Asi: PRIA Koolikava kaasnevate haridusmeetmete tegevused Tartu koolides ja lasteaedades

Seisund: Tegemisel
Asja number: VP-23-0155
Menetlev üksus: Tartu linnavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakond
Vastutav töötaja: Ülle Prommik
Teised töötajad: Helje Jõgi; Herdis Nuut; Piret Väljaots
Sari: 19-2 Välisprojektidega seotud dokumendid (s.h. projektitaotlused- ja muudatused, väljamaksetaotlused, aruanded, hankedokumendid ja kirjavahetus)
Viide: Kirjavahetuse toimik
Teema: PRIA Koolikava kaasnevate haridusmeetmete tegevused Tartu koolides ja lasteaedades
Registreeritud: 17.10.2023
Dokumendile on juurdepääs piiratud
Juurdepääs: AK
Juurdepääsu piiramise alus: ELÜPS § 114 lg 1 - Ühtse põllumajanduspoliitika abinõudes osaleva isiku, tema taotluse ja muu menetlusdokumendi ning kontrolli tulemuste andmed
17.10.2023 kuni 16.10.2028
Teabevaldaja: Tartu Linnavalitsus


Projekt






Lühikokkuvõte


PRIA Koolikava haridusmeetmete tegevuste läbiviimine 2024.aasta kevadel Tartu linna lasteaedades ja koolides, et taastada laste jaoks seos põllumajandusega, tõsta teadlikkust toidu tootmisest, toidu ja keskkonna seostest, kohalikust toiduahelast ning kestliku toidusüsteemi kujundamisest nii tootmises kui tarbimises ning tervislikust toitumisest.


Eesmärgid


PRIA Koolikava kaasnevate haridusmeetmete tegevuste läbiviimine 2024. aasta kevadel Tartu linna lasteaeda ja koolides, et taastada laste jaoks seos põllumajandusega ja mitmesuguste põllumajandustoodetega, eriti oma piirkonna toodanguga, ning harida lapsi seonduvates küsimustes, näiteks tervislikud toitumisharjumused, kohalikud toiduahelad, mahepõllumajandus, toidu kestlik tootmine ja tarbimine ning toiduainete raiskamise vastu võitlemine. Projekti tegevused toetavad ka Tartu linna Phoenix projektis osalemist teemaga jätkusuutlik toidukäitlus.


Tegevused


Lasteaedades ja koolides erinevad tervislikku toitumist tutvustavad töötoad ning mahetalude külastused eesmärgiga tutvustada lastele toidu tootmist ja anda neile praktilisi oskusi ise köögivilju ja puuvilju kasvatada. Tutvustatakse toidu tootmise ja keskkonna vahelisi seoseid, jagatakse 2022.aastal toimunud Kliimasõbraliku koolisöökla projekti CLIKIS häid praktikaid nii toidu tooraine valikute kui toiduraiskamise ennetamise osas. Koolidel on võimalus osaleda Maaelu Teadmuskeskuse korraldatavas sordiaretuse töötoas ja Eesti Maaülikooli Mahekeskuse kasulike aiaputukate töötoas. Projekti keskseks teemaks on muld ja mullaelustik, kaasatud on mulla teemal õpitoaks Eesti Maaülikooli teadlased. Maheviljelus ja põllumajanduses kasutatavate kemikaalide mõju keskkonnale ja meie tervisele on teemaks Tartu Ülikooli õppejõu Hans Orru õpitoas. Arstiteaduskonna üliõpilased viivad läbi tasakaalustatud toitumise töötoad koolides kus keskendutakse keskkonnasäästlikule toitumisele. Koolikava kaasnevate haridusmeetmete sihtrühma laiendati koolides kuni üheksanda klassini. Seepärast teadmussiirde õpitoad muld, kartuli ja köögiviljade sordiaretus, kasulikud aiaputukad ja pestitsiidide mõju on olulised toetama III kooliastme loodusainete õpetamist just praktiliste teadmiste ja oskuste andmisel. Oluline on toiduvalmistamise oskus ja koostöös Tartu Rakendusliku Kolledžiga on III kooliastme õpilastele planeeritud praktilised kokanduskoolitused.

2022. aastal koostöös Maaelu Teadmuskeskuse kartuli projektiga kaasati lasteaiad tegevustesse ja 2023. aastal toimusid need sordiaretajate eestvedamisel lasteaedades. Huvi ise kartuli kasvatamise vastu oli suur ja sellega jätkame. Praktilised kogukonnaias tehtavad tööd toimuvad ka Emajõe kogukonnaaias, Tartu Maheaia Lammi aias ja Üvasi talus, kus rakendatakse permakultuuril põhinevat kaevamisvaba aiandust. Erinevate õpitubadega on eesmärk anda lasteaedadele uusi ideid ja lahendusi õuesõppes toidu teema käsitlemiseks ning seda projektõppe meetodit rakendades. Neid tegevusi toetab ka Kultuuripealinn 2024 projekt "Kasvades oma toiduga", kuhu õpetajad on liitunud ja saavad ise erinevaid projekti eesmärke toetavaid tegevusi ellu viia. Tegevustega toetatakse laste, õpetajate ja lapsevanemate teadlikkust mahetooraine kohta ja selgitatakse Euroopa Liidu "Talust taldrikule" ja "Elurikkuse strateegia" eesmärke. Strateegia "Talust taldrikule" näeb ette meetmed, et liikuda õiglase, tervisliku ja keskkonnasõbralikult toodetud toidu suunas. Kestlik toidusüsteem pakub ohutut, toitainete rikast, tervislikku ning madala keskkonnamõjuga toitu kõigile praegustele ja tulevastele elanikele. Projekti tegevused integreeritakse ka Tartu linna osalemisega Phoenix projekti jätkusuutliku toidukäitluse eesmärkidega.


Tulemused


Lasteaedades ja koolides on laste teadlikkus toidu tootmisest ja keskkonnaga seostest avardunud, ollakse tuttav permakultuuriga ja ise saanud kogemuse teha peenraid. Läbi õpitubade on saadud teadmisi toitumisest, maheviljeluse alustest, sordiaretusest, mullast, elurikkusest aias ja põllul. Teadlikkus piima ning puu- ja köögiviljade tarbimisest on paranenud. Lapsed kasutavad Koolikava piima ning puu- ja köögivilja toetuse toel pakutavat rohkem ning toitumisteadlikkus on paranenud. Tartumaa toidustrateegia sidumine projekti raames teadlikkuse parandamisega tooraine valikute osas: kohalik, hooajalisusega arvestamine, mahetooraine jt. On kujunenud arusaam, kuidas on võimalik tagada kestlik toidusüsteem haridusasutuste tegevustes ja laste toitlustamisel.


Maksumus


17 452 EUR

Tartu kohustused


33 916 EUR

Toetus


51 368 EUR

Kellele taotlus esitatakse


Põllumajanduse Informatsiooni ja Registrite Amet (PRIA)

Millise programmi / meetme raames


Euroopa Liidu toiduprogrammide Koolikava haridusmeetmete tegevused

Juhtpartner


Tartu Linnavalitsus

Partnerid


Eesti Maaülikooli Mahekeskus SA
Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts
Maaelu Teadmuskeskus
Mahetalud: OleMari Talu, Võnnu Mahetalu, Viinamärdi talu, Hiie talu, Üvasi talu, Erto talu, Kaspri talu
Tartu Rakendsuslik Kolledž ja MTÜ Meelte Kool
Kogukonnaaiad: MTÜ Elukas Emajõe Kogukonnaaed ja Tartu Maheaed
SA Eesti Piimandusmuuseum, OÜ Austusega Looduses, Loodusmark OÜ
transpordiettevõtted

Juht


Ülle Prommik

Algus- ja lõpptähtaeg


17.10.2023 - 31.08.2024

Osakond


STO

Show details for Asja sisukordAsja sisukord
Hide details for Asja sisukordAsja sisukord