Asi: Projekti "Teadlikult tööellu" kaasfinantseerimine

Seisund: Lõpetatud
Asja number: VP-21-0128
Menetlev üksus: Tartu linnavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakond
Vastutav töötaja: Inge Kool
Teised töötajad: Herdis Nuut; Inge Kool
Sari: 19-2 Välisprojektidega seotud dokumendid (s.h. projektitaotlused- ja muudatused, väljamaksetaotlused, aruanded, hankedokumendid ja kirjavahetus)
Viide: Kirjavahetuse toimik
Teema: Projekti "Teadlikult tööellu" kaasfinantseerimine
Registreeritud: 22.09.2021

Projekt






Lühikokkuvõte


Statistikaameti andmetel oli 2021. aasta I kvartalis töötuse määr 7,1% ja tööhõive määr 65,7%. Võrreldes 2019. aastaga on töötus kasvanud 2,1% võrra ning on jätkuvalt kasvutrendis. Statistikaameti andmetel oli 15-aastaste ja vanemate hulgas 2021. aasta I kvartalis töötuid 48 700 ja hõivatuid 601 200. Veel aasta tagasi olid need arvud vastavalt 33 700 ja 616 800.

Hetkel Eesti töötuse määra taustal on oluliseks probleemiks pikaajaline töötus. 2021. aasta I kvartalis oli Statistikaameti kohaselt tööealise elanikkonna hulgas kauem kui 6 kuud tööturult eemal olnud inimesi hinnanguliselt 28 000. Tööturult pikalt eemal olnud inimesi loetakse suurima vaesusriskiga töötuteks. Seda seetõttu, et pikaajaline tööturult eemalolek võib mõjutada inimese tööoskusi ja harjumust tööd teha, aga ka tema vaimset tasakaalu ja füüsilist tervist.

Tartumaal on Töötukassa andmetel 2021. aasta juulikuu seisuga registreeritud töötuid 4 688, kelles ligikaudu pooled ehk 2374 on arvel olnud kuus kuud või kauem. Lisaks registreeritud töötutele on käesolev projekt suunatud ka mitteaktiivsetele ja heitunutele, kes ei ole Töötukassas arvel.

Koroonaviiruse COVID-19 pandeemia tõttu on kannatanud ka inimeste vaimne tervis. 2021. aasta aprillis küsitles Sotsiaalministeeriumi vaimse tervise staap regionaalsete kriisikomisjonide kaudu kohalikke omavalitsusi eesmärgiga koguda infot olukorra ja vajaduste kohta seoses elanike vaimse tervise vajadustega. 54 KOV-i esindajad (72% küsitlusele vastanuist) leidis, et vaimse tervise probleemidega abivajajate arv on võrreldes möödunud aastaga kasvanud.

Vajalik on rakendada aktiivseid tööturu meetmeid suurema tööhõive saavutamiseks ning toetada varasemast rohkem tööotsijate vaimset tasakaalu, et ennetada või leevendada depressiooni, stressi, aga ka üksilduse, ärevuse, ebakindluse jms süvenemisega kaasnevaid vaimse tervise probleeme.


Eesmärgid


Toetada pikka aega (vähemalt 6 kuud) tööturult eemal olnud inimeste tööle asumist ja tööturul püsimist läbi aktiivsete tööturumeetmete pakkumise ning inimeste vaimse tervise ja heaolu toetamise. Toimub pikaajaliste töötute ja mitteaktiivsete inimeste hõivesse toomine.

Projekt aitab omavalitsustel täita sotsiaalhoolekande seaduses § 23 toodud kohustusi pakkuda KOV täiskasvanud elanikele tugiisikuteenust.


Tegevused


Projekt lähtub komplekssete teenuste pakkumise põhimõttest, kus rakendatakse 1) tööotsingu koolituse õppeprogrammi ning 2) tugiisiku- ja 3) tööklubiteenuseid, erinevaid 4) nõustamisteenuseid ja teraapiat (karjääri-, psühholoogiline, sõltuvus- ja võlanõustamine) lähtuvalt abisaaja individuaalsest vajadusest. Lisaks nendele teenustele võimaldatakse projekti käigus tööotsijatele 5) tööpraktikat ja 6) erialast kvalifikatsiooni tõstvat koolitust, täiendkoolitust. Nende aktiivsete tööturumeetmete tulemuseks on pikaajaliselt tööta inimeste tööharjumuse ja -oskuste paranemine.

Tasakaaluteenused läbivalt, st integreerinud on nii grupi- kui individuaaltegevused, mis toetavad sisemist tasakaalu, heaolu ja vaimset tervist (sh koolitusmoodulid „Samm tööellu“ raames, nõustamine, teraapia, tugiisikuteenus CARe metoodika alusel, stressi maandamise tehnikate õppimine).

Koolitusgruppide arv (töötud/mitteaktiivsed): 5 gruppi
Koolitustundide arv ühele grupile, sh tööklubid (töötud/mitteaktiivsed): 130 + erialane koolitus
Koolitustundide arv sihtgrupile kokku: 650 + erialane koolitus
Erialakoolitustundide arv kokku ligi: 3800 tundi
Nõustamisteenuste maht kuni: 550 tundi
Praktika kokku kuni: 6700 tundi
Osutatud tugiisikuteenuse tundide arv kuni: 750 (lisaks telefoniteenus)
(teenust pakutakse kokku 16 kuud, keskmiselt 6-7-le kliendile ligi 8 tundi kuus)
Supervisiooni tundide arv tugiisikutele:32
Tugiisikukoolitus: Varasemalt juba koolitatud tugiisikud, kes on läbinud põhjaliku baaskoolituse (72 tundi) ning jätkukoolituse (16 tundi); samuti CARe metoodika koolituse.



Tulemused


Projektis osaleva sihtgrupi liikmete arv: 95
Töölesaanute arv: 34 (35 % projektis osalejatest)
Edasi õppima läinud osalejate arv: 15


Maksumus


277 993 EUR

Tartu kohustused


29 200 EUR

Toetus


236 293 EUR

Kellele taotlus esitatakse


Riigi Tugiteenuste Keskus

Millise programmi / meetme raames


Euroopa Sotsiaalfondi meede 3.2.1. “Tööalast konkurentsivõimet suurendavad teenused”.

Juhtpartner


Johannes Mihkelsoni Keskus MTÜ

Partnerid


Planeeritavad kaasfinantseerijad: Tartu Linnavalitsus, Elva Vallavalitsus, Tartu Vallavalitsus, Peipsiääre Vallavalitsus, Luunja Vallavalitsus, Nõo Vallavalitsus, Kambja Vallavalitsus.
Planeeritavad teised koostööpartnerid: Eesti Töötukassa, SA Tartu Rahvaülikool, Tartu Kutsehariduskeskus, Tartu Tarbijate Kooperatiiv (praktikakohana) jt

Juht


Inge Kool

Algus- ja lõpptähtaeg


25.03.2022 - 31.08.2023

Osakond


STO

Projekti lõpetamise põhjus


Edukalt lõpetatud

Show details for Asja sisukordAsja sisukord
Hide details for Asja sisukordAsja sisukord