Tartu linnale kuulub kinnistu Aleksandri tn 41 // 43 üldpinnaga 1721 m2, millest territooriumi suurusega ca 700 m2 ja sellel paiknevat elamut kasutab mittetulundusühing Säästva Renoveerimise Infokeskuse Tartu Ühendus (SRIK). Ülejäänud territooriumit üldpinnaga ca 1021 m2 on kasutab territooriumit tasuta kasutamise lepinguga kuni 31.10.2022 Karlova kogukonnaaiana Karlova Selts.
SRIK kasutab 28.09.2007 sõlmitud hoone tasuta kasutamise lepingu nr 186 alusel Aleksandri 41 hoonet üldpindalaga 172,9 m² ja selle juurde kuuluvat territooriumi üldpindalaga 700 m2. Tartu Linnavalitsuse 13.06.2017 korralduse nr 615 punktide 1.1 ja 1.2 alusel pikendati Aleksandri 41 hoone tasuta kasutamise lepingu tähtaega kuni 30.06.2022 ning lepingu punktis 5.1.1 ette nähtud kohustuse täitmise tähtaega samuti kuni 30.06.2022. Kasutajal on kohustus taastada kasutatav hoone säästva renoveerimise infokeskuseks ja korrastada hoone juurde kuuluv territoorium. SRIK ei ole lepinguga võetud kohustusi täitnud.
SRIK on viimase 15 aasta jooksul teinud puumajas, mis mis on miljööväärtuslik hoone Karlova miljööväärtuslikul alal, ehitustöid koolituste ja restaureerimislaagrite käigus. Korrastatud on kogu maja sokkel, restaureeritud kaks tänavapoolset akent ja pandud uus ajalooline välisuks, mitmes kohas seintes on asendatud palke ja toestatud seinu ning teise korruse vahelagi. Teisel korrusel on konstruktsioonidele mõjuva raskuse vähendamiseks võetud lahti ahjud ja välja veetud katuslae täidis. Kokkuvõttes ei ole 15 aasta jooksul hoones olulisi parendusi tehtud ning hoone on tänaseks avariiohtlikus seisukorras.
SRIK on saanud oma tegevusele toetust Tartu linnalt, Eesti Kultuurkapitalilt, Muinsuskaitseametilt ja kultuuriministeeriumilt, varem ka Kodanikuühiskonna Sihtkapitalilt (sotsiaalse ettevõtluse toetus avatud puutöökoja asutamiseks), kohaliku omaalgatuse programmist ning Keskkonnainvesteeringute Keskuselt. Praktikat sisaldavate koolituste jaoks on neist kohtadest võimalik endiselt raha taotleda, kuid mitte katta hoone renoveerimise kulusid.
SRIK ei näe võimalust taotleda rahalist toetust suuremas linnas oleva hoone ehitustöödeks, sest sellist tegevust toetav meede puudub. Küll on jätkuvalt võimalik saada toetust töötubade ja kursuste korraldamiseks, mille käigus konkreetset hoonet etapiviisiliselt korrastatakse.
SRIK kinnitab, et hoone etapiviisiline taastamine SRIKi poolt on aastatepikkune töö. Jätkamisel peab SRIK vajalikuks muuta seatud eesmärki hoone täieliku renoveerimise asemel hoone restaureerimiseks. SRIKi hinnangul tuleks esmajärjekorras lõpetada tänavaäärse fassaadi korrastamine, mille tegemata osa kehv seisukord häirib linlasi. SRIKi poolt korraldavate koolituste, töötubade ja restaureerimislaagrite käigus on võimalik jätkata akende, laudise ja uste restaureerimist ning värvimistöid. Samas hoone seinapalkide ja katusekonstruktsiooni renoveerimine ning teiste suuremahuliste tööde tegemine ei ole ühingule jõukohane.
SRIKi hinnangul oleks kohe vaja toestada sarikad, lammutada korstnapitside lahtiste tellistega osad ja katta ka hoovipoolne katuseosa presendiga. Nendeks töödeks on võetud hinnapakkumised, kuid võimekus tööde rahastamiseks ja tegemiseks puudub. Vajalike tööde tegemata jätmisel laguneb niigi varisemisohtlik puumaja veelgi ning on ohuks sinna omavoliliselt sisenejatele. SRIK hoonet ei kasuta ja käib territooriumit hooldamas (niitmas) ca 2 korda suve jooksul. Lepingu esemest on kasutusel eelkõige kõrvalhoone, so betoonkonstruktsiooniga kuur ja lahtine katusealune, kus hoitakse vanamaterjali (teiste majade uksed, aknad, voodrilauad jm puitmaterjal, mida soovijatele ringlusse antakse või ka müüakse). Muuhulgas on seal ka lammutatavatest majadest muinsuskaitse poolt säilitamiseks määratud detailid (nt Tartu muinsuskaitsealalt Lossi tn 20 ja J. Kuperjanovi tn 7 hoonest).
SRIKi andmetel tegutsevad nad muuhulgas Aparaaditehases asuvas restaureerimiskeskuses, kus nad pakuvad restaureerimistellimustööde teenust. Restaureerimiskeskus ühendab endas avatud töökoja, tervikliku restaureerimisteenuse ja teavitustöö koolituste ja töötubade näol. Ruume vajavad nad vaid vanamaterjali säilitamiseks ja tõdevad, et Aleksandri 41 kuur ei ole selleks sobiv oma niiskuse tõttu.
Krundi suurem hoovipoolne osa, üldpindalaga 1021 m2, on Karlova kogukonnaaiana Karlova Seltsi kasutuses. Seal on peenrad, viljapõõsad ja -puud, lõkkekoht ning ka SRIKiga koostöös rajatud savist pitsaahi koos varjualusega. SRIKi krundiosas olevast kaevust võetakse kastmisvett ja aiatööriistade hoidmiseks kasutatakse ühte kuuridest. Seltsi andmetel tegutseb kogukonnaaias kuni 10 inimest, kellest mõned elavad ka linna teistes piirkondades. Sündmusi ega muid ühistegevusi ei ole viimasel kahel aastal korraldatud ja hetkel ka ei planeerita seda teha.
SRIK ja Karlova Seltsi on avaldanud soovi, et Aleksandri tn 41/43 jääks avalikku kasutusse, mis eeldab senise lasteaia autoparkla rajamise plaanist loobumist ning krundil asuva hoone etapiviisilist restaureerimist.
SRIK ja Karlova Selts esitasid 25.08.2022 ühispöördumise koos tegevuskavaga kinnistul Aleksandri 41/43 aastatel 2023-2025. SRIKi pöördumine, tegevuskava ning Aleksandri maja ja aia kasutamise plaan on lisatud märkustesse.
Iga-aastaselt on planeeritud tegevusteks aprillist maini Karlova kogukonna kevadtalgud, Karlova päevade üritus kogukonnaaias ning SRIKi ja Karlova Seltsi ühised krundi ja hoone korrastustalgud. Juunis ja juulis planeeritakse hoone põhikonstruktsioonide ehitustöid, mille kulud, ca 40 000 eurot aastas kataks linn, õpperingkäiku ehitusel ning Karlova kogukonnaaia suvepidu. Augustist oktoobrini on planeeritud Karlova kogukonnaaia sügistalgud, SRIKi õuetöötuba ning vanamaterjali varjupaiga inventuur koos avaliku tutvustusega. Planeeritud tegevused on mahus 1 kuni 2 päeva, v.a hoone põhikonstruktsioonide ehitustööd, milleks on planeeritud 1 kuu aastas.
Aleksandri 41 hoone on tänaseks halvas seisukorras. Tänavapoolne katus on kaetud presendiga, hoovipoolse katuse eterniit on lagunemas ja vajaks samuti veekahjustuste peatamiseks presendiga katmist. Hoone on SRIKi hinnangul varisemisohtlik ja vajaks toestamist, sh ka korstnad, kuid ühingul puudub võimakus esialgsete hädapärast tööde teostamiseks. Hoone ohutuse tagamine ja edasine säilitamine on võimalik vaid linnavalitsuse rahalisel toetuse abil. SRIKi hinnangul peaks linn järgmisel kolmel aastal eraldama igal aastal hoone renoveerimistöödeks 40 000 eurot. Tõenäoliselt ei piisa 120 000 eurost kogu hoone renoveerimiseks vaid see on oluliselt suurem. SRIKil endal väidetavalt puuduvad rahalised vahendid hoone korrastamiseks ja nad eeldavad, et hoone korrastab täies mahus linn.
SRIKi tegevuse jätkumine tagatud Aparaaditehases asuvates ruumides. Helika lasteaial on pikka aega olnud probleem lapsevanemate sõidukite parkimiskorraldusega, mis tagaks lapsevanematele võimaluse lapsi lasteaeda tuua. Ainuke reaalne võimalus parkimisprobleemi lahendamiseks on Aleksandri 41/43 kinnistu baasil. Linnaaianduse edendamiseks on Tartus linnas mitmeid muid võimalusi, nt Tartu Maheaed, Emajõe Aed, Aparaaditehase aed. Sealjuures toetab linn Emajõe Aia tegevusi.
Lähtuvalt eeltoodust ning tulenevalt asjaoludest, et Aleksandri 41 hoone on varisemisohtlikus seisukorras ja selle renoveerimine kulu tuleks kanda täies mahus linnal, samuti arvestades asjaolu, et SRIKi ning linnaaianduse tegevuste jätkumine on võimalik ilma Aleksandri 41/43 kinnistut kasutamata, ei ole lepingute pikendamine põhjendatud.