Asutuse nimetus: | Tartu Linnavolikogu |
Koosoleku pidaja: | Keskkonnakomisjon |
Reg nr: | 3 |
Kuupäev: | 12.01.2022 |
Kellaaeg: | 17:00 - 19:25 |
Toimumise koht: | Tartu, raekoda |
Juhataja: | Mart Hiob |
Protokollija: | Marys Piller |
Osalejad: | Nikolai Männik, Martin Ottas, Andrus Punt, Alipi Borin, Laura Danilas, Armen Šahbazjan, Kristel Birgit Potsepp, Mart Hiob, Priit Jagomägi, Mati Malm, Tanel Tein, Irja Alakivi, Olev Raju osales kirjalikult |
Puudusid: | Loone Ots, Eino Erkki Johannes Rantanen |
Kutsutud: | abilinnapea Gea Kangilaski, linnamajanduse osakonna teedeteenistuse juhataja Oleg Lužetski, Erakonna Eestimaa Rohelised esindaja Johanna Maria Tõugu, volikogu esimees Tõnis Lukas, volikogu liige Toomas Kapp, linnasekretär Jüri Mölder, ruumiloome osakonna linnaplaneerija Indrek Ranniku, ruumiloome osakonna liikuvusspetsialist Aksel Part |
Seisund: | Allkirjastatud |
Sarja indeks: | 1-3 Linnavolikogu alatiste komisjonide protokollid |
Failid: | LVK_KEK_Protokoll_2022_00003.asice ( 86 kb ) |
TARTU LINNAVOLIKOGU
KESKKONNAKOMISJON KOOSOLEKU PROTOKOLL |
|
Tartu |
12. jaanuar 2022. a. nr 3 |
Päevakord:
1. Ülikooli tänava muudetud projekt
2. Tartu Linnavolikogu otsuse „Aleksandri tn 8 ja Aleksandri tn 8a detailplaneeringu
vastuvõtmine ja avalikule väljapanekule suunamine“ eelnõu
3. Väike kaar 33 krundi detailplaneeringu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise
aruande eelnõu avalikustamine
4. Ujula tänava pikenduse uuringu lähteülesanne
5. Kohapeal algatatud küsimused
Irja Alakivi tegi ettepaneku lisada päevakorda punkt, et tuleb tutvustada keskpargi kohta 2018.a tehtud dendroloogilist uuringut ja see ka linlastele kättesaadavaks teha. Mart Hiob vastas, et keskparki ja südalinna kultuurikeskust puudutavaid uuringuid palutakse linnavalitsusel komisjonile tutvustada tervikliku ülevaatena, kui vastav materjal on ette valmistatud.
1. Ülikooli tänava muudetud projekt
Linnamajanduse teedeteenistuse juhataja Oleg Lužetski andis ülevaate Ülikooli tänava muudetud projektist ja vastas komisjoni liikmete küsimustele. Ta selgitas, et Ülikooli tänava projekt sai parandatud vastavalt majanduskomisjoni ja keskkonnakomisjoni ettepanekutele. Jalgratastele kavandatakse 4 parklat, bussidele 3 parkimiskohta, autode parkimine toimub piki tänavat.
Mart Hiob teatas, et tema ettepanek oli, et jalgrataste parkimiskohad võiksid olla rohkem juurdepääsude lähedal. Kui suviti kohti puudu jääb, siis ilmselt tuleb ruumi juurde leida.
Mart Hiob küsis, kas on vaja autoliikluse kahte pöörderada Riia tänavale.
Oleg Lužetski vastas, et liiklusloendust on tehtud enne ja pärast projekteerimist, kahte rada on kindlasti vaja ja see vastab liiklusloendusele.
Tõnis Lukas küsis, kas tuleks kõne alla busside parkimiskohtade kasutamine autodele päevasel ajal, kui busse seal eriti ei pargi.
Oleg Lužetski vastas, et ettepanek on hea, võime arutada, kuidas seda korraldada.
Mart Hiob täiendas, et ehitusprojekti see ei mõjuta, seda saab liikluskorraldusega reguleerida.
Toomas Kapp toetas antud projektlahendust.
Komisjon võttis info teadmiseks.
2. Tartu Linnavolikogu otsuse „Aleksandri tn 8 ja Aleksandri tn 8a detailplaneeringu
vastuvõtmine ja avalikule väljapanekule suunamine“ eelnõu
Kuulati abilinnapea Gea Kangilaski ettekannet. Ta andis planeeringust ülevaate ja selgitas, et tegemist on väga vana detailplaneeringuga, millega linn on olnud sunnitud arendaja soovil kohtus käima kuni riigikohtuni välja. Kohus leidis, et linna tahtmatus vastu võtta seda detailplaneeringu lahendust on õigusvastane. Kaebaja on korduvalt linnavalitsuse poole pöördunud ja nõudnud kohtuotsuse täitmist, millega viivitamine võib linnale kaasa tuua suure rahatrahvi, 100 000 eurot.
Linnasekretär Jüri Mölder andis kohtuasja kohta täiendavaid selgitusi. Ta rääkis, et arendaja etteheited linna suunas olid oluliselt mitmekesisemad. Kogu vaidlus taandus lõpuks tegelikult sellele, kas planeeringuga kavandatud uus hoone võib tulevikus hakata linnal takistama lasteaia arendamist Aleksandri 10 krundil. Kohus leidis, et see argument ei pädenud ja Tartu linna kohustati detailplaneering sellises lahenduses vastu võtma. Mis aga ei tähenda, et seda peaks sellisel kujul ka kehtestama. Planeeringu avaliku väljapaneku ajal on võimalik esitada ettepanekuid, mille läbi saab lahendust muuta.
Mart Hiob teatas, et ka tema tutvus kohtulahendiga, kuid ei leidnud selles nõuet planeering sellisel kujul vastu võtta. Ta on seisukohal, et praegune planeeringu lahendus ei vasta üldplaneeringule, see ei ole kvaliteetne ja ei loo head elukeskkonda.
Jüri Mölder selgitas, et huvitatud isik ei ole nõus planeeringut muutma ning ta märkis, et otsuse eelnõud on võimalik täiendada selles osas, mida oleks vaja enne kehtestamist ära teha.
Mart Hiob tegi ettepaneku täiendada detailplaneeringu vastuvõtmise otsust selgitusega, et vastuvõtmine toimub kohtuotsuse alusel ning enne kehtestamist vajab planeeringulahendus veel muudatusi.
Irja Alakivi esitas küsimuse, kas seda on võimalik suunata ekspertiisi? Ta oli seisukohal, et tegemist ei ole hea planeeringuga, sademevee lahendused ei ole säästvad, haljastuslahendused ei ole säästvad, kogu ehitise alt väljajääv pind on kavandatud kõvakattega.
Mart Hiob vastas, et kohus ekspertiisi rohkem ette ei näinud.
Gea Kangilaski kinnitas, et linnavalitsus püüab Mart Hiobi ettepaneku otsusesse sisse viia. Sõnastus arutatakse läbi nii linnasekretäri kui ettepaneku tegijaga.
Mart Hiob teatas, et ta on teinud arengu- ja planeerimiskomisjonis palju ettepanekuid Aleksandri tn 8 ja 8a krundi detailplaneeringu lahenduse parandamise kohta, kellel on huvi, võib need saada.
Komisjon võttis info teadmiseks, linnavalitsusel paluti lisada komisjoni ettepanek otsusesse.
3. Väike kaar 33 krundi detailplaneeringu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise
aruande eelnõu avalikustamine
Kuulati abilinnapea Gea Kangilaski ettekannet, vastuseid küsimustele ja komisjoni liikmete arvamusi.
Detailplaneeringu algatas volikogu 2020. aasta jaanuaris. Huvitatud isik AS Tartu Mill soovib jätkata pikaajaliselt väljakujunenud asukohas oma tootmistegevust ning saada ehitusõigust tootmishoonete laiendamiseks ning uute viljamahutite rajamiseks olemasoleva hoonestuse ja raudtee vahelisele alale. Muu hulgas võimaldab uute tehnoloogiate kasutuselevõtt vähendada veoautode liikluskoormust. Eelnõus on selgitatud erinevaid keskkonnamõjusid, eeskätt müra normtaseme saavutamiseks välja toodud erinevad meetmed. Analüüsitud ka teisi keskkonnamõjusid, nt mõju õhukvaliteedile, visuaalset mõju.
Mart Hiob tegi ettepaneku, et linnavalitsusel püüelda selle poole, et saavutada koostöös arendajaga mürapiirtasemest madalamad tasemed. Ka piirtasemel müra on lähedalasuvatele elanikele väga häiriv.
Komisjon võttis info teadmiseks.
4. Ujula tänava pikenduse uuringu lähteülesanne
Mart Hiob selgitas, et Ujula tänava autotee pikendamine oli suur vaidlusküsimus üldplaneeringu koostamisel. Ujula tänava inimesed on väga autotee pikendamise vastu. Linn on teinud ettepaneku, et võtab ja analüüsib seda uuesti ning koostab uuringu lähteülesande.
Abilinnapea Gea Kangilaski sõnul pöördusid kohalikud elanikud kohtusse, sest olid seisukohal, et ei ole piisavalt alternatiive kaalutud.
Indrek Ranniku tutvustas ruumiloome osakonna välja töötatud lähteülesande tööversiooni.
Aksel Part tutvustas autoliikluse modelleerimist ja analüüsi, mis lähtub linna deklareeritud liikumisviiside jaotuse eesmärkidest, st autoliikluse osakaalu vähendamisest.
Irja Alakivi küsis, kas me ehitame autoliiklusele või kergliiklusele orienteeritud linna.
Aksel Part vastas, et soovime vähendada autoliikluse osakaalu liikumisviiside hulgas.
Gea Kangilaski selgitas, et Kvissentali tuleb uus asum, millele on vaja ligipääsuteid.
Irja Alakivi oli arvamusel, et ligipääsuteed on olemas ja piisaks kergliiklusteest. Oleks inimeselähedasem ehitada sinna kool, võimla, lasteaed ja siis hakata mõtlema lammialale.
Mart Hiob selgitas, et üldplaneeringuga on need paika pandud, kus on hoonestusalad ja kus mittehoonestusalad ja praegu uuritaksegi seda, kuidas neid siduda olemasolevate aladega.
Aksel Part ütles, et see on hea tähelepanek ja kindlasti uuringus arvestatakse sellega.
Komisjon võttis info teadmiseks ja otsustas, et kui lähteülesanne valmib ja käib linnavalitsuse istungilt läbi, edastatakse info volikogu kantseleile, kes omakorda edastab selle komisjoni liikmetele ettepanekute tegemiseks.
5. Kohapeal algatatud küsimused
Irja Alakivi tegi ettepaneku edastada kõigile komisjoni liikmetele dendroloogi hinnang keskpargi kohta. Ta oli seisukohal, et suuri puid ei peaks maha võtma, park on perspektiivne. Ta tegi ettepaneku keskpark rekonstrueerida kultuuripealinna aastaks.
Mart Hiob selgitas, et praegu on enamus volikogust pooldanud kultuurikeskuse ehitamist keskparki ja me ei saa seda protsessi tagasi pöörata. Haljastuse säilitamise kõrval on otsuse tegemisel kaalutud ka teisi inimühiskonnale vajalikke väärtusi.
Komisjon võttis info teadmiseks. Otsustati pühendada vähemalt üks koosolek, kus räägitakse keskpargi ja südalinna kultuurikeskuse küsimustest. Linnavalitsus valmistab teema ette ja siis on võimalik ettepanekuid teha.
Mart Hiob | |
Koosoleku juhataja |
Marys Piller Protokollija |