Tartu Linnavalitsuse ettepanekud
1. Renoveerida Tartu I Muusikakooli klassiruume, maksumus 44 200 eurot. Katteallikas: investeering "õppeinventar" 24 200 eurot ja muusikakooli omatulud 20 000 eurot. Linnavalitsus esitab ettepaneku teha lisaeelarvega ümberpaigutus õppeinventari investeeringu ja muusikakooli omatulude arvelt ruumide renoveerimiseks. Renoveerimisega parandatakse õpetajate töötingimusi, ruumide helipidavust, ventilatsiooni ja valgustust.
2. Võtta kasutusele kultuuriosakonna 2023. aasta projektide kasutata vahendid summas 353 165 eurot. Katteallikas: projektide tulud. Pärast lisaeelarve esialgset menetlust on selgunud kultuuriosakonnas eelmise aasta projektide kasutamata vahendid, mis soovitakse muudatusettepanekuga kasutusele võtta.
3. Kooliruumide remondiks 160 000 eurot, katteallikas: varade müük. Vahendid suunatakse kooliruumide (Descartes'i Kool, Hansa Kool, Kivilinna Kool ja Veeriku Kool) tingimuste parendamiseks.
Eesti 200 fraktsiooni ettepanekud
1. Võtta lisaeelarvest välja Südalinna Kultuurikeskusele planeeritud investeeringu suurendamine mahus 339 000 eurot, vabanenud vahendid suunata jalgrattateede põhivõrgu rajamiseks 306 196 eurot ning laenukoormuse vähendamiseks -23 804 eurot.
Arvestades projekti kiiret eelarve kasvu ja praegust majanduslikku ebakindlust, soovib fraktsioon projekteerimisele eraldatud vahendeid kärpida ning võtta aega, et hinnata projekti teostatavust ja kulutõhusust enne täiendavate vahendite eraldamist.
Linnavalitsuse seisukoht: ei toeta. Südalinna Kultuurikeskusele lisaeelarvega planeeritud vahendid ei suurenda investeeringuks kavandatud eelarve mahtu, kasutusele võetakse 2023. aastal kasutamata (kuid planeeritud) vahendid.
2. Jalgrattateede põhivõrgu rajamise investeeringu mahu taastamine, 306 196 eurot. Katteallikas: Südalinna Kultuurikeskus.
Jalgrattateede võrgustiku laiendamine on keskkonnasäästliku ja tervisliku liikuvuse toetamiseks hädavajalik. Linna arengukavas on see märgitud kui prioriteetne projekt, mis edendab aktiivset transporti ja vähendab liikluskoormust. Projekt toob pikaajalisi kasusid nii linnaelanike tervisele kui ka keskkonnale.
Linnavalitsuse seisukoht: ei toeta. Jalgrattateede võrgustiku rajamine algab 2024. a kavandatust hiljem seoses riikliku toetusmeetme hilisema avamisega, st käesoleval aastal ei ole võimalik kavandatud mahus töid teha.
Südalinna Kultuurikeskusele lisaeelarvega planeeritud vahendid ei suurenda investeeringuks kavandatud eelarve mahtu, kasutusele võetakse 2023. aastal kasutamata (kuid planeeritud) vahendid.
3. Veeriku Kooli arhitektuurivõistluse läbiviimine, 100 000 eurot. Katteallikas: elektrigeneraatorite paigaldamine.
Haridusasutuste infrastruktuuri arendamine on kriitilise tähtsusega, et tagada nooremale põlvkonnale kaasaegsed ja soodustavad õpitingimused. Veeriku Kooli arendamine võimaldab luua innovatiivse ja funktsionaalse õppekeskkonna, mis toetab hariduse kvaliteedi tõusu ning kohaliku kogukonna arengut. Arhitektuurivõistluse edasilükkamine pikendab kogukonnale hädavajaliku koolihoone remonti.
Linnavalitsuse seisukoht: ei toeta. Veeriku Kooli arhitektuurikonkurss on kavandatud läbi viia 2025-2028 eelarvestrateegia perioodil. Detailplaneeringu koostamine on kavandatud aastatel 2024-2025.
Elektrigeneraatorite paigaldamist ei ole võimalik kasutada katteallikana, eelarve mahus on tööd planeeritud ja ettevalmistamisel, osaliselt on lepingud sõlmitud. Ühtlasi on investeering oluline energia julge- ja valmisoleku tagamiseks.
4. Hansa Kooli remonttööde läbiviimine, 90 000 eurot. Katteallikas: elektrigeneraatorite paigaldamine. Hansa Kooli remont on vajalik, et parandada õppehoone füüsilist seisukorda ja tagada õpilaste ning õpetajate ohutus. Õppeasutuse infrastruktuuri ajakohastamine aitab tõsta õppekvaliteeti ja muudab kooli atraktiivsemaks potentsiaalsetele õpilastele ja nende vanematele.
Linnavalitsuse seisukoht: toetab osaliselt. 2024 kaetakse hoones vajaduspõhiselt aknad päikesekaitsekiledega ning investeeritakse kooli õuealal sportimisvõimaluste loomisesse vastavalt koolipere soovidele. Linnavalitsus toetab ettepanekut osaliselt tehes alternatiivse katteallikaga ettepaneku suunata kooli remonttöödeks 40 000 eurot. Elektrigeneraatorite paigaldamise investeering oluline energia julge- ja valmisoleku tagamiseks.
5. Võtta eelarvest välja investeering "Kultuuripealinn 2024 tegevused parkides", 38 800 eurot. Katteallikas: laenukoormuse vähendamine.
Tartu 2024 kultuuripealinna tegevused on olulised linna kultuurilise elu edendamiseks, kuid nende rahastamine peaks olema rangelt planeeritud ja eelarvestatud. Lisaraha eraldamine väljaspool algset eelarvet seab ohtu linna finantsstabiilsuse, eriti kui arvestada praegust majanduslikku ebakindlust. Ettepanek vähendada linnaeelarvest eraldatavaid täiendavaid vahendeid ning keskenduda olemasoleva eelarve tõhusamale kasutamisele.
Linnavalitsuse seisukoht: ei toeta. Investeering, mille raames korrastatakse parke, on juba töös ning kasutusele võetakse 2023. aastal kasutamata (kuid planeeritud) vahendid.
6. Võtta eelarvest välja investeering "elektrigeneraatorite paigaldamine", 246 600 eurot. Katteallikas: suunata Hansa Kooli remonttöödeks 90 000 eurot, Veeriku Kooli arhitektuurivõistluseks 100 000 eurot, laenukoormuse vähendamine -56 600 eurot.
Elektrigeneraatorite paigaldamine võib küll tõsta linna valmisolekut võimalike elektrikatkestuste korral, kuid arvestades selle projekti kõrget maksumust ja teisi pakilisemaid vajadusi, tuleks kaaluda alternatiivseid lahendusi või projekti mastaabi vähendamist. Ettepanek lükata investeerimisvajadus järgmisele aastale.
Linnavalitsuse seisukoht: toetab osaliselt. Elektrigeneraatorite paigaldamiseks on tööd planeeritud ja ettevalmistamisel, osaliselt on lepingud sõlmitud. Investeering on oluline valmisoleku tagamiseks arvestades maailmas toimuvat.
Veeriku Kooli arhitektuurivõistluse korraldamine on planeeritud 2025-2028 eelarvestrateegia perioodi. Hansa Kooli remonttöid linnavalitsus toetab osaliselt pakkudes välja alternatiivse katteallika.