Asi: Projekti "Smart steps to work" kaasfinantseerimine

Seisund: Lõpetatud
Asja number: VP-23-0027
Menetlev üksus: Tartu linnavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakond
Vastutav töötaja: Maire Adamberg
Teised töötajad: Krislin Aleksandroviene
Sari: 19-2 Välisprojektidega seotud dokumendid (s.h. projektitaotlused- ja muudatused, väljamaksetaotlused, aruanded, hankedokumendid ja kirjavahetus)
Viide: Kirjavahetuse toimik
Teema: Projekti "Smart steps to work" kaasfinantseerimine
Registreeritud: 30.01.2023

Projekt






Lühikokkuvõte


Projekt "Smart steps to work" tegeleb 2023.aasta tööturu väljakutsetega. Eesti Panga hinnangul kasvab tööpuudus kuni 9% ning jätkuvalt on vajadus kvalifitseeritud ja (vaimse) terve tööjõu järele. Ligi 1/6 Eesti tööjõust on võimelised töötama vaid osalise tööajaga (ja 30% neist vaimse tervise tõttu). Sõjapõgenike integreerimine tööturule on samuti üks peamiseid väljakutseid.

Eesmärk on toetada tööta inimeste vajalikke samme sobiva töö leidmiseks. Samuti on eesmärk aidata Ukraina uussisserändajatel keeleõppe ja nõustamise kaudu leida ja säilitada tööd. Projekti lisaväärtus on aidata osalejatel saavutada ja säilitada head vaimset tervist, entusiasmi ja tasakaalu, et säilitada täielik töövõime.

Eesti Panga hinnangul 2023. aastal majandus aeglustub ja see paneb tööpuuduse määra tõusma. Ettevõtete kahanenud värbamissoov jõuab tööturu näitajatesse viitajaga ning 2023. aastal hõive väheneb.Tööpuudus tipneb umbes 9% juures 2024.aastal ning osa töötuse suurenemistest on seotud sellega, et Eestis Ukraina sõjapõgenikud otsivad töövõimalusi.
https://www.eestipank.ee/press/prognoos-energiakriisi-taismoju-majandusele-alles-hakkab-avalduma-20122022

Riiklik uussisserändajate kohanemisprogramm on üle koormatud ja paljud inimesed ootavad võimalust õppida eesti keelt. Ainuüksi Tartus on registreeritud 2523 Ukraina sõjapõgenikku (https://sotsiaalkindlustusamet.ee/) ja neile vajalike teenuste pakkumine on väljakutse.

Tartumaal on Töötukassa andmetel 2023.aasta jaanuari seisuga registreeritud töötuid 5488
(https://www.tootukassa.ee/et/statistika-ja-uuringud/peamised-statistilised-naitajad/paevane-statistika). Lisaks registreeritud töötajatele on käesolev projekt suunatud ka mitteaktiivsetele ja heitunutele, kes ei ole Töötukassas arvel.

Pandeemiajärgselt on kannatanud inimeste vaimne tervis. Sotsiaalministeeriumi vaimse tervise staap küsitles kohalikke omavalitsusi eesmärgiga koguda infot olukorra ja vajaduuste kohta seoses elanike vaimse tervise vajadustega. 54 KOVi esindajad (72% küsitlusele vastanuist) leidis, et vaimse tervise probleemidega abivajajate arv on kasvanud.

Lähtuvalt eelnevast on vajalik rakendada aktiivseid tööturu meetmeid suurema tööhõive saavutamiseks ning toetada varasemas rohkem tööotsijate vaimset tasakaalu, et ennetada või leevendada depressiooni, stressi, aga ka üksilduse, ärevuse, ebakindluse jms süvenemisega kaasnevaid vaimse tervise probleeme.

Projektis pakutavate koolituste ja individuaalsete nõustamisteenuste soodustatakse väiksema konkurentsivõimega inimeste (sh sõjapõgenike) tööle asumist ja tööturul püsimist. See toetab Eesti Heaolu arengukavas 2016-2023 valdkondliku eesmärgina välja toodud tööhõive kõrge taseme hoidmist ning pika ja kvaliteetse tööelu tagamist. Projektitegevused ühtivad Eesti pikaajalise arengustrateegia "Eesti 2023" aluspõhimõtete ja sihtidega, mis puudutavad elukestvat õpet, Eesti elanike tervena elada jäänud aastaid, tööhõives osalemist ning tööjõu tootlikuse osakaalu tõstmist.


Eesmärgid


Toetada tööturult eemal olnud inimeste tööle asumist ja tööturul püsimist läbi aktiivsete tööturumeetmete pakkumise ning inimeste vaimse tervise ja heaolu toetamise. Toimub töötute ja mitteaktiivsete inimeste hõivesse toomine.
Toetada Ukraina uussisserändajate (nii töötavate kui mittetöötavate) lõimumist, tööturule asumist ja tööturul püsimist läbi eesti keele õppe ja toetavate teenuste.

Projekt aitab omavalitsustel täita sotsiaalhoolekande seaduses § 23 toodud kohustusi pakkuda KOV täiskasvanud elanikele tugiisikuteenust.


Tegevused


Projekt lähtub komplekssete teenuste pakkumise põhimõttest, kus rakendatakse 1) tööotsingu koolituse õppeprogrammi ning 2) tugiisiku- ja 3) tööklubiteenuseid, erinevaid 4) nõustamisteenuseid (karjääri-, psühholoogiline, sõltuvusnõustamine) lähtuvalt abisaaja individuaalsest vajadusest. Lisaks nendele teenustele võimaldatakse projekti käigus tööotsijatele 5) erialast kvalifikatsiooni tõstvat koolitust, täiendkoolitust (sh vaimset heaolu ja tasakaalu toetavat koolitust). Ukraina uussisserändajatele pakutakse eekõige 6) eesti keele õpet, samuti võimalust saada nõustamisteenuseid ja tugiisikuteenust (vene keeles).

Nende aktiivsete tööturumeetmete tulemuseks on tööta inimeste tööharjumuse ja -oskuste paranemine.


Tulemused


Projektis osaleva sihtgrupi liikmete arv: 55
Töölesaanute arv: 10 (25 % projektis osalevatest tööotsijatest)
Edasi õppima läinud osalejate arv: 5


Maksumus


79 840 EUR

Tartu kohustused


7 900 EUR

Toetus


71 940 EUR

Kellele taotlus esitatakse


Riigi Tugiteenuste Keskus

Millise programmi / meetme raames


Euroopa Sotsiaalfondi meede 3.2.1. “Tööalast konkurentsivõimet suurendavad teenused”.

Juhtpartner


Johannes Mihkelsoni Keskus MTÜ

Partnerid



Juht


Krislin Aleksandroviene

Algus- ja lõpptähtaeg


01.07.2023 - 31.12.2023

Osakond


STO

Projekti lõpetamise põhjus


Edukalt lõpetatud

Show details for Asja sisukordAsja sisukord
Hide details for Asja sisukordAsja sisukord