluliselt jalgrataste transportimist erinevate parklate vahel.

Remonditöökoda ja laoruum on linnale renditud alates 1. aprillist, hoone asub aadressil Tehnika 13, Tartu linn.

Rattaringlusel saab klientide nõustamiseks olema oma infotelefon, millele vastatakse tööpäeviti kl 07:00 kuni 20:00 ning nädalavahetustel kl 11:00 kuni 19:00.