Asi: Looduse välipraktikad Tartu Tamme Gümnaasiumi õpilastele 2014/2015

Seisund: Lõpetatud
Asja number: VP-14-0023
Menetlev üksus: Tartu Tamme Gümnaasium
Vastutav töötaja: Pille Liivamägi
Sari: 19-2 Välisprojektidega seotud dokumendid (s.h. projektitaotlused- ja muudatused, väljamaksetaotlused, aruanded, hankedokumendid ja kirjavahetus)
Viide: Kirjavahetuse toimik
Teema: Looduse välipraktikad Tartu Tamme Gümnaasiumi õpilastele 2014/2015
Registreeritud: 17.02.2014

Projekt






Lühikokkuvõte


Tartu Tamme Gümnaasiumi kõigi õppesuundade (loodus-, meditsiin-, tehnoloogia ja humanitaarsuunad) gümnasistidele viiakse looduslaagrina läbi 11 mitmepäevast praktikat. Projekti kulud hõlmavad õpilaste majutamist, toitlustamist ning transporti looduskeskustes vm. Projekt on otseselt seotud kooli õppekava täitmisega.


Eesmärgid


* Mitmekesiste looduse välipraktikate läbiviimine Tartu Tamme Gümnaasiumi (TTG) kõigi õppesuundade (loodus-, meditsiin-, tehnoloogia ja humanitaarsuunad) gümnasistidele (http://www.tamme.tartu.ee/kool/).
* Viia looduslaagrina läbi 11 mitmepäevast praktikat, kus õpilased määravad ja õpivad põhjalikult tundma Eesti erinevate koosluste levinumaid liike (taimed, seened, loomad), käivad igapäevastel õppekäikudel looduses, omandavad välitööde metoodika ning analüüsivad looduskeskkonna seisundit ja loodusliku, tehnoloogilise ja sotsiaalse keskkonna seoseid.
* Edendada õpilaste praktilist looduse- ja pärandkultuuri tundmist ning keskkonnaharidust, lõimida erinevaid õppeaineid: loodusteadused omavahel ning humanitaar-, sotsiaal- ja tehnoloogiavaldkonna õppeained loodusteadustega.
* Tagada TTG loodusteadusliku süvaõppe traditsioonide kvaliteetne jätkumine (algus Tartu V KK, 1966; praktikad on siiani regulaarselt toiminud) ja kaasajastamine.
* Tagada võimalus Eesti loodusliku mitmekesisuse praktiliseks õppeks ja keskkonnateadlikkuse edenemiseks olenemata õpilaste majanduslikest võimalustest.
* Toetada riikliku õppekava üldpädevuste, loodusainete valdkonnapädevuste ja kaasaegse lähenemisviisi (uurimuslik õpe, tihe seostatus igapäevaelu ja reaalse loodusega) saavutamist.
Arvulisteks näitajateks on välipraktikatel koolitatud õpilaste (planeeritavalt erinevatel praktikatel kokku 229) ning läbiviidud praktikate arv (planeeritavalt 11), kvaliteedinäitajaks tagasiside õpilastelt.


Tegevused


Seenepraktika loodussuuna õpilastele (10.kl)
Ökoloogia ja keskkonnakaitse praktika loodussuunale (11.kl)
Botaanika talvepraktika loodussuuna õpilastele (10.kl)
Botaanika suvepraktika loodussuunale (10.kl)
Zooloogia suvepraktika loodussuunale (11.kl)
Keskkonnafüüsika ja majanduse praktika tehnoloogiasuunale (10.kl).
Keskkonnakeemia praktika tehnoloogiasuunale (11.kl)
Ravimtaimede suvepraktika meditsiinisuunale (10.kl)
Keskkonna ja kultuurilugu – 1. humanitaarsuunale (10. kl)
Keskkonna ja kultuurilugu – 2. humanitaarsuunale (11. kl)
Eesti maastike ja geoloogia õpperetk loodussuunale (10.kl)


Tulemused


Ca 35 Tartu Tamme Gümnaasiumi (TTG) õpilast tunnevad ligikaudu 35 kübarseeneliiki ning on tutvunud Lõuna-Eesti taimekooslustega sügisel.
Ca 35 TTG õpilast on omandanud ökoloogilise välitöö sooritamise ja vormistamise kogemuse, õppinud koguma erinevaid andmeid veekogu kvaliteedi analüüsimiseks ning leidma nende seoseid keskkonnakaitsega. Õpilased on tutvunud Emajõe Suursoo kaitseala (Peipsiääre LKA) ja selle keskkonnakaitse põhimõtetega.
Ca 35 TTG õpilast tunneb levinumaid kodumaiseid puu, põõsa, sambliku- ja samblaliike (kokku ca 35) ning omab ettekujutust talviste koosluste eripäradest.
Ca 35 Tartu Tamme Gümnaasiumi (TTG) õpilast tunnevad ligikaudu 100 kodumaist rohttaimeliiki, on koostanud herbaariumi ning tunnevad taimeliikide määramise (sh virtuaalsete määrajate abil) ning herbaariumi koostamise põhimõtteid. Lisaks on tutvunud taimekooslustega ning mõne matkatarkusega.
Ca 35 Tartu Tamme Gümnaasiumi (TTG) õpilast tunnevad kodumaa levinumaid lülijalgsete (enamasti putuka-) rühmi ja liike, on rühmatööna koostanud putukakogu, teostanud veeselgrootute uurimist, tunnevad ca 10 levinumat linnuliiki nende laulu järgi ning teavad putukate püüdmise ja putukakogu valmistamise põhimõtteid.
Ca 35 Tartu Tamme Gümnaasiumi (TTG) õpilast omavad ettekujutust keskkonnafüüsikaliste mõõtmiste teostamisest välitingimustes, on uurinud piirkonna majandusgeograafilisi näitajaid ning seostanud need keskkonnakaitse ja tehnoloogilise keskkonnaga. Esitatakse rühmaaruanne.
Ca 35 Tartu Tamme Gümnaasiumi (TTG) õpilast omavad ettekujutust keskkonnakeemiliste mõõtmiste teostamisest, on uurinud kaevanduspiirkonna keskkonnaprobleeme ning seostanud need keskkonnakaitse ja tootmisprotsesside tehnoloogilise arenguga.
Ca 24 Tartu Tamme Gümnaasiumi (TTG) õpilast tunnevad ligikaudu 50 kodumaist rohttaimeliiki, sh võimaluste piires ravimtaimi. Õpilased tunnevad taimeliikide määramise ning ravimtaimede kogumise, kuivatamise ja säilitamise põhimõtteid.
Ca 35 Tartu Tamme Gümnaasiumi (TTG) õpilast on praktiliste tegevuste käigus analüüsinud looduse ja inimese vahelisi suhteid ning vastastikuseid mõjutusi Eesti ühes pärandkultuuriliselt ja looduslikult omapärasemas piirkonnas ja väljendanud seda loominguliste tegevuste kaudu, tutvunud põhjalikumalt looduslikult ja kultuuriliselt eripärase Eesti piirkonnaga ning süvenenud looduskaitse tekkeloosse.
Ca 35 Tartu Tamme Gümnaasiumi (TTG) õpilast on praktiliste tegevuste käigus analüüsinud looduse ja inimese vahelisi suhteid ja vastastikuseid mõjutusi Eesti ühes teises (vt 10.kl samanimeline praktika) kultuuriliselt ja looduslikult eripärases piirkonnas, väljendanud seda loominguliste tegevuste kaudu, tutvunud põhjalikumalt looduslikult ja kultuuriliselt eripärase Eesti piirkonnaga ning kogunud rahvapärimust.
Ca 35 õpilast on omandanud ülevaate Eesti maastikutüüpidest lõuna-põhja joonel ning seostanud teoreetilisi teadmisi Eesti geoloogiast tegelikkuses nähtu ja kogetuga, aga ka Eesti taimekoosluste kujunemisega ja keskkonnakaitsega.



Maksumus


9 787 EUR

Tartu kohustused


549 EUR

Toetus


9 238 EUR

Kellele taotlus esitatakse


Sihtasutus Keskkonnainvesteeringute Keskus

Millise programmi / meetme raames


Keskkonnateadlikkuse programmi raames

Juhtpartner


Tartu Tamme Gümnaasium

Partnerid



Juht


Urmas Tokko Tartu Tamme Gümnaasium, õpetaja

Algus- ja lõpptähtaeg


03.09.2013 - 02.07.2015

Osakond


HO allasutus

Projekti lõpetamise põhjus


Edukalt lõpetatud

Show details for Asja sisukordAsja sisukord
Hide details for Asja sisukordAsja sisukord