Asi: Welcome

Seisund: Lõpetatud
Asja number: VP-15-0076
Menetlev üksus: Tartu linnavalitsuse ettevõtluse arengu osakond
Vastutav töötaja: Siim Espenberg
Sari: 19-2 Välisprojektidega seotud dokumendid (s.h. projektitaotlused- ja muudatused, väljamaksetaotlused, aruanded, hankedokumendid ja kirjavahetus)
Viide: Kirjavahetuse toimik
Teema: Welcome
Registreeritud: 07.06.2015

Projekt






Lühikokkuvõte


Teadus- ja uurimistegevusel on suur tähtsus Euroopa linnade majandusele, mistõttu on ülikoolidel ja muudel uurimisasutustel väga oluline mõju linnaarengule, eriti keskmise suurusega ülikoolilinnades.

Ülikoolide tähtsus ei piirne linna tasemega, vaid neil on laiem regionaalne ja majanduslik mõju. Ülikooliharidusega inimesed on kvalifitseeritud tööjõuks nii ülikoolilinna enda kui ka väljaspool linna tegutsevatele ettevõtetele, samuti saavad ettevõtted kasu ülikoolidest lähtuvast tehnosiirdest. Lisaks on ülikoolid ja muud akadeemilised asutused ise olulised tööandjad. Samuti on neil tähtis roll kultuurielu keskustena, mis omakorda tõstab veelgi linna (ja kogu regiooni) atraktiivsust kõrgelt kvalifitseeritud tööjõu seas. Kõik see tähendab, et ülikoolilinnadel on suured eelised võrreldes linnadega, kus ülikooli pole.

Samas on praegusel ajal ka ülikoolilinnad vastamisi tõsiste väljakutsetega. Keskmise suurusega ülikoolilinnad on siiani peamiselt toetunud oma lähiregiooni(de)st pärit tudengitele. Kahjuks on aga paljudes Euroopa piirkondades rahvaarv langemas ja toimub kiire rahvastiku vananemine.

Eelnevast tulenevalt on nii ülikoolide kui ka ülikoolilinnade jaoks võtmetähtsusega küsimus, kuidas olla atraktiivsemad kaugemalt (riigi kaugematest piirkondadest, mujalt Euroopast või isegi teistest maailmajagudest) pärit tudengitele, teadlastele ja kvalifitseeritud tööjõule. See on raske ülesanne, sest konkureerida tuleb Euroopa suurlinnadega, mis on loomulikeks tõmbekeskusteks noortele ja nutikatele inimestele. Esiteks on vaja saavutada see, et tudengid, teadlased ja noored professionaalid jõuaksid keskmise suurusega ülikoolilinna ja teiseks on vaja luua selline elu- ja ettevõtluskeskkond, et inimesed tahaksid sellesse linna jääda pikemaks ajaks.

Tulemuse saavutamiseks on vaja tihedat koostööd linnavalitsuse, ülikooli(de) ja ettevõtjate vahel. Kirjeldatud probleem hõlmab kolme peamist aspekti:

1. Kuidas suurendada linna ja ülikooli atraktiivsust (ligitõmbamisvõimet)?
- linna ja ülikooli(de) ühise turundusstrateegia arendamine
- ülikooli(de) õppeprogrammide (sh võõrkeelsete) arendamine ja uuendamine

2. Kuidas paremini integreerida välistudengeid ja -teadlasi?
- välistudengitele ja -teadlastele mõeldud teenuste arendamine, ühte kohta koondamine ja reklaamimine
- vajaliku info pakkumine sobivas võõrkeeles
- bürokraatlike protsesside lihtsustamine jne

3. Kuidas siduda välismaalastest ülikoolilõpetajaid kohaliku tööturuga?
- praktikavõimaluste pakkumine
- ettevõtlikkuse arendamine

Käesoleva projekti eesmärgiks on vahetada rahvusvahelisi kogemusi ja arendada välja soovitusi, kuidas käsitleda ja lahendada eelpooltoodud küsimusi. Projekti partneriteks on keskmise suurusega ülikoolilinnad ja ühiselt välja töötatavad lahendused on kasuks ka teistele sarnastele linnadele Euroopas. Kõige selle juures on väga oluliseks juhtmõtteks ülikoolilinnade arendamise regionaalmajanduslik mõõde.


Eesmärgid


Projekti esimese faasi eesmärgiks on kaardistada partnerite kogemused ja valmistada ette taotlus projekti põhitegevuseks (teine faas).


Tegevused


Olulisemateks tegevusteks on
- projekti juhteksperdi külaskäik kõikidesse partnerlinnadesse, et koguda infot partnerite seniste kogemuste kohta, kogutud info vormistatakse ülevaatlikuks analüüsiraportiks;
- osalemine projekti avakohtumisel ja lõpuseminaril;
- oluliste kohalike osapoolte kaardistamine, keda kaasata projekti teises faasis;
- koostöö juhtpartneri, juhteksperdi ja teiste partneritega, et ette valmistada asjakohane tegevuskava, mille elluviimiseks esitada taotlus projekti teise faasi käivitamiseks.


Tulemused


Peamisteks oodatavateks tulemusteks on
* rahvusvaheliste kogemuste vahetamine;
* rahvusvahelise koostöö areng ja kontaktivõrgustiku laienemine;
* täistaotlus projekti teise faasi käivitamiseks.


Maksumus


8 666 EUR

Tartu kohustused


1 300 EUR

Toetus


7 366 EUR

Kellele taotlus esitatakse


URBACT-i programm

Millise programmi / meetme raames


URBACT III

Juhtpartner


Magdeburgi linn (Saksamaa)
Dr Klaus Puchta, +49 171 5509958, puchta@ob.magdeburg.de

Partnerid


1. Tartu linn
2. San Sebastian (Hispaania)
3. Aalborg (Taani)
4. Braga (Portugal)

Juht


Siim Espenberg

Algus- ja lõpptähtaeg


01.09.2015 - 31.03.2016

Osakond


EVO

Projekti lõpetamise põhjus


Finantseerija lükkas tagasi

Show details for Asja sisukordAsja sisukord
Hide details for Asja sisukordAsja sisukord