Asi: Noortegarantii tugisüsteem Tartu linnas

Seisund: Tegemisel
Asja number: VP-23-0114
Menetlev üksus: Tartu linnavalitsuse kultuuriosakond
Vastutav töötaja: Helen Siska
Teised töötajad: Elen Hermanson; Margit Kink
Tähtaeg: 31.12.2027
Sari: 19-2 Välisprojektidega seotud dokumendid (s.h. projektitaotlused- ja muudatused, väljamaksetaotlused, aruanded, hankedokumendid ja kirjavahetus)
Viide: Kirjavahetuse toimik
Teema: Noortegarantii tugisüsteem Tartu linnas
Registreeritud: 21.08.2023

Projekt




Osalemise otsus:


Tartu Linnavalitsuse 03.10.2023 korraldus nr.1001


Lühikokkuvõte


Tartu linnas on Noorte Garantii Tugisüsteemi (NGTS) andmetel 2022 seisuga registreeritud 656 noort, kes ei tööta, ei õpi ega osale pakutavates tugiteenustes. Töötukassa andmetel noored, kes on registreeritud töötuna on kokku Tartu linnas 1010.  
 
Spetsialistide sõnul lähima 5 aasta jooksul on vastav number pigem kasvutrendis ning olemasolevad teenused katavad hetkel abivajavate noorte esmased vajadused tööturule jõudmiseks. Hetkel olemas olevad teenused ei saa pakkuda nii aja- kui inimressurssi puudumisel personaalsemat lähenemist ega keskendu ennetustööle, mida NEET (inimene, kes ei õpi, ei tööta ega osale ka väljaõppes ega koolitusel)  staatusesse noor vajab. 


Eesmärgid


Projekti eesmärk parandada noorte vanuses 15-29 võimalusi astumaks tööturule, jätkamaks või naasmaks haridussüsteemi ning toetada nende kujunemist aktiivseks linnakodanikuks. Projekti tegevused pakuvad noortele personaalsemat lähenemist ning lähtuvad noorest kui indiviidist ning keskenduvad pikemas perspektiivis ennetustööle. Sealhulgas arendatakse Tartu linna noortele suunatud võrgustikutööd asutuste, koostööpartnerite, erasektori võimaluste vahel eesmärgina tagada kogu tegevuste jätkusuutlikus ka pärast projekti.


Tegevused



Tartu linna noortegarantii tugisüsteem keskendub ennetustööle, mille tegevuste käigus aidatakse 15–29-aastasele mitteaktiivsel noortel siseneda tööturule või haridussüsteemi. Projektis arvestatakse noorte sisenemist projekti (ehk kordade arvu). Tegevuste püütakse jõuda 4 aasta jooksul vähemalt 200 noore kontaktini (ehk 50 noortega seotud kontakti aastas). 

Projekti käigus planeeritakse ellu viia järgnevad tegevused: 

1. Mentorprogramm noortele 
Töötatakse välja kuue kuu pikkune mentorprogramm NEET noortele, mis pakub noorele vajalikku tuge tööle asumiseks, haridusteekonna jätkamiseks ja iseenda elutee kujundamiseks. Selleks kaasatakse koostööpartnereid, olemasolevat võrgustikku ning lähtutakse noorte vajadustest, soovidest ja tahtest. 
 
Mentorprogrammi tulemuslikkus lähtub juhtumikorraldaja ja noore omavahelisest koostööst. Mentorprogramm sisaldab endast kuue kuulist personaalset lähenemist noorele, mille käigus juhtumikorraldaja a) kaardistab koos noorega tema soovid, vajadused ja hetkeolukorra, b) suunab kaardistuse tulemusel noore vajalikesse teenustesse (mida näiteks pakub Töötukassa), c) toetab noore edasisi samme astumaks tööturule. Sealhulgas juhtumikorraldaja toetab noore üldpädevuste arengut kasvamaks aktiivseks linnakodanikus;  

2. Vajaduspõhiste teenuste pakkumine 
Lähtuvalt mentorprogrammis välja töötatud kaardistuse tulemusel suunatakse noori vajaduspõhistele teenustele. Hetkel on olukord, kus vajalikud teenused Tartu linnas on olemas, aga selle kättesaadavus noortele on piiratud. Näiteks noore vaimse tervise toetamine läbi  psühholoogi teenuse ja nõustamisteenuste (võlanõustamine, sõltuvusnõustamine jms.).  
 
Projekti eesmärk on pakkuda NEET-staatuses ja -riskis olevale noorele tema vajadustest lähtuvalt ajakohast tuge, seda läbi mentorprogramm kui ka kaasates teisi erialaspetsialistide. Projekti raames kaasataks, lähtuvalt nende võimekuse piirides, olemasolevaid, koostööpartnereid, kes vastavaid teenuseid pakuvad (nt Töötukassa, Hariduse Tugiteenuste Keskus, Rajaleidja ja Tartu linna sotsiaal-ja tervishoiuosakond).  
Olles konsulteerinud erinevate koostööpartneritega, siis teame, et üks kõrgemaid riskitegureid on, et abivajav noor ei pruugi saada vastavat abi koheselt ning tasuta. Sellest tulenevalt oleme projektiga loonud eelarverea, mille eesmärk on võimaldada noorele konkreetsete spetsialistide tuge ajakohasemalt, kui seda, tulenevalt oma ressurssidest, suudaks võimaldada avaliku sektori asutus. 
 
3. Juhtumikorraldus  
Tööle võetakse 1 koordinaator ja kokku 4 juhtumikorraldajat (2 esimesel aastal ja 2 kolmandal aastal), kes korraldavad juhtumistööd, mentorprogrammi ning suunavad noori teenustele (nii individuaalsetele kui grupitegevustele) erinevate koostööpartnerite poole (näiteks Töötukassa, Rajaleidja jpt.); 
Tööle võetavate spetsialistide töökoormus määratakse vastavalt rahastusotsuse selgumisel.  

4. Võrgustikutöö ja koostööpartnerite kaasamine 
Tartu linnas on loodud 2022 seisuga Tartu Noortevaldkonna Ennetustegevuse Töörühm, kuhu kuuluvad Lastekaitse, Politsei, Hariduse Tugiteenuste Keskuse ning noortevaldkonna esindajad. Vastava projektiga saab minna võrgustikutöö veelgi sisutihedamaks, toetada noori efektiivsemalt võrgustiku siseselt ning eelkõige seada veelgi tugevam fookus ennetustööle (kaasates nii mitteformaalse- kui formaalõppe koostööpartnereid) 


Tulemused



Eduka projekti tegevuste elluviimisel on saavutatud järgmised tulemused: 

1. Tartu linna noortegarantii projekti raames on projekti perioodil ehk 4 aasta jooksul pärast projektis osalemist on tööle rakendunud vähemalt 25% protsenti projektis osalenutest noortest ; 
2. Tartu linna loodava noortegarantii tugisüsteemi raames pakutakse 15–29-aastasele mitteaktiivsele noortele tuge läbi juhtumikorralduse ja toetavate tegevuste ning suunatakse noored teenusele tema tööle aitamiseks või haridussüsteemi lõimimiseks; 
3. Tartu linnas on noortele suunatud teenused ning sellega seotud informatsioon paremini kättesaadav. Toimub pidev teenuste kohandamine vastavalt noorte vajadustele ja soovidele. 
4.  Toimib ennetustööle fokuseeritud võrgustikutöö Tartu Noortevaldkonna Ennetustegevuse Töörühma näol ja laiemalt, mis keskendub noortega seotud teemadele ning on tugev partner Tartu linna noori puudutavate otsuste ja teemade juures. 


Maksumus


767 207 EUR

Tartu kohustused


0 EUR

Toetus


767 207 EUR

Kellele taotlus esitatakse


Riiklik Tugiteenuste Keskus (RTK); koordineerib Sotsiaalkindlustusamet (SKA)

Millise programmi / meetme raames


ESF toetusmeede "Tööalase konkurentsivõime toetamine", mida koordineerib Sotsiaalkindlustusamet (SKA)

Juhtpartner


Tartu LV kultuuriosakond

Partnerid


Tartu Noorsootöö Keskus

Juht


Helen Siska

Algus- ja lõpptähtaeg


01.01.2024 - 31.12.2027

Osakond


KO

Projekti kodulehekülg



Show details for Asja sisukordAsja sisukord
Hide details for Asja sisukordAsja sisukord