EELNÕU
TARTU LINNAVOLIKOGU |
OTSUS |
|
Tartu
|
20. juuni 2024. a. nr LVK-O-0245 |
Linnavalitsusele ülesande andmine |
Aluseks võttes Tartu linna põhimääruse § 9 lg 2, Tartu Linnavolikogu
o t s u s t a b:
1. Anda linnavalitsusele ülesanne:
1.1. algatada Tartu linna üldplaneeringu muutmine ja planeerida Tartu linna võimalike sõjaliste jms strateegiliste sõjalise rünnaku ohu all olevate objektide ümber taktikaliselt piisav (näiteks 1 km) ohutsoon;
1.2. koostada operatiivplaan, kuidas viia reaalne linna olukord olemasolevate ning planeeritavate ehitiste osas vastavusse ohutsoonide nõuetele. Vajalik võib olla objektide asukohtade või funktsioonide muutmine või ümberplaneerimine - leida selleks võimalused ja finantseeringud.
2. Otsus jõustub vastuvõtmisele järgneval päeval.
Venemaa algatatud alatu agressioon-sõda Ukrainas on toonud meile kurva teadmise, et sõjalised ohud meie piirkonnas pole üksnes teoreetilised ega ajaloolised, vaid neid tuleb meil võtta reaalse elu osana. Me peame taas investeerima varjumiskohtadesse ja varjenditesse, mida täiendatud riiklikud ehitusnormid hakkavad nõudma. Me näeme, kui ebatäpne on Venemaa relvastus, kus eeldatavalt sõjaliste jms strateegiliste objektide pihta mõeldud raketid tabavad lähedasi ja paraku vahel ka kaugemaid tsiivilobjekte, sealjuures ka haiglaid, koole, kultuuri- ja lasteasutusi.
Reaalse sõja ajal pole ükski koht täiesti ohutu, kuid on ka ilmne, et kaugemad kohad on alati ohutumad. Tartu linn saab siin astuda samme parema linnaplaneerimise tasemel tagades, et võimalikud rünnakuobjektid jääksid võimalikult kaugele objektidest ja piirkondadest, kus on oht tsiviilelanikkonnale või rahvuslikele varadele. Tartu kehtiv üldplaneering 2040+ võeti paraku vastu vahetult enne Ukraina sõja eskalatsiooni ning see ei võtnud arvesse kaitsealaseid aspekte.
Võimalike sõjaliste sihtmärkide näiteid, kõige kriitilisemast alustades:
1. kaitseväe asutused ja piirkonnad: eelkõige varude laod, aga ka õppehooned, harjutusalad, kogunemiskohad jne;
2. Kaitseliidu asutused ja piirkonnad;
3. energia- ja transpordi taristu (Tartu puhul raudteesõlm, katlamajad ja sellega seotud rajatised).
Eriliselt kaitstavate objektide näited:
1. koolid, lasteaiad, haiglad jms tervishoiuasutused;
2. kõrge elanike tihedusega alad - korterelamute rajoonid;
3. strateegiliselt ja kultuuriliselt olulised varude hoidlad, näiteks ERM hoidlad.
Mõlemad on vaid näited, konkreetne sisu vajab ekspertide analüüse ja täpsustamist. Iga asula, aga eriti meie ajaloolise ja riigi suuruselt teise linna kaitseteadlik planeering peab tagama, et need kaks objektide kategooriat oleksid teineteisest füüsiliselt võimalikult kaugel. Konkreetse optimaalselt ohutu kauguse määrang nõuab täpsemat analüüsi, hinnanguliselt võiks see olla suurusjärgus sadu meetreid või kilomeeter, siin saab lähtuda Ukraina sõja kogemustest.