EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
ISTUNGI PROTOKOLLI KANTAV OTSUS |
|
Tartu
|
02. märts 2022. a. nr LV-IP-0034 |
Tartu Linnavolikogu otsuse "Sillale nime määramine" eelnõu esitamine |
Võttes aluseks kohanimeseaduse § 5 lg 1 p 3 ja lg 4, § 6 lg 2, Tartu Linnavolikogu 9. juuni 2005. a määruse nr 116 "Kohanimede määramise kord" § 3 lg 1 p 3, Tartu Linnavolikogu
o t s u s t a b:
1. Määrata Tartu linna Kesklinna ja Ülejõe linnaosa ühendavale (asukoht näidatud otsusele lisatud asendiplaanil) sillale nimeks ......................
2. Otsus jõustub vastuvõtmisele järgneval päeval.
3. Käesoleva otsuse peale võib esitada Tartu Linnavolikogule vaide haldusmenetluse seaduses sätestatud korras 30 päeva jooksul, arvates otsusest teadasaamise päevast või päevast, millal oleks pidanud otsusest teada saama või esitada kaebuse Tartu Halduskohtule halduskohtumenetluse seadustikus sätestatud korras 30 päeva jooksul arvates otsuse teatavakstegemisest.
Õiend
Tartu Linnavalitsuse istungi protokolli kantava otsuse eelnõu "Tartu Linnavolikogu otsuse "Sillale nime määramine" eelnõu esitamine " juurde
Käesoleva eelnõuga tehakse ettepanek määrata ametlik kohanimi seni Võidu sillana tuntud sillale. Võidu sild sai oma praeguse nime 1965. aastal Tartu Linna Töörahva Saadikute Nõukogu Täitevkomitee 7. mai otsusega nr 149, otsuse aluseks oli Suure Isamaasõja veteranide ettepanek võidupüha 20.-nda aastapäeva tähistamiseks.
Kohanimeseaduse § 5 lg 4 järgi määrab ühe omavalitsusüksuse territooriumile jäävale nimeobjektile kohanime kohaliku omavalitsuse üksus. Kohanimeseaduse § 3 lg 7 p 1 kohaselt on kohanime määramine kohanime panek ametliku nimeta nimeobjektile.
Kohanimeseaduse § 3 lg 2 kohaselt on ametlik kohanimi nimeobjektile õigusaktiga määratud kohanimi või kohanimenõukogu otsusega kinnitatud kohanimi. Mitteametlik kohanimi on kohanimi, mida ei ole õigusaktiga määratud või kohanimenõukogu otsusega kinnitatud. Kohanimeregistri andmetel on Võidu sild (registris nimetatud kui Võidusild) mitteametlik kohanimi.
Kohanimeseaduse § 6 lõike 2 kohaselt määratakse kohanimi kohanimemääraja õigusaktiga. Õigusakt, millega kohanime määratakse, peab sisaldama vähemalt järgmisi andmeid:
1) kohanimi (olemasolul nii põhi- kui ka rööpnimi);
2) nimeobjekti liik;
3) nimeobjekti asukoha kaart, välja arvatud juhul, kui on esitatud nimeobjekti identifitseeriv tunnus nimeobjekti andmeid põhiandmetena pidavas riigi andmekogus ja selle andmekoosseisus on vastav ruumikuju olemas.
Kuna Võidu sild on saanud endale nime läbi punaarmee veteranide ettepaneku, anda sillale Suures Isamaasõjas saavutatud võidu 20. aastapäeva auks nimi ja tänapäeval ei ole Tartus enam nõukogude okupatsiooniajast jäänud kohanimetusi, on põhjendatud Võidu silla nime muutmine (ametliku kohanime määramine).
Arvestades Tartu ajalugu, meie linna tähtsust Eesti kultuurile, teadusele, haridusele ja riiklikule kasvamisele, on sobilik anda sillale nimi, mis tähistab Eesti rahva lugu, Tartu vaimu ja väärtusi ning meie väärikat kohta eestlaste südames. Tartu linn ei peaks ega tohiks olla linnaks, mille linnasüdames on punaarmee võite ja samas punaarmee ning okupatsioonivõimude poolt sooritatud terrorit ja ülekohut tähistavaid maamärke.
Arvestades 24. veebruaril alanud Venemaa Föderatsiooni agressiooni ja toime pandud sõjakuritegusid Ukrainas, on saanud sõna „võit“ veelkordseks kinnituseks ja tähenduseks ülekohtust ja vägivaldsusest, mida üks kuritegelik režiim iseseisvust ja vabadust hindava Ukraina riigi ja rahva vastu toime on panemas. Sellistele võitudele Tartu tunnustust ei jaga ning pühib unustusse ka võidud aastakümnete tagant, mis meie riigile ja rahvale hävingu tõid.
Sillale uue nime leidmiseks korraldatakse avalik nimekonkurss. Tartu ja tartlased leiavad Võidu sillale uue ja väärika nime.