Asi: Filmiaasta näituste "Eesti film 100" korraldamine

Seisund: Lõpetatud
Asja number: VP-11-0140
Menetlev üksus: Tartu Oskar Lutsu nimeline Linnaraamatukogu
Vastutav töötaja: Kristiina Selli-Tupits
Sari: 19-2 Välisprojektidega seotud dokumendid (s.h. projektitaotlused- ja muudatused, väljamaksetaotlused, aruanded, hankedokumendid ja kirjavahetus)
Viide: Kirjavahetuse toimik
Teema: Filmiaasta näituste "Eesti film 100" korraldamine
Registreeritud: 13.10.2011

Projekt






Lühikokkuvõte


Filmiaasta (Eesti Film 100) näituste korraldamine Tartu Linnaraamatukogus 2012 a.


Eesmärgid


2012 möödub 100 aastat esimese Eesti filmi valmimisest ja linastumisest Tartus. Tartu Linnaraamatukogu kavandab kokkuleppel filmiaasta korraldajatega rea Eesti filmipärandit populariseerivaid sündmusi:
a) näitused "Eesti filmiplakat" ja "Kirjanduse ekraniseeringuid Eesti filmis"
b) kohtumis- ja filmiõhtute sari kirjanduse ekraniseeringutest (näitame 6-8 filmi), külas filmimeeskonna liige (näitleja, režissöör, operaator)
c) amatöörfilmide õhtu(d) Jaan-Jürgen Klausiga ja mitmed lasteüritused (filmiaastale pühendatud koolivaheaja programmid).
Näituste toimumisajaks on aprill (filmiaasta sündmuste kõrghetk Tartus) ja maikuu (kirjandusfestival Prima Vista). Plakatinäitus ringleks rändnäitusena aasta lõpuni.
Eesti filmi populariseerimisega tegelevad filmiaastal erinevad kultuuriasutused, linnaraamatukogu on enda kanda võtnud ühe osa Eesti filmist - kirjanduse ekraniseeringud. Kuna raamatukogu on ka filmide laenutamise paik, siis sobivad Eesti filmipärandit tutvustavad näitused ja filmiõhtud siia hästi. Sihtgrupina näeme raamatukogu lugejate ja kultuurihuviliste tartlaste kõrval kindlasti Tartu koolide õpilasi ja loomulikult ka üliõpilasi. Näituste külastajate arvuks prognoosime üksne keskkogus 600-700 (juhuslikke möödujaid on kümneid kordi rohkem).
Näitustega tahame tutvustada publikule eesti filmi ajalugu, kirjanduse ja filmi seoseis, filmi valmimise protsessi ja eesti filmiloojaid. Arvame, et näitused pakuvad vaatajale uusi teadmisi Eesti filmikunstist ja annavad filmiaasta sündmustest märku nii filmihuvilisele kui ka juhuslikule möödujale.


Tegevused


Tartu Linnaraamatukogu kavandab kokkuleppel filmiaasta korraldajatega rea Eesti filmipärandit populariseerivaid sündmusi:
a) näitused "Eesti filmiplakat" ja "Kirjanduse ekraniseeringuid Eesti filmis"
b) kohtumis- ja filmiõhtute sari kirjanduse ekraniseeringutest (näitame 6-8 filmi), külas filmimeeskonna liige (näitleja, režissöör, operaator)
c) amatöörfilmide õhtu(d) Jaan-Jürgen Klausiga ja mitmed lasteüritused (filmiaastale pühendatud koolivaheaja programmid).
Näituste toimumisajaks on aprill (filmiaasta sündmuste kõrghetk Tartus) ja maikuu (kirjandusfestival Prima Vista). Plakatinäitus ringleks rändnäitusena aasta lõpuni.


Tulemused


Eesti filmi juubelile pühendatud üritused, mis keskenduvad kirjanduse ekraniseeringutele, on Tartu Linnaraamatukogus planeeritud kogu aastaks. Ürituste raskuspunkt langes siiski aprillikuusse. 13. aprillil toimus filmiõhtu raamatukogus, kus vaadati Arvo Iho filmi "Karu süda" ja sellele eelnes kohtumine filmi loojatega. 18. aprillil avati kaks Eesti filmipärandit tutvustavat näitust: "Eesti filmiplakat 1960test kuni 2000teni" ning "Vigastest pruutidest Idioodini: kirjanduse ekraniseeringud Eesti filmis".
Näituseid eksponeeriti Tartu Linnaraamatukogus 18. aprillist 19. maini. Edasi läks plakatinäitus rändama Tartu maakonda. Sügisel eksponeeritakse näitust Võru- ja Põlvamaa raamatukogudes ning seejärel uuesti Tartu maakonnas ja linnas. Näituse "Vigastest pruutidest Idioodini" materjalid paneme juunikuu jooksul välja virtuaalnäitusena Tartu Linnaraamatukogu kodulehele www.luts.ee
Plakatinäitus koosneb 16-st Eesti filmi plakatist. Plakatite failid saime Jaak Lõhmuse vahendusel Eesti Filmiarhiivist ja need trükkisime A 1 formaadis kergele ja jäigale re -board materjalile (100 % paber), mida on kerge üles riputada ja transportida. Plakatid valis välja raamatukogu kunstnik Külli Peegel lähtudes esiteks kunstilisest teostusest ja teiseks sellest, et oleks esindatud kõik kümnendid alates 1960test. Umbes pooled on kirjanduse ekraniseeringute plakatid. Nii näiteks on valikus esindatud Alfred Saldre plakat filmile "Mäeküla piimamees" ja Ülo emmuse plakat filmile "Nipernaadi" (plakatite loetelu ja näituse poster lisatud aruandele). Eesti Filmi Andmebaasi koostajate abil selgitasime välja plakatite autorid ja kommentaariumi näitusele kirjutas kunstnik Silver Vahtre.
Näitus "Vigastest pruutidest Idioodini" tutvustas umbes 100-t kirjanduse ekraniseeringut (esimene valmis aastal 1929), lisaks raamatutele ja filmidele olid eksponeeritud Eesti Filmimuuseumist laenatud filmikostüümid ja rekvisiidid, mõned stsenaariumid ja projektsiooniaparaadid. Näituste avamisel 18. aprillil rääkis filmiplakatist Silver Vahtre ja kirjanduse ekraniseeringutest kirjanik Toomas Raudam.
Filminäitusi tutvustasid näituse koostajad intervjuudes ERR-ile ja Tallinna Televisioonile, pikema intervjuu andsid Tallinna Televisioonile Silver Vahtre ja Toomas Raudam.
Näituste kokkupanemine oli koostajate jaoks arendav ja silmaringi laiendav, vormistus korrektne ja atraktiivne. Näitused tutvustasid vaatajale Eesti filmi ja filmiloojaid, kirjanduse ja filmikunsti seoseid ning filmiplakatit kui kunstiteost, mida näitustele harva vaadata saab. Plakatinäitus andis (annab) võimaluse jälgida kõrvuti Eesti graafika ja filmikunsti arengut 1960test tänaseni.


Maksumus


1 558 EUR

Tartu kohustused


638 EUR

Toetus


920 EUR

Kellele taotlus esitatakse


Eesti Kultuurkapital

Millise programmi / meetme raames


Rahvakultuuri sihtkapital

Juhtpartner


Tartu Oskar Lutsu nimeline Linnaraamatukogu

Partnerid



Juht


Linda Jahilo

Algus- ja lõpptähtaeg


01.11.2011 - 31.05.2012

Osakond


KO allasutus

Projekti lõpetamise põhjus


Edukalt lõpetatud

Show details for Asja sisukordAsja sisukord
Hide details for Asja sisukordAsja sisukord