EELNÕU
TARTU LINNAVOLIKOGU |
INFORMATSIOON |
|
Tartu
|
27. märts 2019. a. nr LVK-I-0059 |
Informatsioon Tartu Linna Noortevolikogust |
Tartu Linnavalitsus kinnitas 23. aprilli 2018. a korraldusega nr 399 Tartu Linna Noortevolikogu asutamise töörühma. Töörühma töö tulemusel jõudis Tartu Linnavolikogu 11. oktoobri 2018. a istungi päevakorda määrus "Tartu Linna Noortevolikogu asutamine, valimise kord ja tegutsemise alused".
Tartu Linna Noortevolikogu valimiste elluviimiseks moodustas kultuuriosakonna juhataja 5. novembri 2018. a otsusega nr O-18-0317 valimiskomisjoni, kes töötas välja "Tartu Linna Noortevolikogu valimiste läbiviimise põhimõtted" ning korraldas 16.-18. jaanuaril 2019. a esmakordsed Tartu Linna Noortevolikogu valimised.
Noortevolikogu on linnavolikogu juures tegutsev nõuandva õigusega osaluskogu, mis esindab Tartu noorte huve. Noortevolikogul on (kuni) 15 liiget, kes valitakse üheks aastaks. Noortevolikogusse kandideerimise ja noortevolikogu liikmete valimise õigus on noorel, kelle elukoht on rahvastikuregistri andmetel Tartu linn ja kes on valimiste toimumise hetkel 14-20aastane.
Esimestel valimistel kandideeris 16 noort, kellest vähemalt ühe hääle sai 15. Üks valituks osutunuteks loobus noortevolikogu töös osalemast. Seega tegutseb Tartus käesoleval aastal 14-liikmeline noortevolikogu.
Tartu Linna Noortevolikogu liikmed on (tähestikulises järjekorras eesnime järgi):
- Alexandra Polteva, 14aastane, Tartu Annelinna Gümnaasium
- Annabel Parts, 18aastane, Miina Härma Gümnaasium
- Annika Helimets, 16aastane, Tartu Annelinna Gümnaasium
- Hanna Anepaio, 16aastane, Hugo Treffneri Gümnaasium
- Hanna Mändmaa, 15aastane, Tartu Tamme Kool
- Hart Pärnapuu, 18aastane, Miina Härma Gümnaasium
- Karl Martin Parvei, 14aastane, Ilmatsalu Põhikool
- Katre Kruse, 16aastane, Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium
- Kristo Saarna, 14aastane, Tartu Variku Kool
- Liisi Haljasorg, 15aastane, Tartu Hansa Kool
- Robin Haga, 14aastane, Tartu Katoliku Hariduskeskus
- Sirli Tiitso, 14aastane, Tartu Variku Kool
- Trinity Liisa Lotta Kannus, 18aastane, Miina Härma Gümnaasium
- Veronika Lebedeva, 17aastane, Tartu Annelinna Gümnaasium.
Esimestel valimistel andis hääle 89 noort.
Noortevolikogu 14 liikme keskmine vanus on 15,6 eluaastat. Kümme noort aktivisti on neiud ja neli noormehed. Esindatud on kümme Tartu kooli. Kõige aktiivsematena näitasid ennast Tartu Annelinna Gümnaasiumi ja Tartu Miina Härma Gümnaasiumi noored - nende seast jõudis noortevolikokku kummastki kolm inimest. Tartu Linna Noortevolikogu esimees on Hart Pärnapuu ja aseesimees Hanna Anepaio.
Noortevolikogu valimiste ettevalmistava tööna toimusid järgmised tegevused:
- noorte ühiskondlik-poliitilise aktiivsuse analüüs;
- seminarid koolides - kokku kaheksa seminari, kus osales kokku 224 inimest;
- seminarid noortekeskustes - kokku kaks seminari, kus osales kokku 29 inimest;
- kohtumine õpilasesindustega, osales üheksa inimest;
- kandidaatidele kahepäevane koolitus, mille jooksul osales kokku 15 inimest, sealhulgas esinejad ja mentorid;
- ID-kaardi kampaania, kus noored said katsetada volis.ee keskkonna kasutamist ning osaleda auhindade loosimises;
- info levitamine listides, pressiteadete koostamine, nelja influencer'i (mõjutaja) korduvad teemapostitused ((Henri Karpov (hensugusta), Deana Noop (deanabanana), Maarja-Liis Uri (maarjaliisuri), Marie-Liset Tauts (m.l.tauts), kokku Instagramis 70 000 jälgijat, lisaks teised sotsiaalmeediakanalid);
- Tartu Linnavolikogu liikmete mentorlus - kandidaatide mentorid olid Vladimir Šokman, Indrek Katušin, Kristo Seli, Tiia Teppan, Jelena Frunze, Andrus Punt ja Laura Danilas;
- kandidaadi infopaketi koostamine ja levitamine;
- noorte osaluskohvik, kus osales kokku 80 inimest (osaluskohviku kokkuvõte on lisatud);
- kandidaatide debatt, kus osales 12 kandidaati ning millest tehti ka videoülekanne (debati kokkuvõte on lisatud; debatti saab järelvaadata).
Tegevusi aitasid ellu viia MTÜ Tartu Noortevolikogu (pärast nimevahetust MTÜ Tartu Noored) ja MTÜ 4Dimensioon.
Osaluskohvikus ja kandidaatide debatil toodi noorte sekkumist vajavate teemadena välja näiteks kaasava eelarve põhimõtted, gümnaasiumi sisseastumiskatsete ühise infoplatvormi vajadus, avaliku linnaruumi muutmine suitsuvabaks ja palju muud. Täpsemalt saab lugeda osaluskohviku aruteludest koostatud kokkuvõttest.
Ettevalmistavate tegevuste kogueelarve oli 16 084 eurot. Eesti Noorteühenduste Liit toetas Tartu linna osaluskogu loomist 750 euroga, Erasmus+ projektifondist saadi toetust 8844 eurot ning Tartu linna omafinantseering oli 6490 eurot.
Meediakajastusi:
Tartu Linna Noortevolikogu liikmete sisseelamiskoolitus toimus 1.-2. veebruaril 2019. a, esimene istung oli 11. veebruaril ja teine 11. märtsil. Aasta jooksul koguneb noortevolikogu vähemalt üks kord kuus vastavalt linnavolikogu istungite toimumise ajakavale enne linnavolikogu komisjonide koosolekute toimumist. Noortevolikogu tegevuse info, sealhulgas protokollid on koondatud Tartu kodulehele. Noortevolikogu logo kujundas noortevolikogu liige Katre Kruse. Noortevolikogu on loonud sotsiaalmeediakanalid Facebookis ja Instagramis. 11. märtsi istungil kohtusid noortevolikogu liikmed linnapeaga, vt https://tartu.postimees.ee/6543144/tartu-noortevolikogu-kohtus-linnapeaga.
Noortevolikogu esitab kokkuvõtte oma tegutsemisaastast linnavalitsusele ja linnavolikogule detsembris 2019. Järgmised noortevolikogu valimised on jaanuaris 2020. Senised liikmed võivad taas kandideerida. Noortevolikogu tugistruktuur linnavalitsuses on kultuuriosakonna noorsooteenistus.
Ülevaate koostasid Airi Park ja Piret Talur
Tartu Linnavalitsuse kultuuriosakonna noorsooteenistus