Asi: Tartu 2024 laulu- ja tantsupeo peakontsert "Õnn ja Rõõm"

Seisund: Tegemisel
Asja number: VP-23-0178
Menetlev üksus: Tiigi Seltsimaja
Vastutav töötaja: Maarja Liba
Sari: 19-2 Välisprojektidega seotud dokumendid (s.h. projektitaotlused- ja muudatused, väljamaksetaotlused, aruanded, hankedokumendid ja kirjavahetus)
Viide: Kirjavahetuse toimik
Teema: Tartu 2024 laulu- ja tantsupeo peakontsert "Õnn ja Rõõm"
Registreeritud: 23.12.2023

Projekt






Lühikokkuvõte


Projekti eesmärk on Tartu 2024 laulu- ja tantsupeo peakontserdi "Õnn ja Rõõm" korraldamiseks lisavahendite leidmine esitades taotlus maakondlike ja maakondade üleste laulu- ja tantsupidude toetusvooru. Toetuse andmisega väärtustakse UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja kantud laulu- ja tantsupeoliikumise jätkusuutlikkust maakondlike või maakondade üleste laulu- ja tantsupidude võimestamise kaudu.


Eesmärgid


Soovime laulupidu korraldada moel, et see puudutaks osalejaid-külalisi üle Eesti ja aitaks veelgi teadvustada laulupidude olemust ning traditsiooni olulisust meie elujõu ja eneseväärikuse edasikandmisel. Peo järel suureneb teadlikkus Eesti laulupeokultuurist, mille kese on praegu küll Tallinnas, kuid mis oma alguse on saanud Tartus, st et laulupidude kultuur ei ole midagi, mis toimub kord viie aasta tagant pealinnas, vaid see ongi meie kultuurile omane viis laulda ja kokku tulla.

Lisaks sellele aitab laulupeo korraldamine edendada Tartu lnnas koori- ja puhkpillimuusika arengut ja toetada kollektiivide järjepidevat tegutsemist.

Toetuse andmise eesmärgiks on aidata kaasa UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja kantud laulu- ja tantsupeo vahelisel perioodil pidude toimumisele. Toetus on mõeldud tegevustele, mis kannavad üleriigilise peoga samu väärtusi ja lähtuvad sarnastest väljakujunenud traditsioonidest.


Tegevused


Oktoober 2021 - jaanuar 2022, Kunstilise lähteidee konkursi ettevalmistamine, konkursi toimumine

Jaanuar - veebruar 2022, Ekspertkomisjoni moodustamine võidutöö valmimiseks, lähteidee valimine

Veebruar - juuni 2022, Tuumikmeeskonna moodustamine, korraldusprotsessi algus; ideekavandi läbitöötamine, repertuaarikomisjoni kokkukutsumine.

August 2022 - märts 2023, Repertuaari koostamine, repertuaariseminari ettevalmistamine, osalejate registreerumise ettevalmistamine

Veebruar 2023, Tartu 2024. laulupeo peakomisjoni moodustamine

Märts - mai 2023, Osalejate registreerimine, kodulehe valimine, laiendatud meeskonna moodustamine, sh lavastajate kaasamine

Mai – September 2023, Eelarvete täpsustamine, kokkulepete sõlmimine, noodipanga valmimine

oktoober – detsember 2023, Piletimüügi ja laulupeo peakontserdi ettevalmistamine – korraldamine, eelproovide ajaplaani koostamine, osalejate teavitamine eelproovidest

jaanuar - juuni 2024, Aktiivne korraldus ja turundustegevuste läbiviimise periood

juuli - august 2024, Arvete tasumise ning aruandluse periood


Tulemused


Tartu laulupeo lõplik programm põhineb ideel, et laulmine on midagi väga argist, meie eludest lahutamatut, ja laulupidu on pidu, mis tõstab selle igapäevase, tavalise tegevuse uude valgusesse ning kannab seejuures täiesti omaette ja omaenda tähendusvälja. Tartu laulupeo programm moodustab terviku, mis eeltoodud mõtet avab, ja soovivad tekitada keskkonna, kus kõigil asjaosalistel on võimalik „osaleda“ kunagi toimunud pidudel, olla väärtustatud, aga luua ise oma tänased väärtused ja rõõmud.

Tartu 2024. a laulupeoga seotud üritused rõhutavad meie südamete kuulumist laulule ja muusikale, meie argipäevastele viisidele. Peo kunstilist ideed toetab ka Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA jt läbi viidud uuring, mille kohaselt on laulupidu väga oluline identiteedi osa, aukohal peaksid olema tuntud laulud, mida publik saaks kaasa laulda ning see on traditsioon, mitte meile enestele või turistidele mõeldud kommertsüritus.

Tartu laulupidu põlistab meie kultuurile omast viis laulda ja kokku saada.

Tartu laulupeo põhi- ja alaprogrammis osaleb esinejatena koos tantsupeo ja kõigi festivalikontsertidega kokku ligi 10000 inimest. Prognoositav pealtvaatajate arv on orienteeruvalt 10 000 inimest, lisaks televaatajad, mille tõttu võib osalejate ja osasaajate arvu vähemalt kahekordistada.

Ligi pooled üle 11 000 Tartu peakontserdil osalevast lauljast on lapsed, kellest ligi 1000 on Tartu laulupidudele ainuomasesse kooriliigi – lasteaedade mudilaskooride – lauljad. Neile ja kindlasti ka paarile tuhandele koolide mudilaskooride lauljale on Tartu laulupeol osalemine esimene võimalus eestlastele nii omast kultuuri luua ja sellest traditsioonist ka osa saada, peo ettevalmistusprotsessis osaleda.

Tartu laulupeo programm kätkeb endast ka laulupeouuringus loetletud (mis tähendab, et peaaegu mõõdetavaid) oodatumaid elamusfaktoreid:

* koostegevus ja vaatemäng (lauljate endi osalemisest)

* kooselamus, peomeeleolu (ühised kogemused ja osalejate-publiku kaasahaaramine lava taga, linnatänavatel, majutuskohtades jm)

* rahvuslik meeleolu (laulupeo tule süttimine, isamaalised laulud, rahvarõivad)

* tseremooniad ja persoonid (nii institutsionaalne, aga ka kujunduslik pool).


Maksumus


377 170 EUR

Tartu kohustused


122 170 EUR

Toetus


50 000 EUR

Kellele taotlus esitatakse


Eesti Rahvakultuuri Keskus

Millise programmi / meetme raames


Maakondlike ja maakondade üleste laulu- ja tantsupidude toetamine 2024

Juhtpartner


Tiigi Seltsimaja

Partnerid



Juht


Sander Tamm/I muusikakool/Koolid/Tartu

Algus- ja lõpptähtaeg


01.10.2021 - 30.08.2024

Osakond


KO allasutus

Show details for Asja sisukordAsja sisukord
Hide details for Asja sisukordAsja sisukord