Õigusakti eelnõu: Karlova-Ropka haruraamatukogu üürilepingu pikendamine

Akti väljaandja: Tartu Linnavalitsus
Akti liik: Istungi protokolli kantav otsus
Teema: Karlova-Ropka haruraamatukogu üürilepingu pikendamine
Reg. number: LV-IP-0150
Seisund: Lõpetatud
Koostamise kp: 19.10.2023
Koostaja: Kristina Pai
Ettekandja: Sten Svetljakov
EELNÕU

Võttes aluseks kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lg 1 p 8, kohaliku omavalitsuse üksuse finantsjuhtimise seaduse § 28 lg 3 ja Tartu linnavara eeskirja § 51 lg 1 ja lg 2, Tartu Linnavolikogu

o t s u s t a b:

1. Lubada linnavalitsusel pikendada E-Kaubamaja OÜga (registrikood 11077046) Tartus, Tehase 16 äriruumide üldpinnaga 535,3 m2 Tartu Linnaraamatukogu Karlova - Ropka harukogu tegevuste läbiviimiseks sõlmitud äriruumi üürilepingut kuni 31. detsembrini 2025.

2. Otsus jõustub ......





Õiend
Tartu Linnavalitsuse istungi protokolli kantava otsuse eelnõu "Karlova-Ropka haruraamatukogu üürilepingu pikendamine " juurde



Tartu Linnavolikogu 15.09.2011 a. otsusega nr 282 "Loa andmine E-Kaubamaja OÜga äriruumi üürilepingu sõlmimiseks" on Tartu linnavalitsusele antud luba sõlmida osaühinguga E-Kaubamaja OÜga äriruumi üürileping Tartus, Tehase 16 ruumide üldpinnaga 435 m2 kasutamiseks Tartu Linnaraamatukogu Karlova-Ropka harukogu pidamiseks ning sellega seotud tegevuste läbiviimiseks. Leping oli sõlmitud tähtajaga kuni 31.12.2021 a üüriga 4,47 eurot/m2 eurot kuus, millele lisandub käibemaks. Lisaks üürile tasub linn kõrvalkulude (elekter, küte, vesi ja kanalisatsioon, valve, prügivedu ning sisekoristus) eest.

Tartu Linnavolikogu 02.07.2021 otsusega nr 349 "Loa andmine E-Kaubamaja OÜga sõlmitud äriruumi üürilepingu muutmiseks" anti linnavalitsusele luba pikendada lepingut kahe aasta võrra tähtajaga kuni 31. detsember 2023. a, suurendati alates 1. jaanuarist 2022. a ruumide üldpinnaga 435 m2 üüri 5,9 eurole/m2 kuus, millele lisandub käibemaks ja suurendati üüritavat pinda 100,3 m2 võrra üüriga 6 eurot/m2 kuus, millele lisandub käibemaks. Kokku on üüritava pinna suuruseks 535,3 m 2.

Ruumide seisukord on raamatukogu ruumideks sobilik ning kuna on jätkuvalt vajadus ruumide järele, on peetud läbirääkimisi lepingu jätkamise osas. Ruumide omanik on nõus pikendama üürilepingut kahe aasta võrra. Lepingu pikendamisel 1. jaanuarist 2024 lepingu tingimused ei muutu s.h ruumide üürihind jääb samaks.

Lepingu mõju linna eelarvele: 2024. a. 1. jaanuarist pikendatav leping ei too kaasa eelarvetõusu.

Tartu Linnaraamatukogu ja Kultuuriosakond peavad põhjendatuks ning vajalikuks üürilepingu pikendamist. Karlova-Ropka harukogu paikneb tänastes ruumides alates 2001. aastast, mil lugejate arv oli 2000 praeguse 6000 aktiivse kasutaja asemel. Tollal oli raamatukogu peamiselt raamatute laenutamise/lugemise punkt. Hiljem on lisandunud aktiivne kogukondlik töö ja süsteemne töö kõikide ümbruskonna koolide ja lasteaedadega. Noortekeskuse sulgemine tõi raamatukokku juurde lapsi ja noori. Raamatukogu pakub neile head turvalist kohta, kus pärast koolitunde viibida.

Täna on Karlova-Ropka harukogul sama palju lugejaid kui näiteks Võrumaa Keskraamatukogul koos harukogudega kokku ehk 6300. 2019. a enne koroonapandeemiat külastas harukogu üritusi 2315 inimest. Näiteks emakeelepäeva projekti "Lasteaed vallutab raamatukogu" raames külastas maja ühel päeval 175 last. Väga aktiivne on kogukondlik töö täiskasvanute hulgas. Kunstiringis jõudis käis 120 vanemaealist kunstihuvilist. Kunstiring on tegutsenud 2016. aastast ja tavaliselt on aastane külastatavus 350. Käsitööklubis oli 60 osalejat. Väga populaarsed on kirjandus- ja kultuuriüritused, muusika salongiõhtud ning näitused. Raamatukogu paikneb kahel korrusel ja eraldi ala on lastele ja noortele, s.h ala väikelastele ja beebidega vanematele, kus raamatud on madalatel riiulitel ja kastides. Koolilaste alale mahub terve klassitäie lastega mõnusalt tegutsema, meisterdama, raamatutest rääkima ja aktiivõppe tunde läbi viima. Lisaks mängude tuba, kus saab pidada ka tunde, tööalaseid kohtumisi jm. 2. korrusel on ka täiskasvanutele poolvaikne tsoon ajakirjanduse lugemiseks. 3. korrus on vaikne ala, mis võimaldab teha individuaaltööd ja grupitööd, huvitegevust, kogukondlikku tegevust. Vaiksel alal on ka raamatukoguhoidja sisetöö tegemise koht, kus saab täita ülesandeid, mida ei ole võimalik leti taga istudes teha (laenutusjärjekordade haldamine, töögraafikute koostamine, koolituste ettevalmistamine, lugejatega meili ja telefoni teel suhtlemine, raamatute töötlemine, kiletamine, parandamine, näituste ja ürituste ettevalmistamine jms).

Täna tehakse tihedat koostööd nii samas majas paikneva TERA kooli kui ka teiste ümbruskonna koolide ning lasteaedadega. Raamatukogu on linnaosa rahvale omaks saanud populaarne ja armastatud kooskäimise koht ja ruumid mõlemad korrusel on aktiivses kasutuses.