EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
KORRALDUS |
|
Tartu
|
25. juuli 2019. a. nr LV-K-0805 |
Osalemine projektis "Tugiisikuteenus noorele erivajadusega täiskasvanule" |
Võttes aluseks Tartu linnavara eeskirja § 9 lg 1 ja lg 3, Tartu Linnavalitsus
o t s u s t a b:
1. Osaleda partnerina projektis "Tugiisikuteenus noorele erivajadusega täiskasvanule", mis esitatakse Varajase Kaasamise Keskus OÜ poolt rahastamiseks SA-le Innove "Eakatele, erivajadustega ja toimetulekuraskustega inimestele ning nende pereliikmetele töölesaamist toetavad hoolekandeteenused" programmi raames.
2. Projekti heakskiitmisel finantseerida projekti tegevusi summas 82 662 eurot.
3. Määrata projekti koordinaatoriks sotsiaal- ja tervishoiuosakonna Merle Liivak, kes omab punktis 1 nimetatud projekti raames Tartu linna nimel allkirjaõigust.
4. Korraldus jõustub ...
Õiend
Tartu Linnavalitsuse korralduse eelnõu "Osalemine projektis "Tugiisikuteenus noorele erivajadusega täiskasvanule" " juurde
Projekti nimi ja number
VP-19-0092 - Tugiisikuteenus noorele erivajadusega täiskasvanule -
Lühikokkuvõte
Sotsiaalkindlustusameti statistika andmete põhjal on Tartu linnas 01.01.2019 seisuga 14 421 kehtiva puude raskusastmega inimest. Sealhulgas puudega lapsi 1235.
Hetkel pakub Tartu linn tugiisikuteenust kuni 18-aastasele raske ja sügava puudega lapsele. 2018. aastal oli teenust saavaid lapsi 108.
Tartu Linna Asutus Varjupaik, mis on Tartu Linnavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakonna haldusalas tegutsev kohaliku omavalitsuse asutus, pakub tugiisikuteenust täisealisele isikule, kes vajab sotsiaalsete, majanduslike, psühholoogiliste või terviseprobleemide tõttu oma kohustuste täitmisel ja õiguste teostamisel kõrvalist abi. Teenuse raames juhendatakse ja motiveeritakse isikut ning arendatakse tema iseseisvust ja omavastutusvõimet. Asutusel on kokku kaks tugiisikut, kes osutasid 2018. aastal teenust 48-le täiskasvanule.
Tugiisikuteenus, mille raames tugiisik juhendaks erivajadusega noort (19-aastane ja vanem) arendavate tegevuste tegemisel, vaba aja veetmisel, igapäevaeluga toimetulekul, kutsehariduses, tööharjutusel, koolist tööle siirdumisel vmt olukorras, hetkel puudub. Seetõttu võib tekkida olukord, kus noorel jääb kutseharidus omandamata ning ta ei suundu edasi tööturule. Olenevalt pere tugivõrgustikust, võib juhtuda, et ka hoolduskoormusega lapsevanem/pereliige jääb koduseks ning ei saa tööturul jätkata, kuna tal ei ole kedagi, kes noort igapäevategevustes abistaks. Samuti puudub Tartu linnas hoolduskoormusega inimestele nõustamisteenus, mille raames juhendataks hoolduskoormusega inimest erivajadusega noorega toimetulekul, õppimis- ja töötamisvõimaluste osas, abistaks asutustega suhtlemistel jne.
Tugiisikuteenus on ennetava iseloomuga teenus, mis aitab vältida vajadust osutada kulukamaid teenuseid, näiteks hooldamist hoolekandeasutuses. Samuti võib tugiisikuteenuse toel ennetada eemalejäämist või väljakukkumist tööturult.
Eesmärk ja alleesmärgid
Projekti eesmärk on tugiisikuteenuse toel erivajadusega noore ettevalmistamine tööturule sisenemiseks ning omaste hooldajate hoolduskoormuse vähendamine, andes neile võimaluse tööturule sisenemiseks või tööturul jätkamiseks.
Projektiga tagatakse 14-le noorele (esimesel aastal 7-le isikule, teisel aastal lisandub veel 7 ehk kokku 14-le isikule) tugiisik, kes nõustab ja toetab erivajadusega noort hariduse omandamisel, koolist tööle siirdumisel, iseseisvuse suurendamisel, omavastutuse arendamisel, arendavate tegevuste läbiviimisel, vaba aja veetmisel, igapäevaeluga toimetulekul. Tugiisiku olemasolu tagab tööealise erivajadusega noore toimetuleku toetamise haridusasutuses, mis on ettevalmistus tööturule sisenemiseks. Tugiisik abistab noort vastavalt vajadusele, kodus, koolis, huvitegevusel või rehabilitatsiooniteenustel osalemisel. Samuti võimaldab tugiisiku olemasolu vähendada omaste hooldaja hoolduskoormust, toetades tööturule sisenemist või tööturul jätkamist.
Nõustamisteenuse eesmärk on erivajadusega noore igapäevase hooldamisega seotud isikute nõustamine erivajadusega inimesega toimetulekul ning toetamine tööturule sisenemiseks või tööturul jätkamiseks.
Tegevused
Tugiisik abistab noort vastavalt vajadusele, kodus, koolis, huvitegevusel või rehabilitatsiooniteenustel osalemisel. Tugiisikuteenus koos kaasnevate tegevusega (transport, kovisioon, nõustamisteenus).
Projekti administreerimine.
Tulemused
Projekti tulemusena on 14-le erivajadusega noorele tagatud igapäevaeluga toimetulekuks tugiisik, mille tulemusena on nende noorte lapsevanemad/hooldajad aktiivsed tööturul osalejad. Projekti tulemusel on vähemalt 7 erivajadusega noort omandamas kutseharidust koos tugiisikuga ning hariduse omandamise järgselt on noored tööturul osalejad.
Eelarve
Projekti kogumaksumus 330 648 eurot
Tartu linna kaasfinantseering 82 662 eurot
Toetus Tartu linnale 247 986 eurot
Sildfinantseerimise vajadus
ei
Eelarve peamiste kululiikide lõikes
Personalikulu (tugiisikud, nõustaja), sh tööandja maksud 290 494 eurot
Kovisioon 2 400 eurot
Transpordikulu teenuse pakkumiseks 490 eurot
Projektijuhtimine (sh raamatupidamine) 37 263 eurot
Rahastaja
SA Innove
"Eakatele, erivajadustega ja toimetulekuraskustega inimestele ning nende pereliikmetele töölesaamist toetavad hoolekandeteenused"
Partnerid
Projekti juhtpartner ja tema kontaktid: Varajase Kaasamise Keskus OÜ, aadress Pühajärve tee 1, Otepää,
e-mail info@vkkeskus.ee,
telefon: +372 53338395,
Katriin Sepp
Projekti koordinaator Tartu Linnavalitsuses: Merle Liivak
Projektijuht ja tema kontaktandmed: Raili Metsalu, Raili.Metsalu@raad.tartu.ee, 736 1306
Projekti meeskonnaliikmed: Maarika Kurrikoff
Partnerid: Tartu LV sotsiaal- ja tervishoiuosakond
Projekti seos linna arengudokumentidega
Tartu linna arengukava 2018-2025:
3.4 Hooliv linn
p 6: Omastehooldajate, eakate ja puuetega isikute töötamise ja ühiskonnaellu kaasatuse soodustamine.
p 20: Eakate ja puuetega isikute lähedaste hoolduskoormust vähendavate teenuste arendamine.
Tähtajad
Projekti esitamine: 29.08.2019
Projekti elluviimine: 01.01.2020 - 31.12.2021