Tartu Linnavolikogu majanduskomisjoni 6. septembri 2023. a koosolekul tegi:
1) majanduskomisjon linnavalitsusele ettepaneku kaaluda jäätmehoolduseeskirja täiendamist nii, et oleks lubatud kompostri või biojäätmete mahuti ühiskasutus.
2) Mart Hiob ettepaneku tõsta korterite arvu, mille puhul on lubatud taotleda biojäätmete kogumismahutist loobumist, kuni 10 korteri peale (praegu on eelnõus kuni 4 korterit).
Kompostri või biojäätmete mahuti ühiskasutus
Kehtivas Tartu linna jäätmehoolduseeskirja (edaspidi JHE) § 4 lõikes 8 on sätestatud mahutite, sh biojäätmete mahutite ühiskasutuse tingimused. Jäätmevaldajad, kes soovivad kasutada ühismahutit, on kohustatud sõlmima omavahel kirjaliku ühismahuti kasutamise lepingu ja volitama ühte jäätmevaldajat sõlmima jäätmekäitluslepingut. Ühismahutit on lubatud kasutada üksnes kõrvuti asetsevatel kinnistutel või ühise õuealaga korter- ja ridaelamutes tekkivate jäätmete kogumiseks.
Kompostimisnõu (kompostri) ühiskasutus ei ole JHE hetkel sätestatud, kuid selle lubamine võib linnavalitsuse hinnangul olla lubatav kahel kõrvuti asetseval kinnistul.
Korterite arv kinnistul, mille puhul on lubatud taotleda biojäätmete kogumismahutist loobumist
Uuest aastast alates on biojäätmete liigiti kogumine kohustuslik kõikidel kinnistutel. Kodumajapidamistel on võimalik valida, kas korraldada biojäätmete kompostimine omal kinnistul või anda jäätmed üle vedajale, kes korraldab käitluse ise.
Linnavolikogu menetluses oleva JHE muutmise eelnõus on kompostimise piiriks toodud nelja korteriga kinnistud. Suurema arvu korteritega kinnistute puhul võib tekkida probleeme korteriomanike vahelise koostööga, samuti peaks kompostimisnõu (kompostri) maht olema piisavalt suur, et mahutada kõikide elanike biojäätmed ka talvisel perioodil.
Kompostimine on keerukam lahendus, kui biojäätmete veo tellimine. Kvaliteetse komposti valmistamiseks tuleb sellega pidevalt tegeleda, lisada tuleb vajadusel tugiaineid, talvel reeglina kompostimise protsess peatub jms. Probleemiks võib osutuda ka komposti kasutamine samal kinnistul.
Samas on võimalik, et Tartus leidub (öko)kogukondi, kes soovivad ühiselt biojäätmeid kompostida ning neil on olemas võimalused komposti kasutamiseks samal kinnistul.
Linnavalitsus nõustub Mart Hiobi ettepanekuga. Muudatuse kohaselt ei pea kuni kümne korteriga (k.a) kinnistul olema biojäätmete kogumismahutit juhul, kui köögi- ja sööklajäätmed kompostitakse JHE § 16 kohaselt samal kinnistul ning linnavalitsuse linnamajanduse osakonnalt on saadud selleks nõusolek.
Mõlemad muudatused on sätestatud eelnõu § 1 punktis 4 määruse § 4 lõike 41 muutmise ettepanekus.
Linnavalitsuse ettepanek eelnõu muutmiseks
Seoses korterite arvu suurendamisega kinnistul, kus kompostimine on lubatud, on oluline, et kompostimisnõu (kompostri) maht oleks piisav, et mahutada kõikide elanike biojäätmed, sh ka talvisel perioodil, kui kompostimise protsess on peatunud.
Lähtudes eeltoodust teeb linnavalitsus ettepaneku muuta eelnõu § 1 punktis 4 määruse § 4 lõike 43 sõnastust ja anda köögi- ja sööklajäätmete tekkekohal kompostimise nõusoleku andmisel õigus hinnata kompostimisnõu (kompostri) mahu piisavust. Komposter peaks mahutama vähemalt kasutajate kolme kuu biojäätmete koguse. Kompostimisnõu (kompostri) mahu ebapiisavus ooleks üheks nõusolekus andmisest keeldumise aluseks.