Akti väljaandja: | Tartu Linnavalitsus |
Akti liik: | Istungi protokolli kantav otsus |
Teema: | Tartu Linnavolikogule määruse "Tartu raamatukogutöötaja stipendium" eelnõu esitamine |
Reg. number: | LV-IP-0062 |
Seisund: | Lõpetatud |
Koostamise kp: | 30.03.2021 |
Koostaja: | Anneli Apuhtin |
Ettekandja: | Marleen Viidul |
TARTU LINNAVALITSUS | |
ISTUNGI PROTOKOLLI KANTAV OTSUS | |
Tartu |
30. märts 2021. a. nr LV-IP-0062 |
Tartu Linnavolikogule määruse "Tartu raamatukogutöötaja stipendium" eelnõu esitamine |
KUULATI: | Marleen Viiduli ettekannet |
OTSUSTATI: |
1. kiita heaks ja esitada linnavolikogule määruse "Tartu raamatukogutöötaja stipendium" eelnõu;
2. ettekandjaks linnavolikogus määrata abilinnapea Asko Tamme. |
Juhataja: | |
Protokollija |
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lõike 1 punkti 5 alusel.
§ 1. Tartu raamatukogutöötaja stipendium
(1) Tartu raamatukogutöötaja stipendium (stipendium) on Tartu linna ja sihtasutuse Tartu Kultuurkapital koostöös välja antav stipendium, mille eesmärk on toetada Tartu linna raamatukogutöötajate võimalusi erialasel enesetäiendamisel, akadeemilise, tehnilise ja kutsealase pädevuse arendamisel, kogemuste ja teadmiste omandamisel ja vahetamisel ning rahvusvahelise suhtluse ja kontaktide laiendamisel, et kasvatada raamatukogu võimekust kultuuriruumi ja kodanikuühiskonna edendajana.
(2) Stipendium antakse stipendiumi taotlemisele järgnevaks kalendriaastaks vastavalt eelarve võimalustele. Stipendiumi suurus ühe taotleja kohta on vähemalt 500 eurot.
(3) Stipendium on ette nähtud Tartu linna raamatukogutöötajale:
1) õppereisil, täienduskoolitusel, erialasel seminaril, konverentsil, meistriklassis ja kursustel osalemiseks;
2) tööalase teadus- või uurimistööprojekti ettevalmistamiseks või läbiviimiseks.
(4) Stipendiumit võib kasutada osalustasuks, transpordi- ja majutuskulu katmiseks ning päevarahaks või muudeks stipendiumiga kavandatava tegevusega seotud kulude kandmiseks.
§ 2. Stipendiumi taotlemise aeg
(1) Sihtasutus Tartu Kultuurkapital teavitab avalikkust stipendiumi taotlemise võimalusest ning stipendiumi andmise tingimustest hiljemalt kuu aega enne taotluse esitamise tähtpäeva.
(2) Stipendiumi taotlus tuleb esitada 1. novembriks Tartu linnaportaalis sihtasutusele Tartu Kultuurkapital.
§ 3. Stipendiumi taotlemine
(1) Stipendiumit võib taotleda füüsiline isik, kes on Tartu linnas asuva ja tegutseva raamatukogu (sh raamatukogu, mis tegutseb üldhariduskooli või muu õppeasutuse või muu era- või avalik õigusliku isiku koosseisus) töötaja olenemata raamatukogu omandivormist.
(2) Stipendiumi taotluses peavad olema esitatud:
1) taotleja kontaktandmed;
2) taotletav summa;
3) lühikokkuvõte taotleja erialasest tööst raamatukogus;
4) stipendiumi taotlemise eesmärk ja oodatav mõju;
5) tegevuste kirjeldus (sealhulgas kavandatavad järeltegevused) ning nende vajaduse põhjendus;
6) eelarve.
(3) Stipendiumit ei saa taotleda juba toimunud tegevusteks.
§ 4. Stipendiumikomisjon
Sihtasutuse Tartu Kultuurkapital juhataja moodustab stipendiumikomisjoni, kuhu kuuluvad üks Tartu Linnavalitsuse esindaja, üks Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu esindaja, üks Tartu Oskar Lutsu nimelise Linnaraamatukogu esindaja, üks Tartu Ülikooli raamatukogu esindaja, üks Tartu Linnavolikogu kultuurikomisjoni esindaja ja üks sihtasutuse Tartu Kultuurkapital nõukogu esindaja. Stipendiumikomisjoni võib vajadusel kaasata valdkonna eksperte.
§ 5. Taotluste hindamine ja stipendiumi andmine
(1) Stipendiumikomisjon võrdleb esitatud taotlusi ning võtab taotluse hindamisel arvesse järgmisi asjaolusid:
1) taotleja senine erialane tegevus raamatukogunduses;
2) taotluse põhjendatus ja vastavus käesoleva määruse paragrahvis 1 sätestatud eesmärgile;
3) tegevuste täpsus, selgus ja optimaalsus ning eelarve läbimõeldus;
4) taotleja valmidus uute teadmiste ja oskuste omandamiseks ning kontaktide laiendamiseks;
5) tegevuse mõju raamatukogunduse arengule;
6) kavandatavate järeltegevuste mõju.
(2) Lähtuvalt Tartu linna eelarves stipendiumi jaoks ette nähtud raha hulgast, käesoleva määruse paragrahvi 1 lõikes 2 nimetud piirsummast ja taotluste hindamise tulemusest teeb stipendiumikomisjon otsuse stipendiumi saajate ja stipendiumi suuruse kohta iga saaja osas. Stipendiumi suurus lähtub põhjendatud kuludest ning võib olla iga stipendiumi saaja osas erinev.
(3) Tingimustele vastavate taotluste puudumisel või juhul, kui taotluste tase on stipendiumikomisjoni hinnangul liiga nõrk, võib jätta stipendiumi välja andmata.
§ 6. Stipendiumi saaja kohustused ja stipendiumi väljamaksmine
(1) Stipendiumi saaja kohustub:
1) kinnitama, et järgib käesolevas määruses sätestatud nõudeid;
2) kasutama stipendiumi taotluses ja käesolevas määruses sätestatud eesmärgi päraselt;
3) tagastama stipendiumi, kui stipendiumiga kavandatud tegevus jääb ellu viimata.
(2) Stipendium makstakse välja pärast lõikes 1 nimetatud kinnituse andmist stipendiumi saajaga kooskõlastatud ajal ühes osas.
(3) Stipendiumi saaja kohustub esitama stipendiumi kasutamise aruande Tartu linnaportaali kaudu sihtasutusele Tartu Kultuurkapital hiljemalt ühe kuu jooksul pärast stipendiumi kasutamise lõppu.
§ 7. Stipendiumi tagasinõudmine
Sihtasutusel Tartu Kultuurkapital on õigus nõuda stipendiumi osaliselt või täies mahus tagasi maksmist, kui:
1) stipendiumi saaja ei kasutanud stipendiumit sihtotstarbeliselt;
2) stipendiumi saaja ei ole esitanud nõuetekohast aruannet;
3) stipendiumi saaja on stipendiumi taotlemisel esitanud valeandmeid;
4) tegevust, mille jaoks stipendium eraldati, ei toimunud;
5) muudel põhjendatud juhtudel.
Stipendium on ette nähtud Tartu linna raamatukogude töötajatele õppereisidel, täienduskoolitustel, erialastel seminaridel, konverentsidel, meistriklassides ja kursustel osalemiseks; tööalase teadus- või uurimistööprojekti ettevalmistamiseks või läbiviimiseks. Nende tegevuste elluviimiseks võib stipendiumit kasutada osalustasudeks, transpordi- ja majutuskulude katmiseks, päevarahaks või muudeks stipendiumiga kavandatava tegevusega seotud kulude kandmiseks. Stipendiumi alammäär ühe taotleja kohta on 500 eurot.
Stipendiumit on võimalik taotleda kõigil Tartu linnas asuvate ja tegutsevate raamatukogude töötajatel olenemata raamatukogu omandivormist. Seega saavad stipendiumit taotleda üldhariduskoolide või muude õppeasutuste või muude era- või avalik õigusliku isiku koosseisus tegutsevate raamatukogude töötajad (nt kõrgkoolide raamatukogud, mitmesugused erialaraamatukogud, kooliraamatukogud).
Tartu raamatukogutöötaja stipendiumi loomine on tingitud vajadusest toetada raamatukogutöötajate võimalusi erialaseks täiendamiseks, mis on praegu paraku väga piiratud. Lisarahastuse taotlemine ei ole küll välistatud, kuid üks peamisi probleeme seisneb selles, et kõrvuti konkureeritakse teiste valdkondadega ning selle tulemusel jääb raamatukogundus tihtipeale tagaplaanile (nt Erasmus+). Kultuuriministeeriumi raamatukogude arendamiseks ettenähtud toetust on seevastu võimalik kasutada ainult võimalikult laia programmist kasusaajate hulga korral, s.t. koolitusprojekti on kaasatud mitu asutust (nt. kõik Tartu maakonna raamatukogud). Tartu Kultuurkapitali poolaasta stipendiumite konkursi raames on võimalik taotleda toetust teadusliku tegevuse soodustamiseks, kuid probleemid on samad, mis eelnevalt mainitud, toetatakse pigem tegevusi, mille otsene kasusaajate hulk on suur, konkureeritakse koos teiste valdkondadega, lisaks jääb konkursi keskmine toetussumma 400–500 euro juurde. Kultuuriosakonna kaudu antav mobiilsustoetus on suunatud MTÜdele ja SAdele, seega ei ole raamatukogudel ega ka füüsilistel isikutel võimalik seda toetust taotleda.
Teistest valdkondadest eraldiseisva stipendiumi loomine on aga oluline, sest raamatukogunduses tõstatunud mitmesugused uued küsimused – kuidas tõsta avalikkuse ja kogukondade infopädevust, kuidas kaasa aidata kultuuriteadlikkuse ja haridustaseme üldisele tõusule, kuidas digipärandit avada, säilitada ja lülitada loomemajanduse teenistusse – vajavad asjakohase ja mitmekülgse ettevalmistusega erialaspetsialiste. Õppereisid ja õpiränded annavad võimaluse näha uusi teenuseid või tehnoloogiaid, võrrelda ja leida ideid, et siinset raamatukoguteenust kaasajastada, et kavandada tulevikku orienteeritud moodne raamatukogu. Samuti aitab stipendium hoogustada teadus- ja uurimistööd. Varasemalt ei ole näiteks linnaraamatukogul olnud võimalust töötajatele teadus- või uurimistööprojektide tegemiseks rahalist toetust pakkuda, küll aga loob raamatukogutöötaja stipendium võimaluse töötajaid motiveerida, et nad saaksid tulla välja neid huvitava uurimisprojektiga ja võimaluse toetada selle läbiviimist.
Rahvusvahelistumise soodustamise ja raamatukogutöötajate enesetäiendamise võimaluste parandamisega panustab Tartu raamatukogutöötaja stipendium laiemas plaanis nii kirjanduslinna strateegias „Kirjanduslinn Tartu strateegia ja tegevussuunad 2021–2024“ kui ka Tartu linna arengustrateegias „Tartu 2030“ püstitatud eesmärkide saavutamisesse – rahvusvahelise koostöö ja kultuurivahetuse soodustamine ja toetamine ning valdkondlike esindusorganisatsioonide ja kultuuriasutuste poolt pakutavate teenuste arendustegevuse toetamine – täitmisesse.
Stipendiumi positiivsele mõjule annab kindlust alates 2013. aastast jagatav Tartu muuseumitöötaja stipendium, tänu millele on valdkonna esindajate hinnangul Tartu muuseumide linna tuntud ning siia on tulnud palju Eesti muuseumide aastaauhindu. Kahe stipendiumi vahele paralleele tõmmates, aitaks Tartu raamatukogutöötajate stipendium viia raamatukogundust Tartus uuele tasandile.
Stipendiumi väljatöötamisel on lähtutud Tartu muuseumitöötaja stipendiumi määrusest. Lisaks kaasati arendusprotsessi nii raamatukogunduse valdkonna kui ka linna esindajad: Tartu Ülikooli raamatukogu direktor Krista Aru, Tartu linnaraamatukogu direktor Krõõt Kaljusto-Munck ning Tartu abilinnapead Asko Tamme ja Gea Kangilaski.