|
TARTU LINNAVOLIKOGU |
MÄÄRUS |
|
|
Tartu
|
10. juuni 2021. a. nr 140
|
Eluruumi tagamise teenuse osutamise kord |
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse paragrahvi 22 lõike 1 punkti 5 alusel ning arvestades sotsiaalhoolekande seaduse paragrahvi 14 lõiget 1, paragrahvi 41 ja 42.
1. peatükk
Üldsätted
§ 1. Reguleerimisala
(1) Määrusega kehtestatakse eluruumi tagamise teenuse taotlemise ja teenuse osutamise tingimused ja kord ning teenuse saaja kohustused.
(2) Määruses ettenähtud haldusmenetlusele kohaldatakse haldusmenetluse seadust, arvestades sotsiaalseadustiku üldosa seaduses sätestatud erisusi.
2. peatükk
Eluruumi teenuse taotlemine
§ 2. Eluruumi teenuse taotlemine
(1) Eluruumi tagamise teenust osutatakse juhtumikorralduse põhimõttel.
(2) Isiku abivajaduse hindamiseks ja juhtumiplaani koostamiseks tuleb pöörduda sotsiaal- ja tervishoiuosakonna elukohajärgse piirkonnakeskuse sotsiaaltöö spetsialisti poole.
(3) Eluruumi taotlemisel koostatavasse juhtumiplaani kantakse kõigi taotlejaga koos eluruumi kasutama asuvate isikute (perekonnaliikmete) andmed, täisealine perekonnaliige peab enda kohta juhtumiplaani kantud andmed ja soovi eluruumi kasutada kinnitama allkirjaga.
(4) Juhtumiplaani koostab sotsiaal- ja tervishoiuosakonna sotsiaaltöö spetsialist.
§ 3. Isiku vajaduste arvestamine
Eluruumi taotlemisel esitab ja põhjendab taotleja minimaalseid nõudeid eluruumile, mis lahendaksid tema ja ta perekonnaliikmete vajadused. Andmed tuleb esitada järgmiselt:
1) tubade arv;
2) veevärgi ja pesemisvõimaluse olemasolu, sealhulgas selle asukoht;
3) ahi- või muu kütteliik;
4) ligipääsetavus, sealhulgas korrus, lift, kaldtee.
§ 4. Teenuse saaja
(1) Sotsiaalteenusena on õigus eluruum saada isikul, kes ei ole sotsiaalmajanduslikust olukorrast tulenevalt võimeline enda ja oma perekonna vajadustele vastavat eluruumi tagama:
1) ebapiisavate füüsiliste võimete tõttu;
2) psüühilise erivajaduse tõttu;
3) sotsiaalse toimetulematuse tõttu;
4) madala või puuduva sissetuleku ja muu vara puudumise tõttu.
(2) Eluruum tagatakse isikule, kelle elukoht Eesti rahvastikuregistri kohaselt on Tartus.
3. peatükk
Eluruumi ja eluasemekulude suurus
§ 5. Keskmine Tartu kinnisvaraturu eluruumi suurus ja arvestuslik eluasemekulude suurus
(1) Keskmiseks Tartu kinnisvaraturu eluruumiks loetakse:
1) kööktuba suurusega 17 m2;
2) 1-toaline korter suurusega 29 m2;
3) 2-toaline korter suurusega 44 m2;
4) 3-toaline korter suurusega 61 m2;
5) 4-toaline korter suurusega 75 m2.
(2) Arvestuslikuks eluasemekulude suuruseks käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud eluruumi kohta loetakse:
1) 223 eurot kööktoa kohta;
2) 319 eurot 1-toalise korteri kohta;
3) 436 eurot 2-toalise korteri kohta;
4) 567 eurot 3-toalise korteri kohta;
5) 638 eurot 4-toalise korteri kohta.
§ 6. Minimaalne vajalik eluruum
(1) Eluruumi tagamise teenuse raames tagatakse isikule kas ahiküttega või muu küttega (keskküte, elektriküte) eluruum, kus peab olema iga perekonnaliikme kohta 6 m2 pinda ja lisaks 10 m2 pinda perekonna kohta.
(2) Isiku nõusolekul võib talle anda käesoleva paragrahvi lõikes 1 sätestatust väiksema eluruumi.
4. peatükk
Taotluse menetlemine
§ 7. Abivajaduse hindamine
(1) Abivajaduse hindamisel loetakse isiku ja temaga ühist eluruumi taotleva perekonnaliikme sissetulekute hulka kõik nende sissetulekud, välja arvatud sotsiaalhoolekande seaduse paragrahvi 133 lõikes 2 sätestatu.
(2) Abivajaduse hindamisel võetakse arvesse isiku ja temaga ühist eluruumi taotleva perekonnaliikme eluruumi taotlemisele eelneva kolme kuu keskmine netosissetulek, millest lahutatakse käesoleva määruse paragrahvis 5 sätestatud ja taotleja vajadustele vastava Tartu keskmise kinnisvaraturu korteri suurusele vastav eluasemekulu. Abivajadus on olemas, kui taotleja ja temaga ühist eluruumi kasutama asuvale pereliikmele jääb elamiseks vahendeid alla Riigikogu kehtestatud toimetulekupiiri.
(3) Abivajaduse hindamisel arvestatakse isiku kõiki reaalseid rahalisi kohustusi (võetud laenud, tasumisele kuuluvad trahvid, teiste ülalpidamiseks tehtavad põhjendatud kulud jm).
(4) Abivajadus on olemas ka juhul, kui taotlejale ja temaga ühist eluruumi kasutama asuvale pereliikmele jääb vahendeid rohkem kui Riigikogu kehtestatud toimetulekupiir, kuid taotlejal on ebapiisavad füüsilised võimed, psüühiline erivajadus või muu sotsiaalne toimetulematus, mistõttu ta ei ole võimeline enda ja oma perekonna vajadustele vastavat eluruumi tagama.
§ 8. Eluruumi tagamine muul moel
Kui isikule on võimalik tagada elukoht Tartu linna eluruumi kasutusse andmata, toetades teda muude sotsiaalteenuste ja -toetustega, eelistatakse isikule eluruumi leidmist kinnisvaraturult, abistades teda sobiva eluruumi leidmisel.
§ 9. Eluruumi andmise või eluruumi andmisest keeldumise otsustamine
(1) Eluruumi andmise otsustab sotsiaalhoolekande komisjon, kui on tuvastatud isiku abivajadus. Eluruumi andmisel arvestatakse isiku põhjendatud vajadustega ja Tartu linna omandis olevate eluruumide võimalustega. Isiku soovidega mittearvestamist tuleb põhjendada.
(2) Eluruumi andmise otsuses sätestatakse:
1) isiku nimi ja isikukood;
2) minimaalne vajalik eluruumi suurus ja nõuded eluruumile (tubade jaotus, veevärgi ja pesemisvõimaluse olemasolu ja asukoht eluruumis, kütteliik, ligipääsetavus, muud erivajadused) või eluruumi andmisel uueks perioodiks eluruumi aadress, kui isik jätkab sama eluruumi kasutamist;
3) eluruumi kasutusse andmise tähtaeg;
4) kohustus sõlmida eluruumi kasutamise leping neljateist päeva jooksul otsuse või pakkumise saamisest.
(3) Sotsiaalhoolekande komisjon keeldub eluruumi andmisest, kui
1) abivajaduse hindamise tulemusena ei tuvastata isiku abivajadust vastavalt käesoleva määruse paragrahvile 4 ja 7;
2) isik vajab abivajaduse hindamise tulemusena või muudest teada olevatest andmetest lähtuvalt lisaks eluruumile muid teenuseid ning tema toimetulek eluruumis ei ole muude teenuste või kõrvalise abiga võimalik.
(4) Eluruumi andmisest keeldumise otsuses sätestatakse:
1) isiku nimi ja isikukood;
2) põhjendused, miks isikule eluruumi andmisest keeldutakse;
3) sotsiaalhoolekande komisjoni seisukoht selle kohta, milline teenus või toetus võiks isiku abivajadusele vastata ning milliseid toiminguid peaks isik tegema talle sobivama teenuse või toetuse saamiseks.
§ 10. Tasu eluruumi kasutamise eest
Tasu eluruumi kasutamise eest seisneb eluruumi kasutamisega seotud kõrvalkulude (eelkõige tasu elektri, vee, prügiveo, kütte (välja arvatud ahiküttega eluruumi puhul), elamu hoolduse, halduse, kindlustuse ja putukatõrje) eest tasumises.
5. peatükk
Eluruumi kasutusse andmine ja kasutuse lõppemine
§ 11. Eluruumi kasutamise lepingu sõlmimine
(1) Sotsiaalhoolekande komisjoni otsuse alusel sõlmitakse isikuga esimesel võimalusel leping eluruumi kasutamiseks.
(2) Lepingu sõlmib linnavalitsuse linnavarade osakonna eluruumide teenistuse vanemspetsialist.
(3) Isikul on õigus loobuda talle kasutusse antavast eluruumist, põhjendades loobumist kirjalikult.
(4) Sotsiaalhoolekande komisjoni otsuses sätestatud nõuetele vastava vaba eluruumi puudumisel võetakse isik eluruumi vajajana ootele ja temaga sõlmitakse eluruumi kasutamise leping esimesel võimalusel.
§ 12. Eluruumist loobumine, lepingu sõlmimata jätmine või eluruumi kasutamata jätmine
(1) Kui isik loobub eluruumist põhjendatult, jääb ta eluruumi vajajana ootele ja talle tuleb teha uus ettepanek eluruumi kasutamise lepingu sõlmimiseks, pakkudes mõnda teist isiku vajadustele vastavat eluruumi.
(2) Põhjendatuks loetakse eluruumist loobumist eelkõige juhul, kui eluruum ei ole isikule sobiv lähtuvalt isiku füüsilisest või püühilisest erivajadusest.
(3) Kui isik loobub eluruumist põhjendamatult või ei ilmu lepingut sõlmima neljateist päeva jooksul vastava teate saamisest või ei asu eluruumi kasutama neljateist päeva jooksul lepingu sõlmimisest, loetakse eluruumi kasutusse andmise otsus kehtetuks.
(4) Eluruumi kasutusse andmise otsust ei loeta kehtetuks, kui isik ei ole lepingut sõlminud, kuid jätkab eluruumi kasutamist uues otsuses nimetatud tähtaja jooksul.
§ 13. Kohustused ja õigused eluruumi kasutamisel
(1) Eluruumi kasutamisel kohustub isik:
1) kasutama eluruumi vastavalt eluruumi kasutamise lepingu tingimustele;
2) kui elamus, kus eluruum asub, kehtivad elamu haldaja või muu isiku kehtestatud sisekorra- või ühiselureeglid, järgima sisekorra- või ühiselureegleid ja tagama, et seda teeksid tema perekonnaliikmed;
3) tasuma eluruumi kasutamise tasu;
4) mitte majutama eluruumis isikuid, keda ei ole eluruumi taotlemisel perekonnaliikmetena nimetatud;
5) mitte andma eluruumi allkasutusse;
6) rikete ja avariide avastamisel eluruumis või üldkasutatavates ruumides rakendama viivitamatult kõiki abinõusid nende kõrvaldamiseks ja kahju ärahoidmiseks ning teavitama kohe elamut hooldavat ettevõtet ja Tartu linna kõikidest avariidest;
7) teavitama soovist lõpetada eluruumi kasutamine enne lepingu tähtaja saabumist ja vormistama lepingu lõpetamine;
8) vabastama eluruumi lepingu lõppemisel seisukorras, mis vastab eluruumi tavapärasele kasutamisele, sealhulgas kolima eluruumist välja koos talle kuuluvate asjadega;
9) ilma linna eelneva nõusolekuta mitte võtma lemmiklooma.
(2) Eluruumi kasutamisel on isikul õigus:
1) eelneval kirjalikul kokkuleppel Tartu linnaga teha omal kulul eluruumi hooldus- ja remonditöid (põrandate, lagede värvimine, tapeedi vahetamine jm);
2) eelneval kirjalikul kokkuleppel Tartu linnaga teha omal kulul ruumide ümberplaneerimisi, seadmete ümberseadistamisi või -paigaldamisi (mööbel, köögiseadmed, vannitoaseadmed);
3) võtta lemmikloom üksnes linna nõusolekul.
§ 14. Eluruumi kasutamise õiguse lõppemine
Sotsiaalhoolekande komisjon võib teha otsuse isiku eluruumi tagamise teenuse lõpetamise kohta enne isikuga sõlmitud eluruumi kasutamise lepingu lõppemist, kui isik:
1) ei suuda eluruumi kasutada halvenevate füüsiliste võimete, süveneva psüühilise erivajaduse või sotsiaalse toimetulematuse tõttu;
2) ei täida eluruumi kasutamise lepingu tingimusi;
3) satub raviasutusse, kinnipidamisasutusse või ei saa muul põhjusel pikema aja vältel eluruumi kasutada.
6. peatükk
Rakendussätted
§ 15. Rakendussätted
(1) Tartu Linnavolikogu 11. septembri 2008. a määruse nr 97 "Tartu linna omandis olevate eluruumide kasutusse andmise kord" alusel tehtud otsus sotsiaaleluasemeteenuse vajajana arvele võtmise kohta kehtib ka pärast 1. oktoobrit 2021. a ning sobiva eluruumi vabanemisel otsustab sotsiaalhoolekande komisjon isikuga sõlmitava lepingu tähtaja ning kohustab isikut eluruumi kasutamise lepingu sõlmima neljateist päeva jooksul. Lepingu sõlmimisel juhindutakse käesolevast määrusest.
(2) Tartu Linnavolikogu 11. septembri 2008. a määruse nr 97 "Tartu linna omandis olevate eluruumide kasutusse andmise kord" alusel tehtud otsus eluruumi üürile andmiseks ning otsuste alusel sõlmitud sotsiaaleluruumi üürilepingud kehtivad kuni neis sätestatud tähtaja lõpuni senistel tingimustel.
§ 16. Määruse kehtetuks tunnistamine
Tartu Linnavolikogu 11. septembri 2008. a määrus nr 97 "Tartu linna omandis olevate eluruumide kasutusse andmise kord" tunnistatakse kehtetuks.
§ 17. Määruse jõustumine
Määrus jõustub 1. oktoobril 2021. a.