EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
ISTUNGI PROTOKOLLI KANTAV OTSUS |
|
Tartu
|
17. mai 2022. a. nr LV-IP-0100 |
Linnavolikogu otsuse "Loa andmine projektis "Tartu lasteaed Tähtvere rekonstrueerimine" osalemiseks" esitamine |
Võttes aluseks Tartu linnavara eeskirja § 9 lg 2, Tartu Linnavolikogu
o t s u s t a b:
1. Lubada Tartu Linnavalitsusel osaleda projektis "Tartu lasteaed Tähtvere rekonstrueerimine" mis esitatakse Riigi Tugiteenuste Keskusele taotlusvooru "Kohaliku omavalitsuse hoonete energiatõhusaks muutmine" meetme raames.
2. Projekti heakskiitmisel summas 6 200 000 eurot, finantseerida projekti tegevusi summas 5 363 000 eurot.
3. Otsus jõustub
Õiend
Tartu Linnavalitsuse istungi protokolli kantava otsuse eelnõu "Linnavolikogu otsuse "Loa andmine projektis "Tartu lasteaed Tähtvere rekonstrueerimine" osalemiseks" esitamine " juurde
Projekti nimi
Tartu lasteaed Tähtvere rekonstrueerimine
Lühikokkuvõte
Tartu Lasteaed Tähtvere avati 1981. aastal. Lasteaias on avatud 14 rühma (sh. osad erivajadustega lastele). Õppeaastal 2021/2022 käib lasteaias 222 last ja asutuses töötab 55 inimest. Kogu hoone vajab rekonstrueerimist (siseruumid, katus, avatäited, küttelahendus jne.). Vajadus on soojustada fassaad/välispiirded, rajada uued tehnosüsteemid, sealhulgas elektri- ja küttesüsteemid ning ventilatsioonisüsteem, millega tagatakse rühmaruumides lastele tervislik sisekliima. Praegune puudulik ventilatsioon tekitab palavuse- ja õhupuuduse tunnet, higistamist, nina- ja kurgu limaskestade ärrituvust (liiga kuiva ruumiõhu puhul on tekkinud lastel ninaverejooks), peavalu ja peapööritust ning keskendumisraskusi. Ventilatsiooni väljaehitamisega parenevad alljärgnevad tegurid: õhutemperatuur, õhu niiskus, gaasid, tolm, aurud ja õhu liikumiskiirus. Normidele vastav sisekliima toetab vaimset ja füüsilist töövõimet ning kogu kesknärvisüsteemi ja minimaliseerib häirivad lõhnad. Oluline on suvisel perioodil ventilatsiooniõhu jahutus (soojustagastus).
Hoone on ehitatud rohkem kui 40 aastat tagasi, senine praktika tõestab, et nii vana hoonet ei ole otstarbekas renoveerida osade viisi. Hoone summaarse tarbitud energiate kaalutud erikasutuse (KEK) ja energiatõhususarvu (ETA) osas on väga suur erinevus näitab, et hoone reaalne energiakasutus erineb oluliselt tüüpilise kasutuse tingimustest ja põhiline erinevus tuleneb puudujäägist sisekliima tagamisele kulutatud energias. Hoone ventilatsioonilahendus ei taga lasteaia ruumides nõuetekohast õhuvahetust.
Eesmärk ja alleesmärgid
Eesmärgiks on energiatõhususe parandamine ja nõuetele vastava sisekliima tagamine, mis võimaldab jätkata Tartu elanike vajadustele ja ootustele ning lasteaia tugevale kogemustega juhtimissüsteemile ja turvalise töö- ning õpikeskkonna võimalustele vastava kvaliteetse ja kaasava alushariduse pakkumist.
Tegevused
Projekti raames teostatakse lasteaiahoones vajalikud rekonstrueerimistööd, mis aitavad kaasa hoone energiatõhususe parandamisele. Soojustatakse katus ja välispiirded, rekonstrueeritakse küttesüsteem, ventilatsioon ja elektrisüsteem. Töödega parandatakse hoone energiatõhusust, mis väljendub hoone energiatarbimise vähenemises. Kohustuslik on rajada hoonesse soojustagastustega sundventilatsioon. Täpne (abikõlblike) tööde loetelu selgub tellitud energiaauditist.
Energiatõhususe tööde tulemusel peab kogu hoone vastama vähemalt määrusele "Hoonete energiatõhussusarvude piirväärtusele" (lasteaia puhul 165 kWh/(m²·a; kilovatt-tundi hoone köetava pinna ruutmeetri kohta).
Tulemused
Teostatud rekonstrueerimistööde järgselt on hoone õppetööks igati sobiv, vastab kehtestatud nõuetele, on ülalpidamises võimalikult vastupidav ja kauakestev ning ülalpidamiskulud on võimalikult madalad. Hoone vastab lasteaiahoonele kehtestatud erinõuetele. Ruumides on tagatud ohutus, nõuetele vastav heliisolatsioon, õhuvahetus, temperatuur, valgustus, sobilik tehnosüsteemide paigutus ning muud tervisekaitsest tulenevad nõuded. Rekonstrueerimise tulemusena saavutatakse märkimisväärne energiasääst võrreldes varasemaga.
Eelarve
Projekti kogumaksumus 6 200 000 eurot
Tartu linna omaosalus 5 363 000 eurot
Toetus Tartu linnale 837 000 eurot
Eelarve peamiste kululiikide lõikes
Rekonstrueerimistööd - 6 200 000 eur
Rahastaja
Riigi Tugiteenuste Keskus
Kohaliku omavalitsuse hoonete energiatõhusaks muutmine (III voor)
Partnerid
Projekti juhtpartner ja tema kontaktid: LVO
Projekti koordinaator: Kunnar Jürgenson
Projektijuht ja tema kontaktandmed: Marek Treufeldt marek.treufeldt@tartu.ee; 52 59832
Projekti meeskonnaliikmed ja nende tööülesanded: Marek Treufeldt, Priit Metsjärv, Aino Kallavus
Projekti seos linn arengudokumentidega
Tartu linna arengukava 2018-2025
Haridusasutuste muutmine nüüdisaegsemaks ja turvalisemaks
Haridusasutuste füüsilise keskkonna kaasajastamine, vastavalt investeeringukavale ja eelarvestrateegiale. Munitsipaalkinnisvara (koolide, lasteaedade jt hoonete) energiatõhususe parandamine.Munitsipaalharidusasutuste võrgu korrastamine vastavalt vajadustele.
Tähtajad
Projekti esitamine: hiljemalt 27.06.2022
Projekti elluviimine: 27.06.2022 - 26.06.2025