EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
ISTUNGI PROTOKOLLI KANTAV OTSUS |
|
Tartu
|
07. juuni 2019. a. nr LV-IP-0118 |
Muudatusettepanekud linnavolikogu määruse "Tartu Linnavolikogu 11. oktoobri 2012. a määruse nr 74 "Tartu linna eelarve koostamise, täitmise ja finantsjuhtimise kord" muutmine" eelnõule |
KUULATI: |
Jüri Mölderi ettekannet |
OTSUSTATI:
|
1. mitte nõustuda Tartu Linnavolikogu Sotsiaaldemokraatliku erakonna fraktsiooni muudatusettepanekuga;
2. esitada linnavolikogule ettepanek muuta määruse "Tartu Linnavolikogu 11. oktoobri 2012. a määruse nr 74 "Tartu linna eelarve koostamise, täitmise ja finantsjuhtimise kord" muutmine" eelnõu pealkirja ja sõnastada see järgmiselt: "Kaasava eelarve hääletamisel vanusepiiri langetamisega seoses Tartu linna eelarve koostamise, täitmise ja finantsjuhtimise korra muutmine".
|
Õiend
Tartu Linnavalitsuse istungi protokolli kantava otsuse eelnõu "Muudatusettepanekud linnavolikogu määruse "Tartu Linnavolikogu 11. oktoobri 2012. a määruse nr 74 "Tartu linna eelarve koostamise, täitmise ja finantsjuhtimise kord" muutmine" eelnõule " juurde
Tartu Linnavolikogu Sotsiaaldemokraatliku erakonna fraktsioon esitas linnavolikogu määruse "Tartu Linnavolikogu 11. oktoobri 2012. a määruse nr 74 "Tartu linna eelarve koostamise, täitmise ja finantsjuhtimise kord" muutmine" eelnõule muudatusettepaneku. Ettepanekus soovitakse finantsjuhtimise korra § 106 lg 1 sõnastada järgmiselt:
"(1) Rahvahääletusel saab osaleda iga vähemalt 14-aastane isik, kelle elukoht on rahvahääletuse ajal Eesti rahvastikuregistri andmetel Tartu linnas või kes õpib Eesti Hariduse Infosüsteemi järgi Tartus tegutsevas haridusasutuses statsionaarses õppes sõltumata rahvastikuregistrijärgsest elukohast."
Ettepaneku esitaja põhjendab oma muudatusettepanekut argumendiga, et need õpilased ja tudengid, kes ei ole rahvastikuregistri andmetel tartlased, ei saa osaleda linna demokraatlikes protsessides, sh kaasava eelarve hääletamisel.
Kehtiv seadus iseenesest ei välista kaasava eelarve rahvahääletusel osalemise õiguse laiendamist ka mittetartlastele. Samas on kehtiva seaduse kohaselt Tartus valimisõigus ainult rahvastikuregistris tartlasena registreerunud isikutel. Ka näiteks õigusaktide algatamise õigus on seadusega antud vaid hääleõiguslikele linnaelanikele. Arvestades, et linnavalitsus tegutseb aktiivselt selle nimel, et Tartus püsivalt elavad inimesed (sh õpilased ja tudengid) registreeriksid rahvastikuregistris oma elukohana Tartu linna, tähendab ettepaneku aktsepteerimine sellistele pingutustele vastutöötamist. Kui õpilased ja üliõpilased peavad kaasava eelarve rahvahääletusel osalemist privileegiks ja eriliseks võimaluseks rääkida kaasa Tartu linna tegemistes, siis selle privileegi kasutamiseks peavad nad seaduse nõudeid arvestaval viisil määratlema end tartlasena. Kui nad ei ole selle kogukonna (Tartu linna elanikud) liikmed, siis ei saa eeldada, et neile on antud samad võimalused linnaelu korraldamises kaasa rääkimiseks kui tartlastele.
Ettepaneku esitaja leiab, et tehniliselt on täiendavate hääletamisõiguslike õpilaste ja üliõpilaste identifitseerimine võimalik Eesti Hariduse Infosüsteemi (EHIS) abil.
Tehniliselt on selline võimalus kindlasti olemas. VOLISt ja EHISt on kindlasti võimalik omavahel liidestada. Tuleb aga silmas pidada, et selline hetkelahendus hetkel siiski puudub. Volikogul ei ole võimalik otsustada mittetartlastest õpilastele ja tudengitele rahvahääletusel osalemise õiguse andmist, kui puudub arusaam, kuidas, mis tingimustel ja millal selline funktsionaalsus on võimalik tagada. SDE ettepaneku heakskiitmise eelduseks on vastava analüüsi koostamine. Selleks tuleks suhelda ASga Andmevara (VOLISe omanik) ja HITSAga (Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutus, EHISe n-ö omanik), mille järel on alles võimalik otsustada, kas ja kuidas selline ettepanek realiseeritav on või kas pakutu meile vastuvõetav on.
Linnavolikogu rahanduskomisjoni koosolekul toimunud arutelu käigus tehti ettepanek muuta määruse eelnõu pealkirja selliselt, et selle sõnastusest nähtuks, millega seoses finantsjuhtimise korda muudetakse. Sellega seoses esitatakse linnavolikogule ettepanek muuta määruse eelnõu pealkirja.