EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
ISTUNGI PROTOKOLLI KANTAV OTSUS |
|
Tartu
|
09. mai 2022. a. nr LV-IP-0083 |
Tartu Linnavolikogule määruse "Kommunaalkulude tõusu toetus huviharidust ja huvitegevust pakkuvatele ühingutele ja kultuuriühingutele 2022. aastaks" eelnõu esitamine |
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lõike 1 punkti 5 alusel.
§ 1. Reguleerimisala
Määrus reguleerib 2022. aasta suvel ühekordse toetuse taotlemist ja toetuse andmist Tartu linnas lastele ja noortele ning eakatele huviharidust ja huvitegevust pakkuvatele ning kultuuri valdkonnas tegutsevatele juriidilistele isikutele eesmärgiga leevendada kommunaalkulude märkimisväärset tõusu.
§ 2. Toetuse taotlemisele ja toetuse kasutamise kontrollimisele rakenduvad õigusaktid
Käesoleva määruse kohase toetuse taotlemisele ja toetuse andmise menetlemisele ning toetuse kasutamise üle järelevalve teostamisele kohaldatakse Tartu linna eelarve koostamise, täitmise ja finantsjuhtimise korra sätteid, arvestades käesoleva määruse erisusi.
§ 3. Toetuse saaja
(1) Toetust saab taotleda juriidiline isik, kes on saanud toetust aastateks 2021 ja 2022 vähemalt ühe järgmise õigusakti alusel:
1) Tartu Linnavolikogu 10. juuni 2010. aasta määruse nr 11 "Eraõiguslikele spordiklubidele ja spordikoolidele toetuse andmise kord" alusel;
2) Tartu Linnavolikogu 30. juuni 2011. aasta määruse nr 38 "Kultuuriühingutele ja noorte huvitegevuse ühingutele toetuse andmise kord" alusel;
3) Tartu Linnavolikogu 30. juuni 2011. aasta määruse nr 39 "Erahuvikoolidele toetuse andmise kord" alusel;
4) Tartu Linnavolikogu 1. juuli 2021. a määruse nr 145 "Huvihariduse ja huvitegevuse tegevustoetus 2022. aastaks" alusel või
5) Tartu Linnavolikogu 17. aprilli 2019. a määruse nr 59 "Kultuuri valdkonna toetused" 2. peatüki 2. või 3. jao (kultuuriprogrammi toetus või kolmeaastane kultuuritegevuse toetus) alusel.
(2) Toetuse saamiseks:
1) peab juriidiline isik üürima tegevuse läbiviimiseks ruume või rajatisi lepinguga, mis on sõlmitud vähemalt üheks aastaks, või olema vastavate ruumide või rajatiste omanik ja
2) juriidilisel isikul peab olema punktis 1 nimetatud lepingust või omandist tulenevalt kohustus tasuda ruumide kasutamise eest kommunaalkulusid.
§ 4. Toetuse määr ja abikõlblikud kulud
(1) Toetust saab taotleda, kui taotleja kommunaalkulud suurenesid perioodil 2021. a novembrist kuni 2022. a jaanuarini võrrelduna perioodiga 2020. a novembrist kuni 2021. a jaanuarini kokku vähemalt 20% võrra.
(2) Toetust antakse kuni kahekordses kulude suurenemise ulatuses, toetuse ülemmäär on 5000 eurot ühe taotleja kohta.
(3) Abikõlblikud on järgmised kommunaalkulud:
1) elektrikulu;
2) küttekulu;
3) käibemaks juhul, kui toetuse saaja ei ole käibemaksukohuslane.
§ 5. Taotlemine
(1) Toetuse taotlus esitatakse Tartu linnaportaalis perioodil 20. juuni kuni 8. juuli 2022. a.
(2) Toetuse taotluses tuleb esitada järgmised andmed:
1) ruumide või rajatiste kasutamise leping või tõendid nende omaniku staatuse kohta;
2) 2020. a novembri kuni 2021. a jaanuari kommunaalkulud kululiikide ja kuude kaupa koos kulu tõendavate dokumentidega;
3) 2021. a novembri kuni 2022. a jaanuari kommunaalkulud kululiikide ja kuude kaupa koos kulu tõendavate dokumentidega;
4) vajadusel muud olulised andmed.
§ 6. Toetuse taotluste hindamine
(1) Toetuse taotluste hindamiseks moodustab kultuuriosakonna juhataja hindamiskomisjoni.
(2) Hindamiskomisjon analüüsib kulude abikõlblikkust ja teeb ettepaneku toetuse suuruse kohta, arvestades eelarveliste vahendite olemasoluga ning vajadusega toetada võimalikult paljusid taotlejaid.
(3) Lähtuvalt eelarve võimalustest võib toetust anda taotletust väiksemas summas. Toetuse vähendamisel vähendatakse kõigi taotlejate toetusi proportsionaalselt samas mahus.
§ 7. Toetuse andmine
Toetuse andmise otsustab linnavalitsus.
§ 8. Määruse kehtetuks tunnistamine
Tartu Linnavolikogu 1. juuli 2021. a määrus nr 144 "Huvihariduse ja huvitegevuse täiendav toetus 2021. aasta suveks" tunnistatakse kehtetuks.
Õiend
Tartu Linnavalitsuse istungi protokolli kantava otsuse eelnõu "Tartu Linnavolikogule määruse "Kommunaalkulude tõusu toetus huviharidust ja huvitegevust pakkuvatele ühingutele ja kultuuriühingutele 2022. aastaks" eelnõu esitamine " juurde
Tartu linn on lisaeelarvesse planeerinud 90 000 eurot huvihariduse ja -tegevuse ning kultuuri valdkonna koostööpartneritele erakorralisest energiahindade tõusust põhjustatud kommunaalkulude tõusu hüvitamiseks. Käesolev määrus sätestab toetuse taotlemise ja andmise põhimõtted, määrus põhineb Tartu linna eelarve koostamise, täitmise ja finantsjuhtimise korrast tuleneval linnalt toetuse saamise loogikal.
Kultuuriosakond uuris koostööpartneritelt energiakulude keskmise kasvu kohta ning kiirele testküsitlusele vastas 33 ühingut (kultuur ja huviharidus ja -tegevus kokku). Ühingute energiakulude kasv keskmiselt võrreldes 2021. aastaga oli vastuste hinnangu põhjal 30%. Vastanud 33 ühingul kokku oli lisakulu võrreldes aasta varasemaga 41 636 eurot kuus ehk kolme kuu kohta nimetatud 33 ühingul 124 908 eurot. Kokku tegutseb valdkonnas ca 160 ühingut.
Toetatakse 2021. a novembri kuni 2022. a jaanuari eest tasutud kommunaalkulude suurenemist võrreldes perioodiga 2020. a november kuni 2021. a jaanuar. 2021. a novembri kuni 2022. a jaanuari eest tasutud kommunaalkulud peavad olema suurenenud vähemalt 20% võrreldes 2020. a novembri kuni 2021. a jaanuari eest tasutud kommunaalkuludega. Abikõlbulikeks kommunaalkuludeks loetakse elektri- ja küttekulu.
Taotlusvoor avatakse juuni keskel ning taotlusi saab esitada kolm nädalat. Kuna taotluses tuleb esitada juba tehtud kulutuste kohta dokumendid, siis on toetuse taotluse täitmine lihtne. Kultuuriosakonna sisene hindamiskomisjon kontrollib taotluste nõuetele vastavust ning teeb linnavalitsusele ettepaneku toetuse suuruse kohta.
Toetust saab taotleda Tartu linnaportaali kaudu ning taotlusvormi koostades on silmas peetud, et see oleks võimalikult lihtne ning loogiline. Kuna toetus arvutatakse reaalsete kuludokumentide alusel, siis aruandluskohustust toetuse saamisega ei kaasne.
Käesoleva määrusega tunnistatakse muuhulgas kehtetuks Tartu Linnavolikogu 1. juuli 2021. a määrus nr 144 "Huvihariduse ja huvitegevuse täiendav toetus 2021. aasta suveks", mis on tänaseks aktuaalsuse kaotanud ja realiseerunud.